Bal Kabaklı Muhallebi Tarifi Nasıl Yapılır?

Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

548

Tatlı krizlerini bastırabilecek, masum bir içeriğe sahip lezzetli bir muhallebi tarifi sizlerle 🙂

Bal Kabaklı Muhallebi Tarifi (3 Kişilik)

Bal Kabaklı Muhallebi İçin Malzemeler:

Bal Kabaklı Muhallebi Hazırlanışı:

  • Bal haricinde bütün malzemeleri bir tencerede muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırarak pişiriyoruz.
  • Soğuduktan sonra balı ekleyip karıştırıyoruz.
  • Bal kabağını haşladıktan sonra blenderdan geçiriyoruz.
  • Üzerine pekmez veya tahin dökerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

Bal kabaklı muhallebi için kullandığımız malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Bal kabağı: Bal kabağının parlak turuncu renkte görünmesinin sebebi, içerisindeki karotenoidlerden kaynaklanmaktadır. Karotenoidler; kolesterol düşürücü, erken yaşlanmayı ve kardiyovasküler hastalıkları önleyici etkiye sahiptir. Gözleri, serbest radikal hasarına karşı korur ve katarakt oluşumunu önler. Bal kabağı A ve C vitamini içermesi sayesinde; serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur, bağışıklığı arttırır ve çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlar.

Yulaf: Yulaf tüketimi son yıllarda artış göstermiştir. Doymamış yağ asidi, karbonhidrat, protein, mineral, vitamin, fitokimyasal ve β-glukan içerir. Yüksek seviyede antioksidan aktiviteye sahiptır. Anti-kanser etkisi de bulunmaktadır.

  • Yapılan çalışmalar, yulafın gastrointestinal sorunlara karşı sağlığa yararlı etkileri olduğunu ortaya koymaktadır.

Keçiboynuzu: Keçiboynuzu tozu değerli bir E, D, C, B3, B6 ve B9 vitamini kaynağıdır; A, B2 ve B12 vitaminleri düşük seviyelerde bulunur.

  • Yapılan çalışmalarda, keçiboynuzunun kanser ve ishal gibi kronik hastalıkların önlenmesinde yardımcı olduğu belirtilmiştir. Özellikle kanser hücrelerine karşı, ishal semptomlarını tedavi etmede; yüksek antioksidan, polifenol ve yüksek lif içeriği sayesinde antihiplipidemi ve antidiyabetik etkiler gösterir. Bu nedenle keçiboynuzu diyabet hastalarının tüketebileceği besinler arasında yer almaktadır.
3 kişilik Bal Kabaklı Muhallebi için besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(IU)
65,03184,210,3447
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
9,5728511742,5
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
2,235174,290,4
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
29515312918,2

 

Eleni Papaefstathiou, A. A. (2018, temmuz 20). Nutritional characterization of carobs and traditional carob products. Food Science & Nutrition, s. 1,2.

Seo, J. S., Burri, B. J., Quan, Z., & Neidlinger, T. R. (2005). Extraction and chromatography of carotenoids from pumpkin. Journal of Chromatography A, 1073(1-2), 371-375.

Prasad Rasane, A. J. (2013, haziran 17). Nutritional Advantages of oats and opportunities for its processing as value added foods. Association of food scientists&technologists, s. 1,2.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum