Ayran Aşı Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır? İçinde Ne Olmalıdır?

Bunaltıcı Sıcakların Serinleten Çorbası Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

329

Yaz günlerinde “soğuk bir şey olsa da yesek” diyenler için çare ayran aşı çorbası. Buz gibi, içimizi ferahlatan,  içerdiği baklagiller sayesinde uzun süre tokluk sağlayan bu geleneksel çorbamızın tarifini hemen sizlerle paylaşmak istiyorum…

Ayran Aşı Çorbası Tarifi (5 Kişilik)

Malzemeler:

Hazırlanışı:

  • Geniş bir kasede 1 su bardağı yoğurdunuzu çırpın.
  • Üzerine 1,5 bardağı suyu ve dilediğiniz baharatları ekleyip karıştırın.
  • 1 su bardağı haşlanmış nohut ve 1,5 su bardağı haşlanmış buğdayı da karışıma ekleyin.
  • Son olarak üstüne dilediğiniz kadar nane ekleyin.
  • Servis ederken üzerine biraz zeytinyağı ve buz eklemeyi unutmayın.

İşte bu kadar herkese afiyet olsun.

Tarifimizin içerisindeki başlıca iki malzemenin faydalarına bir bakalım…

Yoğurt:

Yoğurt, Türk Gıda Kodeksi’ne göre; Streptecoccus thermophilus ve Lactobacillus bulgaricus bakterilerinin laktik asit fermentasyonu sonucu meydana gelen süt ürünüdür.

Yoğurt; kalsiyum, protein, B1 (tiamin), fosfor, B12 ve B2 (riboflavin) vitaminleri, niasin, folik asit, çinko ve magnezyum içeriği açısından oldukça zengin bir besindir. Düzenli yoğurt tüketimiyle özellikle gençler ve çocuklar günlük önerilen; A vitamini, B12 vitamini, folik asit, magnezyum ve kalsiyum miktarlarının çoğunu karşılayabilmektedir.

Besleyici değeri yüksektir. Bunun yanı sıra sindiriminin de kolay olması sonucu; bağışıklık sistemini güçlendirmesi, sindirim sistemini düzenlemesi, laktoz intoleransı olan bireyler tarafından da rahatlıkla tüketilmesi sebebiyle insan beslenmesinde çok değerli bir yere sahiptir.

Yoğurdun diğer faydalarından bahsedelim; antikarsinojenik ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Probiyotik özellik göstermektedir. İnsülin direnci, dislipidemi, artmış kan basıncı, diyabet ve kardiyovasküler hastalık (KVH) riskini artıran abdominal obeziteyi de kapsayan “metabolik sendrom” risk faktörleri oluşumunu azalttığı bilinmektedir.

Buğday:

Buğday (Triticum aestivum L), farklı ülkelerde de ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilen ve tüketilen bir tahıl ürünüdür. Buğday: Protein, karbonhidrat, mineral, vitamin ve diyet lifi içeren temel bir gıda maddesidir.

Buğday dünyada en çok ekilen ve gıda olarak tüketilen tahıldır. Günümüz insanlarının çoğu günlük enerji ihtiyaçlarının neredeyse yarısını buğdaydan sağlamaktadır. Buğdayın; kepek, endosperm ve ruşeym kısmının öğütülmesiyle oluşan tam buğday ununun sağlık üzerine pek çok olumlu etkisi vardır. Bunlardan birkaçı; antidiyabetik aktivite, prebiyotik etki, bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etki, kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı etkidir.

4 kişilik Ayran Aşı Çorbası için besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
136,915345,8171
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
51,5168421313,5
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
28,1117314,97
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
1021,452934847

 

Milli Eğitim Bakanlığı. (2011). Yoğurt. Ankara: MEB.

Nildem Kızılaslan, İ. S. (2016). Yoğurt ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri. Gaziosmanpaşa Bilimsel Araştırma Dergisi, 52-59.

Stephen A. Adefegha, T. A. (2018). Pasting Alters Glycemic İndex, Antioxidant Activities, And Starch- Hydrolyzing Enzyme İnhibitory Properties of Whole Wheat Flour. Food Science and Nutrition.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir