Probiyotik Lahana Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

1.047

Soğuk kış günlerinde bağışıklığınızı arttıracak, probiyotik etkisi ile bağırsak sağlığınıza iyi gelecek probiyotik lahana turşusu tarifini sizler için hazırladık 😉 Şimdiden afiyet olsun 🙂

Probiyotik Lahana Turşusu Tarifi 

Probiyotik Lahana Turşusu İçin Malzemeler:

 • 1 büyük boy beyaz lahana
 • 8-9 diş iri sarımsak
 • 3 yemek kaşığı kaya tuzu
 • Hazır içme suyu veya arıtılmış içme suyu
 • 4 5 kuru acı biber
 • Hazır olunca koymak için 5 kiloluk cam kavanoz

Probiyotik Lahana Turşusu Hazırlanışı:

 • Lahananın dış kabukları alınır, sapından arındırılarak doğranır. (Mide probleminiz yoksa sapların iç kısmını çiğ olarak tüketmeyi unutmayınız.)
 • Lahanalar cam kavanozun yarısına kadar doldurulur. Soyulan sarımsakların bir miktarı lahanaların üstüne serpiştirilir. Ayrıca kurutulmuş acı biber ufalanarak eklenir. Devamında aynı işlem tekrarlanarak kavanoz doldurulur.
 • Üzerine belirtilen miktarlarda tuz ve su ile hazırlanan salamura suyu eklenir.
 • Son olarak salamura suyun malzemeleri tamamen kapladığından emin olunarak kavanoz sıkıca kapatılır.
 • NOT: Turşu için seçilen lahanada çürük veya ezik bir yer bulunmamalıdır. Plastik kavanoz yerine cam kullanımı oldukça önemlidir. Kavanoz iyice yıkanmış olmalıdır. Salamura malzemelerinin kaya tuzu ve içme suyu olması uzun ömürlü bir turşu oluşumu için önemlidir.
 • NOT: Turşu karanlık ortamda maksimum 20oC’de saklanmalıdır. Bekleme süresi 4 ile 6 hafta arasında değişmelidir. Tüketim esnasında oluşan beyaz köpükler devamlı alınmalıdır. Tüketmeden birkaç saat önce suda bekletip tuzundan biraz arındırılarak tüketmek daha güvenilirdir. Turşu yumuşayıp vakti geçince tüketilmemelidir.

Tarifin besin değeri ve faydalarına bir göz gezdirelim…

Lahana: İçerisindeki aktif bileşenler sayesinde, yüksek oranda beyaz lahana tüketimi; pankreas, meme, prostat, mide ve akciğer kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskinin azalması ile ilişkilendirilmektedir. Biyoaktif maddelerin kanser gelişimini önleyici etki gösterdiği düşünülmektedir.

Sarımsak: İçerdiği organosülfür bileşikler (alisin, alisin, ajoen, 2-VD, DAS, DADS, DATS vb.) antioksidan, antienflamatuvar, bağışıklık düzenleyici, mitokondri koruyucu gibi sağlığa faydalı pek çok özelliğe sahiptir.

Acı biber: Lipofilik antioksidan görev yapan pek çok karotenoid türünü (kapsantin, kapsorubin, β–karoten, β–kıptoksantin, lutein, zeksantin vb.) içeriğinde bulunduran biberin, birçok çalışmada hücre hasarına bağlı hastalıklara karşı koruyucu olduğu belirtilmiştir.

Probiyotik Lahana Turşusu için besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
88 11877 61,2 391,6
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
27,4 5111 258 992,3
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
3,6 748,1 7,9 11,5
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
509 886,9 292,5 56,9

 

Anna Śmiechowska, A. B. (2008). Cancer chemopreventive agents: Glucosinolates and their decomposition products in white cabbage ( Brassica oleracea var. capitata ). PHMD.

Hassan, N. M., Yusof, N. A., Yahaya, A. F., & Othman, N. N. (2019). Carotenoids of Capsicum Fruits: Pigment Profile and Health-Promoting Functional Attributes. antioxidants.

Quesada, I., Paola, M. d., Torres-Palazzolo, C., Camargo, A., Ferder, L., Manucha, W., & Castro, C. (2020). Effect of Garlic’s Active Constituents in Inflammation, Obesity and Cardiovascular Disease. Springer Nature.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum