Ülker Probis Proteinli Bisküvi Kaç Kalori? Sağlıklı Mı?

Ülker Probis Proteinli Sandviç Bisküvi Besin Değeri Nasıldır? Diyette Yiyebilir Miyim?

6.015

Gün içinde açlığı yatıştırmak ve çayın/kahvenin yanında tercih edilen bisküvi çeşitleri arasından, sıkça tüketilen “Ülker Probis Proteinli Bisküvi” ürününü sizler için inceledim.

 • Hep birlikte, tüm ayrıntılarıyla “Ülker Probis Proteinli Bisküvi” adlı ürünün içeriğine göz atalım🤓

Paket Üzerinde Verilen Bilgilere Göre ‘Ülker Probis Proteinli Bisküvi’ İncelemesi

Ürün 28 gramlık tek pakette, 280 gramlık 10 adet olarak ve 75 gramlık atıştırmalık çeşitleriyle tüketiciye sunulmaktadır. Ben 28 gramlık tek paketi inceleyeceğim. Paket üzerine bakıldığında, ‘Proteinli Bisküvi’, ‘Kakaolu ve Muzlu Kremalı’, ‘Proteinli’ ibarelerine yer verilmektedir.

 • 1 paket (28 gram) kaç kalori?

Ürün 134 kalori içermektedir. Bu kalorinin 53.2’si karbonhidrat (toplam karbonhidrat içeriği 13.3 gram olup, bunun 7.1 gramı şekerden oluşmaktadır), 59.4’ü yağ (toplam yağ içeriği 6.6 gram olup, bunun 3.1 gramı doymuş yağlardan gelmektedir) ve 16.8’i protein kaynaklıdır (özellikle proteinli diye ifade edilen ürünün toplam kalorisinin, yalnızca 16.8’i proteinden gelmektedir).

 • İçerisinde hangi şekerler var?

Pakette belirtilen içindekiler bölümü ayrıntılı şekilde incelendiğinde, ürünün içerisinde kullanılan şeker kaynaklarının; şeker, glikoz ve invert şeker şurubu olduğu görülmektedir. Kullanılan bu şeker kaynaklarının toplam 7.1 gram olduğu belirtilmekte, fakat hangi şekerden ne kadar kullanıldığı ayrıntılı şekilde belirtilmemektedir.

 • Glikoz ve invert şurup tüketimine bağlı olarak birçok hastalık riski gelişmektedir. Özellikle diyabetli veya bu riske sahip bireylerin tüketim sıklıkları oldukça önemlidir. Bu noktada ürünlerin parmak izi olarak nitelendirdiğimiz etiket okuma alışkanlığını edinmek gerekmektedir.

Diğer karbonhidrat kaynaklarının, buğday ve soya unu olduğu görülmektedir. Paket içerik kısmında yine hangi miktarlarda kullanıldıklarına dair bir bilgi yer almamaktadır. Soya unu, özellikle fırıncılık ürünlerinde nem tutma, pişirme süresini kısaltmak, raf ömrünü uzatmak amacıyla sık kullanılmaktadır. Düşük yağlı olup, protein, izoflavon, diğer besinler ve fitokimyasalların önemli bir kaynağı ve aynı zamanda besleyici, fonksiyonel, teknolojik ve ekonomik bir gıda bileşenidir (2).

 • 1 paket Probis Bisküvi tüketildiğinde, yaklaşık olarak 3 adet küp şeker tüketmiş kadar karbonhidrat alındığının altını çizmek gerekir 🧐 (1 adet küp şeker yaklaşık 5 gramdır).
 • Hangi yağları ne kadar miktarda içerir?

İçerik kısmını incelemeye devam ederken, yağ kaynaklarının bitkisel yağ (palm), tam yağlı süt tozu, soya unu olduğu görülmektedir. Soya unundan da yaklaşık olarak 1 gram yağ gelmektedir. Diğer kaynakların kullanım miktarları belirtilmemiştir.

 • Özellikle bitkisel yağ olarak geçen palm yağına değinmemiz de fayda var. Yüksek miktarda doymuş yağ içeriğine sahip olan palm yağı; piyasada ucuz olması sebebiyle bisküvi, kek, çikolata gibi gıdalarda  kullanılmaktadır. Doymuş yağ içeriğinin yüksek olması nedeniyle ise hastalık gelişimi açısından risk faktörüdür. Doymuş yağlar, kolesterol seviyelerinde artışa neden olarak kardiyovasküler hastalık gelişimini hızlandırmaktadır (3).
 • Bir paket (28 gram) “Ülker Probis Proteinli Bisküvi” isimli ürün tüketildiğinde, alınan toplam kalorinin %44.3’ünü yağlardan, toplam yağ miktarının ise %47’sinin doymuş yağlardan geldiği görülmektedir 🧐.
 • Hangi proteinleri ne kadar miktarda içerir?

1 paket Probis Proteinli Bisküvi tükettiğinizde, toplamda 134 kalori olan bisküvinin 16.8 kalorisini proteinden almış olursunuz. Yani yaklaşık %12’sinin protein kaynaklı olduğu görülmektedir. Protein kaynaklarının soya unu (%18), süt tozu ve buğday proteini (glüten) olduğu görülmektedir. 28 gramlık pakette 5.04 gram kadar kullanılan soya unundan 1.9 gram protein gelmektedir. Geriye kalan protein miktarları belirtilmemiştir. Bu yüzden, paket üzerindeki ifadelere inanmadan önce ürün içeriğini okumanız önemlidir.

 • Kaliteli bir protein kaynağı mıdır?

Paket üzerinde sık sık ‘proteinli’ ifadesi kullanılan ürünün toplam 4.2 gram kadar protein içerdiği görülmektedir (1 adet yumurtadan 6 gram protein alındığı unutulmamalıdır. Protein kalitesi açısından yumurtanın en değerli besin kaynağımız olduğunu belirtmekte de fayda var.). Tükettiğimiz besinlerin protein miktarı kadar, kalitesi daha fazla dikkat etmemiz gereken bir ayrıntıdır. Alınan proteinin kalitesi, vücuttaki biyoyararlılığı ve sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden tercihlerinizi yaparken daha dikkatli olmalısınız.

 • İçindeki kakao ve muz miktarı ne kadardır?

Kakaolu ve muzlu krema (%36), toz kakao (%8) ve muz tozu (%1) oranında kullanılmaktadır. Paket üzerinde özellikle ifade edilen kakaolu ve muzlu ibaresine bakıldığında, kullanılanın muz değil, muz tozu olduğu ve oldukça az miktarda kullanıldığı görülmektedir.

 • İçerisinde hangi gıda katkı maddeleri var?

Toplam 134 kalori olan paketin 4.6 kalorisi kullanılan katkı maddelerinden gelmektedir. Tabii ki yine hangi miktarlarda kullanıldığı belirtilmemiştir. Kullanılan katkı maddeleri ise; kabartıcılar (amonyum hidrojen, sodyum hidrojen karbonat), soya lesitini, aroma vericiler olarak listelenmiştir.

Gıda katkı maddelerinin kullanıldığı paketlenmiş ürünlerin sık tüketilmesi durumunda kanser başta olmak üzere, çocuklarda hiperaktivite gibi çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır (4).

 • Hangi allerjen maddeleri içerir?

Ürünün paketinde uyarı olarak eser miktarda fındık içerebilir ifadesi yer almaktadır. Fakat içindekileri incelediğimizde, glüten ve soya kullanılmasına rağmen özel olarak uyarı bulunmadığı gözlenmektedir. Glüten intoleransı veya çölyak hastalığı olan bireylerin ve soya lesitinine karşı allerjen etki oluşabilecek bireylerin bu ürünü tüketmemesi gerekmektedir.

 • Özellikle glüten hassasiyeti olanlar veya yukarıda belirtilen bileşenlerden herhangi birine karşı besin alerjisi bulunan bireylerin, bu bisküviyi diyetisyen kontrolü altında tüketmeleri veya hiç tüketmemeleri oldukça önemli bir konudur🧐.

1 paket Ülker Probis Proteinli Bisküvi adlı ürünü yedikten sonra aldığım kaloriyi nasıl yakarım?

Bir paket probis ile alacağınız yaklaşık 134 kalorinin vücudunuzda kullanılması, yani yakılması için bazı fiziksel aktivite örnekleri aşağıda belirtilmiş olsa da; alacağınız enerjinin çoğunun karbonhidrat kaynaklı olduğunu, bu makro besin öğesinden ihtiyaç fazlası olarak alacağınız her fazla gramın size yağ kütlesi olarak geri döneceğini, ayrıca kan şekeri regülasyonunu hızlandırdığı, dolayısıyla daha ağır seviyede aktiviteler tercih etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir🤔.

👉🏻Saatte 12 km hız ile 10 dakika tempolu ve devamlı koşu

👉🏻Saatte 3.2 km hız ile 17 dakika tempolu ve devamlı yüzme

👉🏻Saatte 15 km hız ile 21 dakika tempolu ve devamlı bisiklet sürme

👉🏻Saatte 4.8 km hız ile 36 dakika tempolu ve devamlı yürüyüş

👉🏻20 dakika duraksamadan aerobik dans

Not: Bu öneriler, bireylerin metabolik hızlarına göre değişkenlik gösterebilir.

1 paket Ülker Probis Proteinli Bisküvi adlı ürün yerine alternatif olarak ne tüketebilirim?

Yukarıdaki incelemeden sonra, “hazır ve paketlenmiş ürünlerden olan bu ürünü yemek yerine daha sağlıklı bir alternatif olarak ne yiyebilirim?” diye düşünmeye başladıysanız, aradığınız cevap için bazı örnekler aşağıda bulunmaktadır 😇

✅135 kalorilik atıştırmalık önerisi: 1 çay bardağı süt + 6 adet çiğ badem

✅135 kalorilik atıştırmalık önerisi: 1 çay bardağı kefir + 1 porsiyon meyve

Sonuç olarak;

Katkı maddeleriyle donatılmış olan bu paketli ürünleri tercih edip, etmemek veya ne sıklıkta tercih etmek size kalmaktadır. Daha doğal, işlenmemiş olan besinleri atıştırmalık olarak tercih etmeniz, hem daha uzun süre tok kalmanıza hem de sağlığınızı korumak adına iyi bir adım olacaktır🙌🏻

 • Tarafını seç; daha sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmek mi, yoksa zamandan kısıtlamak için riskleri göze almak mı?

İçindekiler

📌Bisküvi (Buğday unu, soya unu (%18))
📌Bitkisel yağ (palm)
📌Şeker, Glukoz Şurubu
📌Süt Tozu
📌Tuz
📌Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Amonyum Hidrojen Karbonat), aroma verici
📌Kakaolu ve Muzlu Krema (%36): Şeker
📌Bitkisel yağ (palm),
📌Süt Tozu,
📌Kakao (%8),
📌Buğday proteini (glüten)
📌Muz tozu (%1)
📌Emülgatör (Soya lesitini)
📌Aroma verici
📌Eser miktarda fındık içerebilir.

Not: İçindekiler bölümü ürünün paketi üzerinde yer alan bilgiler ile elde edilmiştir.

1 Paket (28 g) Enerji ve Besin Değeri

Enerji
(kalori)
134
Yağ
(gram)
6.6
Doymuş Yağ
(gram)
3.1
Doymamış Yağ
(gram)
3.5
Karbonhidrat
(gram)
13.3
Şekerler
(gram)
7.1
Lif
(gram)
2.3
Protein (gram)
4.2
Tuz (gram) 0.1

Not: Enerji ve Besin Değeri bölümü ürünün paketi üzerinde yer alan bilgiler ile elde edilmiştir.

1- İlgili linkler

2- Nilüfer, D., & Boyacıoğlu, D. (2008). Soya Ve Soya Ürünlerinin Fonksiyonel Gıda Bileşenleri. Gıda, 241-250.

3- Macit, S., & Şanlıer, N. (2014). Palm Yağı ve sağlık. Journal of Tourısm and Gastronomy Studies, 13-20.

4- Boğa, U. A., & Binokay, Y. S. (2010). Gıda Katkı Maddeleri ve Sağlığımıza Etkileri. Adana.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum