Tatlı Krizlerine: Yulaflı Muzlu Kek Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Şekersiz, Yulaflı Kek Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

636

Bu soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak yulaflı, muzlu; pratik, fit bir kek tarifine kim hayır diyebilir ki? Tam 5 çayına layık üstelik bir tanesi yalnızca 65 kcal olan bu kek, tatlı krizlerinize çok iyi gelecek 🙂

Yulaflı Muzlu Kek Tarifi (8 Kişilik)

Malzemeler:

 • 3 adet orta boy muz
 • 2 su bardağı yulaf ezmesi
 • 2 yumurta
 • 6 adet hurma
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 paket kabartma tozu

Hazırlanışı:

 • İlk olarak yumurtalarımızı kıralım.
 • Üstüne 2 kaşık balı ekleyelim.
 • Bu sırada hurmalarımızı sıcak suya koyup yumuşatalım.
 • Muzları bir çatal yardımıyla ezelim.
 • Sonra bütün malzemeleri bir rondoya koyup karıştıralım.
 • Oluşan karışımı muffin kaplarına alıp önceden ısıtılmış, alt-üst ayarlı 180 derecedeki fırına koyalım.

20-25 dakika sonunda keklerimiz hazır, afiyet olsun 🙂

Kekimizin malzemelerinin faydalarına bir bakalım…

Yulaf: Uygun aminoasit içeriği ve yüksek besin değerinin yanı sıra; diyet lifi, antioksidanlar, vitaminler, fenolik bileşikler, mineraller ve temel doymamış yağ asitleri gibi diğer yararlı bileşenler ile zengin bir protein kaynağıdır.

Kan kolesterol ve şeker düzeylerini düşürmeye yardımcı olma, çocukluk çağı astımını kontrol etme, hipertansiyonu azaltma, antioksidan ve antiaterojenik* etkiler sağlama yeteneğine sahip, fonksiyonel bir gıdadır.

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan yulaf veya yulaf kepeği, diyetle düzenli alındığında, enflamatuar bağırsak hastalığı, ülseratif kolit, koroner kalp hastalığı ve kanserden muzdarip hastalara faydalı olabilir.

Hurma: Üretmek ve korumak açısından ucuz, besin değeri açısından çok zengin bir bitki olan hurmanın ana bileşeni karbonhidrattır. İçerdiği karbonhidrat türleri; glikoz, fruktoz, mannoz, maltoz ve sukroz, az miktarda da selüloz ve nişasta gibi polisakkaritlerdir.

Diğer meyvelerle kıyaslandığında; daha yüksek protein ve oleik, palmitoleik, linoleik, linolenik doymamış yağ asit oranına sahip olan hurma, C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin ve A vitamini açısından zengindir. Yüksek oranda diyet lifi içeren hurma; potasyum, fosfor ve demir içeriği açısından da diğer meyve türlerine göre oldukça zengindir.

Muz: Dünya pazarında oldukça popüler bir meyve olan muz, birçok ülkede temel gıda olarak tüketilmektedir. C vitamini, E vitamini ve β-karoten içeren muz, düşük sindirilebilirliğe sahip dirençli nişasta içerir. İçeriğindeki dayanıklı nişasta sayesinde, kalp hastalarının ve diyabetiklerin diyetine de uygundur.

Prebiyotik özelliğe sahip olan muz; fosfor, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, çinko ve manganez gibi minerallerle birlikte, fenolik bileşikler, karotenoid ve flavonoidleri de içerir.

 • Yapılan çalışmalarda; muzun hipokolesterolemik* bir etkiye sahip olduğu ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olduğu görülmüştür.

Yumurta: Yüksek biyolojik değere sahip protein içeren yumurta, tekli doymamış yağ asitleri, çinko, selenyum, retinol ve tokoferol içerir. Antimikrobiyal, immünomodülatör*, antioksidan, anti-kanser, antienflamatuar ve anti-hipertansif* aktiviteye sahiptir.

Yumurta, özellikle yaşlılar, hamile kadınlar ve çocuklar gibi düşük besin alım riski olan kişilerin diyetlerinde yararlı bir rol oynayabilir.

 • Yapılan çalışmalarda; yumurtanın, yaşa bağlı katarakt oluşumunu azaltıcı bir rol oynadığı düşünülmektedir.
8 kişilik Yulaflı Muzlu Kek’in besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
17762314,8290
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
33,8168325922
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
19,21073103,7
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
103316526021,5

 

Antiaterojenik: Kan damarlarının tıkanmasını engelleyici etki

Hipokolesterolemik: Kolesterol düşürücü etkiye sebep olan

İmmünomodülatör: İmmün faktörleri düzenleyici

Anti-hipertansif: Tansiyonu düşürücü

Balwinder Singh, J. P. (2016). Bioactive compounds in banana and their associated health benefits – a review. Food Chemistry.

Isabel Comino, M. d. (2015). Role of oats in celiac disease. World Journal of Gastroenterology .

Jose M. Miranda, X. A.-V.-S. (2015). Egg and Egg-Derived Foods: Effects on Human Health and Use as Functional Foods. nutrients .

Marshall, W. A.-s. (2003). The fruit of the date palm: its possible use as the best food for the future? International Journal of Food Sciences and Nutrition .

 

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir