Hindistan Cevizi Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Nerede Ve Ne Zaman Yetiştirilir? Hindistan Cevizi Besin Değerleri

7.280

Besinin Adı
Türkçe: Hindistan Cevizi
İngilizce: Coconut
Latince: Cocos Nucifera

Vatanı ve İklimi:
Arecaceae olarak bilinen, Palmiyegiller ailesinden olan Hindistan cevizi, palmiye türü ağaçlardan biridir. Meyvesi yenen bitki, genellikle sıcak ülkelerin bitkisi olarak bilinmektedir. Bilimsel yöntemlerle, Hindistan’da ve Avustralya’da, 40-50 milyon yıl kökenli Hindistan cevizi fosilleri bulunmuştur. Ana vatanı tropikal bölgelerdir. 2010 senesi dünya üretimi 54.7 milyon tondur. En büyük üç üretici; Endonezya, Filipinler ve Hindistan’dır. Hindistan cevizi yağının ise, 2012/13 yılı dünya üretimi 3.75 milyon tondur.

Bitkisel Özellikleri:
Dünyanın hemen her yerinde tüketilen Hindistan cevizinin, gerek taze, gerekse toz olarak pek çok ülke tarafından ticareti yapılmaktadır. Sert, kahverengi kabuğa sahip olan Hindistan cevizi, keskin ve büyük bıçaklarla temizlendikten sonra içinde bulunan suyu içilebilir. Suyu ile beraber, kalın ve beyaz olan iç kısım da yenilir. Hindistan cevizi, bilinen türü dışında muskat olarak bilinen başka bir çeşide daha sahiptir. Küçük Hindistan cevizi ya da Hint cevizi olarak da bilinen bu bitki, Karayip adalarında sıkça görülür. Muskatın anavatanı Grenada’dır. Tohumları baharat olarak kullanılan muskat, köri sosunun ana malzemesini oluşturur. Çok eski zamanlarda pek çok besinin içinde kullanılsa da, bazı yan etkileri nedeniyle kullanım sahası daraltılmıştır. “Kopra”, Hindistan cevizinin kurutulmuş haline verilen isimdir. Hindistan cevizi yağı ise kopradan üretilmektedir.

Faydaları ve/veya Zararları:
Cilt problemlerine neden olan etmenlere karşı, antioksidan, antifungal, antiviral, antiparazitik etki göstermektedir. Aynı zamanda karaciğeri koruyucu ve bağışıklık sistemini aktifleştirici etkileri vardır. Lif içeriğinden zengin oluşu sayesinde bağırsak hareketlerini düzene sokmaya, hemoroid görülme riskini azaltmaya, kan basıncını düşürmeye, kan şekerindeki iniş-çıkışları önlemeye, doygunluk hissi vererek fazla gıda alımını engellemeye, diyabetten ve bağırsak kanserinden korunmaya yardımcı olur. İçerdiği monolorin* sayesinde virüslerle mücadelede etkilidir. Candida gibi mantar türlerinin üremesini engeller, bakterilere karşı vücutta direnç oluşturur. Açlığı baskılamada etkilidir. Bu özelliği, bireyin daha düşük kalorili beslenebilmesine katkıda bulunur.

Kanserden koruyucu kimyasallara sahip olan Hindistan cevizinin, ratlarda yapılan deneylerde; serum fosfolipit, trigliserit, LDL ve VLDL kolesterol düzeylerini düşürdüğü ve HDL kolesterolü arttırdığı belirtilmiştir.
Bazı kemoterapilerde (MTX vb.), işlem görmemiş Hindistan cevizi yağının, oksidatif stres ve proinflamatuar yanıtları azaltarak yararlı bir doğal ürün olabileceği belirlenmiştir.

Hem meyve suyundan daha sağlıklı olan, hem de egzersiz sonrası için ideal bir içecek olan Hindistan cevizi suyunun; inme ve kalp krizi riskini azalttığı, metabolizmayı hızlandırdığı saptanmıştır. Aynı zamanda, Hindistan cevizi suyunun yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğu da bilimsel çalışmalarca belirtilmiştir.

Bilgilendirme:
Bazı bireylerde Hindistan cevizi tüketimine bağlı olarak alerjik reaksiyonlar gözlemlenebilirken, kozmetik ürünlerde bulunan Hindistan cevizi kimyasalları da dermatite neden olabilmektedir. Olgunlaşmış Hindistan cevizi suyu daha yüksek konsantrasyonda fenolik bileşik içerir. Hindistan cevizi suyu ve Hindistan cevizi sütü, protein ve antioksidan içeriği bakımından zengindir.

100 gram Hindistan Cevizi’nin besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
4,8 35 1,2 0
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
4,6 379 10 2
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
36,5 94 2,3 1
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
360,9 20 39 9

 

Monolorin (Monolaurin): Laurik asit ve gliserinden türeyen bir kimyasaldır ve hindistan cevizi yağının antimikrobiyal özelliklere sahip olan bir yan ürünüdür.

C.Famurewa, A., M.Folawiyo, A., B.Enohnyaket, E., O.Azubuike-Osu, S., InnocentAbi, G.Obaje, S., & A.Famurewa, O. (2018). Beneficial role of virgin coconut oil supplementation against acute methotrexate chemotherapy-induced oxidative toxicity and inflammation in rats. Integrative Medicine Research.
DebMandal, M., & Mandal, S. (2011). Coconut (Cocos nucifera L.: Arecaceae) : In health promotion and disease prevention . Asian Pacific Journal of Tropical Medicine, 241-247.
Ding, K., YiLe, Yao, G., Ma, Z., Jin, B., Wang, J., & Jin., F. (2018). A rapid and efficient hydrothermal conversion of coconut husk into formic acid and acetic acid. Process Biochemistry, 131-135.
Hergenç, G. (2014). Hindistan Cevizi. G. Hergenç içinde, Beslenme, Sağlık ve Hastalıkta Bitkiler (s. 187-188). istanbul: Nobel Tıp Kitabevleri Tic. Ltd. Şti.
PattrathipRodsamran, & RungsineeSothornvit. (2017). Bioactive coconut protein concentrate films incorporated with antioxidant extract of mature coconut water. Food Hydrocolloids (s. 243-252). içinde bangkok.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum