B2 Vitamini (Riboflavin) Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde Neler Görülür?

Riboflavin Gereksinimi Ne Kadardır?

933

1872 senesinde, bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucu; sütte sarı bir floresan pigment olarak saptanan riboflavin, ilk kez 1930’lu yıllarda vitamin olarak kabul edilmiştir.

B2 Vitamininin Hayatımızdaki Yeri

Suda çözünen bir vitamin olan riboflavin, birçok mikroorganizma ve bitki tarafından sentezlenmektedir.

  • İnsanların ve hayvanların vücudunda sentezlenemediğinden, beslenme ile mutlaka dışarıdan alınması gereken bir vitamindir.

Genellikle gıda sektöründe bir katkı maddesi olarak kullanılan riboflavin; renklendirici olarak kullanılabildiği gibi, hayvan yemlerinde besin katkısı olarak da yer almaktadır. Geçmişte daha çok kimyasal olarak sentezlenirken, günümüzde biyoteknolojik gelişmeler sayesinde ağırlıklı olarak fermantasyon ile üretilmektedir.

B2 vitamini, besinlerin metabolizması ve antioksidan koruma için oldukça önemli olup; karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasının temelinde yer alır.

  • Yapılan araştırmalar; riboflavinin özellikle lipit peroksidasyonuna* ve oksidatif strese karşı antioksidan özellik gösterdiğini bildirmektedir.

B2 Vitamini Eksikliği

Eksikliğinde; zayıflık, stomatit*, gözlerde kaşıntı, korneada opasite* gibi bulgular görülebilmektedir. Riboflavin yetersizliği; hormonal problemler, ilaçlar veya alkol sebebiyle biyoyararlılığın azalması gibi olumsuzluklar sonucunda gelişebilir.

  • Yenidoğan sarılığında, kanda yükselen bilirubin düzeyinin tedavisinde kullanılan UV ışın terapisi; riboflavini parçalayarak eksikliğine yol açabilmektedir.

Riboflavin eksikliği görüldüğünde, günlük önerilen miktarın 5-10 katı kadar riboflavin takviyesinin uygun olduğu düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda; yüksek riboflavin alımının, toksik veya yan etkisi gözlemlenmemiştir.

  • Sindirim sistemindeki mukoza zarlarını yok etme, kardiyovasküler hastalıklar ve kolorektal kanser riskini arttırma gibi ileri düzeyde problemlere yol açabileceğinden; eksiklik oluşmadan, dış kaynaklardan alımına mutlaka önem verilmelidir.

B2 Vitamini (Riboflavin) Gereksinimi ve Kaynakları

FNB*;

  • Bebekler için 0,3-0,4 mg/gün,
  • Çocuklar için 0,5-0,9 mg/gün,
  • Adölesanlar için 1,3 mg/gün,
  • Yetişkin erkek ve kadınlar için günlük olarak 1,1 mg riboflavin alımını önermektedir.

Yağsız et, süt, yumurta ve yapraklı sebzeler, iyi riboflavin kaynaklarıdır. Gelişmekte olan ülkelerde, daha az süt ve et tüketildiğinden, yetersizliğine daha sık rastlanır.

Lipit peroksidasyonu: Yağların yükseltgenerek bozulması

Stomatit: Ağız enfeksiyonu

Opasite: Işık geçirmeme durumu

FNB: Food and Nutrition Board, Gıda ve Beslenme Kurulu

Ashoori, M., & Saedisomeolia, A. (2014). Riboflavin (Vitamin B2) And Oxidative Stress: A Review. British Journal Of Nutrition, 1985.
Capozzi, V., Menga, V., Digesu, A. M., & De Vita, P. (2011). Biotechnological Production Of Vitamin B2-Enriched Bread And Pasta. Journal Of Agricultural And Food Chemistry, 8013-8014.
Li, J., Liu, J., Wen, W., Zhang, P., Wan, Y., Xia, X., . . . He, Z. (2016). Genome-Wide Association Mapping Of Vitamins B1 And B2 İn Common Wheat. The Crop Journals, 263.
Nohr, D., & Biesalski, H. K. (2016). Vitamin B2. Reference Module İn Food Science, 704-706.
Paracchini, V., Petrillo, M., Reiting, R., Loustau, A. A., Wahler, D., & Stolz, A. (2017). Molecular Characterization Of An Unauthorized Genetically Modified Bacillus Subtilis Production Strain İdentified İn A Vitamin B2 Feed Additive. Food Chemistry, 681.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum