Yazar Olmak İsteyenler İçin BirBes.com Rehberi

Yeni Katılanlar İçin: Bilmeniz Gerekenler

Yaptığınız Çalışmalarda BirBes’in Geleceği İçin Önem Arz Eden Konular
 • Çalışmalarınız tamamen “bilimsel verilere” dayalı, kanıt/kaynak gösteren ve etik olarak sorumluluğunu üstlendiğimiz; hayal satmayan, kendi yorumlarınızı ekleyebileceğiniz özgün içerikler olmalıdır.
 • Yapacağınız tüm çalışmalarda kaynakları eklemeniz gerekiyor. (Aşağıdaki “Kaynaklarla Alakalı Önemli Notlar” kısmındaki direktifleri takip edebilirsiniz.)
 • Yazacağınız konuyla alakalı bulduğunuz kaynak pdf’leri bilgisayarınıza indirebildiğinizden emin olunuz. İndiremediğiniz kaynakları kullanmayınız. Zira çalışma dosyanız ile birlikte kaynak olarak kullandığınız makaleleri de göndermenizi talep ediyoruz.
 • Gönderilen çalışmaları; intihal.net ve turnitin sistemleriyle taramakta, intihal oranı %0 olana dek çalışmaları yayımlamamaktayız. Tam olarak bu noktada, önerdiğimiz yabancı kaynak kullanımı “sanal intihal (sık sorulan sorular)” durumuna düşmemek adına oldukça önem arz etmektedir.

Sitemizde yayımlanan yazılarda dikkat edilen önemli noktalar
Sitemizde yazabileceğiniz 3 farklı kategorimiz bulunmaktadır.

+ BirBesPedi ve Sağlıklı Tarifler için “tüm yazılarda” uyguladığımız belirli standartlar dışında kriterler de söz konusudur.

BirBesPedi kategorisinden örnek yazılar için tıklayınız.

Sağlıklı Tarifler kategorisinden örnek yazılar için tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

 • İntihal Nedir?
Sanal ortamda yayınlanmış herhangi bir yazının, herhangi bir makalenin, “kaynak gösterilerek olsa bile” cümlelerinin birebir kopyalanarak başka bir internet sitesi üzerinde yayınlanmasıdır. Google, yahoo, alexa gibi arama motorları bunları çok çabuk ve kolay tespit etmekte, tespit edilen internet sitesini ise “kopya – çalıntı içerikle dolu internet sayfası” olarak damgalamaktadır. Durum böyle olunca; o internet sitesinin güvenilirliği kaybolmakla kalmıyor, zamanla arama sıralamalarında arka sayfalara ve ardından sıralamalara dahi giremeyecek kadar ileri giden cezalar verilmekte, verilen tüm emek ve çabaların çöpe gideceği sonucu ile karşılaşılmaktadır.

 • Türkçe kaynaktan nasıl alıntı yapabilirim?
Beslenme okuyan bir çok furkan vardır.  =  Beslenme ve diyetetik bölümünde okuyan furkan isimli öğrencilerin sayısı oldukça fazladır.

 • Peki cümle değiştirmem yeterli mi, herhangi bir türkçe kaynak kullanabilir miyim?
Türkçe kaynak olarak sadeceGoogle Akademi, YÖK Akademi ve Resmi Kuruluşlar” yayınlarını kaynak olarak kabul ediyoruz. Bu siteler dışında hiçbir internet sitesi, hiçbir yerde yayınlanmış yazıyı çalışmalarınıza eklemeyiniz.

 

 • Kitapları kaynak olarak kullanabilir miyim? Nasıl olsa internette bulunmuyor, bakarak yazsam olur mu?
Kitaplar, yazarın ve yayınevinin telif hakkı kapsamına girer. Yazılı izinleri olmadan birebir olarak yazılması yukarıda bahsedilen kopya-çalıntı siteden çok, hukuka göre suç teşkil eder. Dolayısıyla, zorunda kalmadığınız sürece kitaplardan alıntı yapmayınız. Ancak yapacaksanız da, intihal yapmadan çalışmanıza eklediğiniz kitap bölümlerinin fotoğraflarını çekerek çalışmanızla birlikte gönderiniz.

 • Çalışmalar için belli bir standart var mı?
– Evet var. Çalışmalar için konu ayırt etmeksizin, word sayfasının standart ayarlarıyla en az “1000 kelimelik” içerik olması gerekiyor, herhangi bir üst sınırımız bulunmamaktadır. Ancak kullanıcı açısından baktığımızda, sıkılmadan okunabilsin diye konunuzu birkaç başlığa bölerek yayımlıyoruz, örnek için tıklayınız.
Word sayfasında herhangi bir değişiklik yapmadan, Times New Roman font, 12 punto ve sadece paragraf belirleyerek en az 1000 kelime olacak şekilde (kaynakça kısmı hariç) yazmanız editörlerimizin işini kolaylaştıracaktır. Wordde yazdığınız gibi siteye ekleyemediğimizi, kodlamada problem olduğunu biliniz. Ayrıca Word dosyası içerisine hiçbir resim, hiçbir dosya eklemeyiniz. Konunuza eklenmesini istediğiniz resimler var ise “word dosyanız, kullandığınız makaleler ve resimleri ayrı ayrı gönderiniz”. BirBesPedi ve Sağlıklı Tarifler’in kendi standartları için [email protected] mail adresi ile iletişime geçiniz.

 • Yazı göndermem için belirlenmiş bir süre var mı?
– Süreklilik bizim için önem arz eden en önemli konular arasındadır. Aramızda bulunan her yazarımızdan ortalama olarak Ayda en az 1 kez makale beklemekteyiz. Yazacağınız yazılar kendi profilinize eklendiğinden, yapacağınız her paylaşımın önce size katkı sağlayacağını bilmenizi umuyoruz.

 • Çalışmamı nasıl göndereceğim?
Çalışmanızı mail yolu ile, konu başlığına; isim soyisim ve çalıştığınız konunun adını yazarak ve kullandığınız kaynakları ek olarak ekleyerek [email protected] adresine iletmelisiniz.

Kaynaklarla Alakalı Önemli Notlar

 • PDF’ine ulaşamadığınız (indiremediğiniz) makaleleri lütfen kaynak olarak kullanmayınız. Yazınızı yazmadan önce mutlaka makaleleri indiriniz. Aksi takdirde kaynakların kontrol edilmesi oldukça uzun süreceğinden, yazınızın yayımlanması da uzun zaman alacaktır.
 • En az 5 adet yabancı kaynaklı geriye doğru 5 yıl, yoksa en fazla 10 yıl içinde yapılmış çalışmalar – yazılar yazmalısınız. Sadece türkçe kaynaklı yazılar yapımıza uymamakta olup, yayımlanmamaktadır.
 • Herkesin bildiği, herkesin rahatlıkla ulaşabileceği “Diyet El Kitabı, Hastalıklarda Beslenme Tedavisi” gibi kitapları alıp, sitemize yerleştirmek değildir. Dolayısıyla bu ve benzeri kitapları, zorunlu kalmadığınız sürece kullanmayınız. Minimum hali olmadığı sürece, kaynak olarak bu tür kitapları kabul etmemekteyiz.
 • Ders kitapları, ders notları, ders slaytları gibi “içerisinde orjinal kaynağa atıf verilmeyen” hiçbir materyali kullanmayınız. Kaynak olarak bu tür materyalleri kabul etmemekteyiz.
Kısaca türkçe kaynak kullandığınız sürece intihale yakalanma ihtimaliniz oldukça yüksektir. En doğru, en özgün çalışmalar için aşağıda listesi bulunan literatür tarama sitelerini tercih etmeniz önerimizdir.

Güvenilirliği kanıtlanmış, kaynak bulabileceğiniz örnek internet siteleri;

Çalışmalarınıza “Kaynakça” Eklemek İçin Uygulamanız Gerekenler

Çalışmalarınıza “uluslararası” geçerliliği olan kaynak ekleme işlemi oldukça önem taşımaktadır.

BirBesPedi

BirBesPedi ile ilgili bilinmesi gerekenler:

BirBesPedi; BirBes’in Ansiklopedisi’nin kısaltılması, standardize edilmiş halidir.

Besinlerle ilgili yazılarınız 2 kategori altında yayımlanır: 

 • 1. BirBesPedi taslağı üzerinden yaptıklarınız “BirBesPedi” başlığı altında,
 • 2. Bir besini serbest yazı şeklinde düzenlerseniz, Bir Besin Ansiklopedisi başlığı altında yayımlanır.

Olması gereken içerik özellikleri:

 • Besinin türkçe, ingilizce ve latince isimleri yer almalıdır.
 • Besinin vatanı ve iklimi: ingilizce ve türkçe makalelerden araştırılmalıdır. (Herhangi bir internet sitesinden değil.)
 • Besinin bitkisel özellikleri ve varsa çeşitleri: ingilizce ve türkçe makalelerden araştırılır.
 • Besinin sağlığa faydaları ve/veya zararları: bilimsel İngilizce makalelerden araştırılmalı ve en son Türkçe makalelere bakılmalıdır.
 • Bilgilendirme kısmı: daha çok yorum olarak yazılabilir, yazdığınız besinin kullanım alanları, iyisi ve kötüsünün nasıl seçildiği, nasıl depolandığı, nasıl pişirildiği, kısacası besin hakkında ekstra bilgileri, öneri ve tavsiyelerinizi bu kısımda yazabilirsiniz.
 • 100 gram besin içeriği olarak: kullanmamız gereken kaynak öncelilkle BeBiS’tir.

Aradığınız besin BeBiS’te yoksa USDA’dan bakabilirsiniz. (Çeşitli internet siteleri ya da güvenilirliği kanıtlanmamış siteler olmamalıdır).

Sonuç olarak;

BirBes ailesi olarak, “Beslenme ve Diyetetik” biliminin; obeziteden ya da basit bir zayıflatma programından ibaret olmadığını, mesleğimizi ayaklar altına alan güruha ait olmadığını göstermek ve birlikte hareket ederek “diyetisyen” kimliğini hakettiği yerlere taşımak, birlikteliğimiz ile güç haline gelmenin hepimizin asli görevi olduğu düşüncesindeyiz. Bu bayrağı hep beraber ileriye taşıyacağımızdan zerre şüphe duymuyor, hepinize bu oluşumda yer aldığınız ve sarfettiğiniz emekler için tekrar teşekkür ediyoruz.
Yazar kadromuzda yer almak, BirBes yazarı olarak whatsapp gruplarına dahil olmak için; hazırladığınız çalışmaları [email protected] mail adresine göndermenizi bekliyoruz.