Saraylara Layık: Tavsultan Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

771

Size şimdiye kadar hayalini kurduğunuz fazla kalorili tatlıları unutturacak bir tarif ile geldim. İşte karşınızda masum bir tarif Tavsultan tatlısı 🙂

Tavsultan Tatlısı Tarifi (4 Kişilik)

Tavsultan Tatlısı İçin Malzemeler:

Tabanı için;

 • 8 adet büyük hurma (1 adet hurma 20 gramdır)
 • 7 adet ceviz içi
 • Yarım limon kabuğu rendesi (isteğe bağlı)

Muhallebi için;

Süsleme için;

Tavsultan Tatlısı Hazırlanışı:

 • Temiz bir tencereye tam buğday ununu, 1 yemek kaşığı balı, portakal kabuğu rendesini ve 500 ml sütü ekleyip karıştırıyoruz.
 • Tüm malzemeler harmanlandıktan sonra kısık ateşte sürekli karıştırarak kaynamaya bırakıyoruz
 • Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra kıvam alabilmesi için bir süre karıştırmaya devam ediyoruz.
 • Tenceremizi ocaktan alıp, ılımaya bırakıyoruz ve hemen tabanı hazırlamaya başlıyoruz.

Taban için;

 • 8 adet hurmanın çekirdeklerini çıkartıp, ceviz içi ve limon kabuğu ile birlikte robottan geçiriyoruz.
 • Servis yapacağımız kasenin tabanına taban malzememizi yayıyoruz ve üzerine muhallebimizi koyuyoruz. İsteğe bağlı tarçın, çikolata ve çilek ile süslüyoruz.
 • Püf noktalar
 • Muhallebimizi kaynadıktan sonra biraz daha karıştırmamız baskın un tadını yok etmeye yardımcı olur.
 • Muhallebimizi buzdolabında ya da soğuk bir ortamda değil oda sıcaklığında soğumaya bırakmamız kıvamının daha güzel olmasını sağlar.
 • Rendelenmiş limon ve portakal kabuğu, tatlımızın daha hafif ve aromatik olmasını sağlar.
 • Süslemede kullanılan malzemeler isteğe ve damak tadına bağlı olarak değiştirilebilir.
 • Kahveden vazgeçemeyenler için tarçın yerine Türk kahvesi önerebiliriz.

Sağlıkla kalın, afiyet olsun 🙂

Tavsultan tatlısı için kullanılan malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Hurma: Dünya’da en bol bulunan meyvelerden birisi olan hurma meyvesinin (Phoenix dactylifera L.) farklı doku, renk ve lezzete sahip yüzlerce çeşidi mevcuttur. Hurma; zengin diyet lifi ve yüksek antioksidan kaynağıdır.

Kalsiyum, demir, flor, selenyum, kobalt, bakır, magnezyum, manganez, potasyum, sodyum, fosfor, çinko, A, B ve C vitaminleri, folik asit ve birçok vitamin ve mineralin kaynağıdır.

 • Hurmanın; radikal temizleyici, anti-hiperlipidemik*, anti-kanser, gastroprotektif*, hepatoprotektif*, nefroprotektif*, anti-mutajenik* ve immünomodülatör* aktivite gösterdiği yapılan çalışmalarda bildirilmiştir.

Yüksek karbonhidrat içeriği sebebiyle hızlı enerji sağlayan hurma aynı zamanda düşük yağ konsantrasyona sahiptir.

Mide mukozasını mide asitlerinin zararlı etkilerinden korumak için de kullanılan hurmanın, karaciğer hasarına karşı mücadele ettiği de bilinen etkileri arasındadır.

Hipertansiyon, hiperkolesterolemi* ve lipoprotein oksidasyonunu azaltarak, oksidatif stresin zararlı etkilerini hafifletir ve an basıncını korur.

Gebeler için makul bir besin olan hurma; demir içeriği sayesinde anemiyi önler. Kan şeker seviyelerinin dengelenmesini sağlayan hurma; bulantıyı azaltır, toksin atmaya yardımcı olur.

İyi bir enerji kaynağı olmasıyla gücü arttırmaya, bağışıklık direncini yükselterek sağlıklı bir hamileliğe önemli ölçüde destek sağladığını gösteren kanıtlar mevcuttur.

Ceviz: Birçok besin öğesinden zengin olmasına rağmen cevizin en önemli besin öğesi, yaklaşık % 52-70 oranında bulunan ‘’yağlardır’’.

Ceviz yağında; esansiyel yağ asitleri olan oleik, linoleik ve linolenik asit yüksek oranda bulunur.

Çoklu doyamamış yağ oranı %50-70 olan cevizin, içeriği nedeniyle toplam plazma ve LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve buna bağlı olarak kalp-damar hastalıklarının önüne geçtiği bildirilmiştir. Cevizin yağlardan sonra gelen en büyük bileşeni ise proteindir.

 • Yapılan araştırmalarda; ceviz tüketiminin tip 2 diyabetli hastaların kolesterol profillerini iyileştirdiği bildirilmiştir.

A, E, B1, B2 ve C vitaminleri; folik asit, pantotenik asit, demir, magnezyum, bakır, çinko ve fosfor olmak üzere vitamin ve minerallerden zengin bir besindir.

 • Cevizin antioksidan özelliği; kanser riskini azaltır, kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren parkinson ve alzheimer gibi hastalıkların gelişimini erteleyebilecek ve azaltabilecek yetenekte olduğu yapılan çalışmalarda görülmüştür.
 • Ceviz tüketiminin kanda melatonin düzeylerini yükselttiği ve uyku düzensizliği gibi rahatsızlıkların engellenmesinde katkı sağladığı da yapılan çalışmalarda belirtilmektedir.

Zengin omega-3 içeriği sayesinde; depresyon, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi durumlara fayda sağlar.

Bal: İçeriğinde karbonhidrat, organik asit, esansiyel olmayan amino asitler, bazı enzimler, vitaminler ve mineraller, flavonidler ve polifenoller bulunduran bal, bu bileşenleri nedeniyle; antioksidan, antimikrobiyal, antienflamatuar, anti-proliferatif*, anti-kanser ve anti-metastatik* özellik gösterir.

 • Balın diyabetik hastalarda kan şekeri üzerindeki etkisini inceleyen sınırlı sayıda çalışma nedeniyle kesin bir sonuca varılmamıştır, kesin bir bilgi için uzun süreli çalışmalar yapılması gerektiği bildirilmiştir.

4 kişilik Tavsultan Tatlısı için besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
203,2 277 64,5 83,3
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
38,1 2690 204 24,9
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
44,9 1040 12,5 17,9
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
1388 772 356 27,3

 

Anti-hiperlipidemik: Kan yağlarının yükselmesini engelleyici
Gastroprotektif: Mide koruyucu
Hepatoprotektif: Karaciğer koruyucu
Nefroprotektif: Böbrek koruyucu
Anti-mutajenik: Mutasyonu önleyici
İmmünomodülatör: Bağışık sistemi düzenleyici
Hiperkolesterolemi: Kan kolesterol yüksekliği
Anti-proliferatif: Çoğalmayı önleyici
Anti-metastatik: Bir hastalığın başka bir yere sıçramasını önleyen

Bakkalbaşı, E., Yılmaz, Ö. M., & Artık, N. (2010). Türkiye’de Yetiştirilen Yerli Bazı Ceviz Çeşitlerinin Fiziksel Özellikleri ve Kimyasal Bileşenleri . Akademik Gıda , 6-12.
Ghnimi, S., Umer, S., Karim, A., & Eldin, A. K. (2016). Datefruit (Phoenix dactylifera L.):Anunderutilized food seeking industrial valorization . NFS Journal, 1-10.

Kuran, O., Mehaisen, L., H.Bawadi, & Amarin, S. &. (2011). The effect of late pregnancy consumption of date fruit on labour and delivery. Journal of Obstetrics and Gynaecology, 29-31.

Şimşek, M., & Gülsoy, E. (2016). Ceviz ve İçerdiği Yağ Asitlerinin İnsan Sağlığı Açısından Önemi Üzerine Yapılan Bazı Çalışmalar. Iğdır Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 9-15.

Tang, Z. X., Shi, L. E., & Aleid, S. M. (2013). Datefruit: chemical composition,nutritional and medicinalvalues, products. Society of Chemical Industry, 2351-2361.

Zamanian, M., & Fatemeh-Azizi, S. (2020). Honey and glycemic control: A systematic review . PharmaNutrition, 2213-4344.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum