Fit Cookie: Yulaflı ve Kuru Meyveli Fit Kurabiye Tarifi Nasıl Yapılır?

Yulaflı Ve Kuru Meyveli Fit Kurabiye Nasıl Yapılır? Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

1.042

Tam beş çayında, çayınızın yanında tatlı bir şey olsa da yesek dediğinizi duyar gibiyim. Yulaflı ve kuru meyveli fit kurabiye, hem bu ihtiyacınızı karşılayacak hem de temiz içeriğiyle gönlünüzü ferah tutacak. O zaman bu pratik ve leziz tarif için gereken malzemelere bir bakalım.

Yulaflı ve Kuru Meyveli Fit Kurabiye Tarifi (8 Adet)

Yulaflı ve Kuru Meyveli Fit Kurabiye İçin Malzemeler:

Yulaflı ve Kuru Meyveli Kurabiye Hazırlanışı:

  • İlk olarak geniş bir kaseye yumurtalarımızı kıralım.
  • Un, kabartma tozu, vanilya, yoğurt ve yağı ekleyelim.
  • Meyveleri küçük küçük dilimleyip karışımın içine atıp hafif karıştıralım.
  • 180 derece ısıtılmış fırında alt-üst ayarda pişirelim.
  • 20-25 dakika sonra fırından alalım, kurabiyemiz hazır olacaktır.

Afiyet olsun 🙂

Yulaflı ve kuru meyveli fit kurabiye için kullandığımız malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Yulaf: Çeşitli farmakolojik aktivitelere sahip olan yulaf, antioksidan, antienflamatuar, antidiyabetik etkiler gösterebilmektedir.

Kan kolesterolü ve şeker seviyelerini düşürme, hipertansiyonu azaltma, çocukluk astımını kontrol altına alma, vücut ağırlığını düzenleme, antioksidan ve antiaterojenik* etkiler yulafın sağladığı diğer faydalar arasında sayılmaktadır. Sayılan faydalarına ek olarak yulaf; bağırsak geçiş zamanını düzenleyip, bağırsak mikroflorasına olumlu etkiler sağlamaktadır. Ayrıca uzun süreli yulaf tüketiminin, enflamatuar bağırsak hastalığı, ülseratif kolit ve kanser hastalarında olumlu etkiler gösterdiği düşünülmektedir.

Yumurta: İçerdiği yüksek kaliteli protein, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri, çinko, selenyum, retinol ve tokoferoller sayesinde yüksek besleyici bir gıda maddesi olan yumurtanın, insan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu etkilere; antimikrobiyal, immünomodülatör*, antioksidan, anti-kanser veya anti-hipertansif etkileri örnek verilebilir.

Tam buğday unu: Bol diyet lifi, düşük glisemik indeks içeriğine ve düşük kalorili kompleks karbonhidratlara sahip olan tam buğday unu, içerisinde B vitaminleri, E vitamini, fosfor ve kalsiyumu bulundurur. Prebiyotik, antioksidan, antidiyabetik, antikanser, bağışıklık arttırıcı, kolesterol düşürücü etkilere sahiptir.

8 Adet Yulaflı ve Kuru Meyveli Fit Kurabiye İçin Besin Değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
23467426320
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
45186135778
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
411465118
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
152537435025,5

 

Antiaterojenik: Damarlarda plak oluşumunu engelleyici

İmmünomodülatör: Bağışıklık sistemi düzenleyici

Adem Elgün, M. K. (2008). Tam Buğday Unu ve Fonksiyonel Özellikleri. Türkiye 10. Gıda Kongresi (s. 49-52). Erzurum: Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü.

Isabel Comino, M. d. (2015). Role of oats in celiac disease. World Journal of Gastroenterology .

Miranda, J. M., Anton, X., Redondo-Valbuena, C., Roca-Saavedra, P., & Rodriguez, J. A. (2015). Egg and Egg-Derived Foods: Effects on Human Health and Use as Functional Foods. Nutrients , 706-729

 

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir