Eti Burçak Kurabi Sağlıklı Mı? Kaç Kalori?

Eti Kurabiyede Kaç Gram Şeker Var?

6.618

Çayların yanında çok fazla tercih edilen Eti Burçak Kurabi yulaflı, yer fıstıklı, kakaolu, tam buğday unlu kurabiyeyi sizler için inceledim.

  • Hep birlikte, tüm ayrıntılarıyla “Eti Burçak Kurabi adlı ürünün içeriğine göz atalım🤓

Paket Üzerinde Verilen Bilgilere Göre ‘Eti Burçak Kurabi’ İncelemesi

Trans yağ yoktur ibaresiyle satışa sunulan 198 gramlık paket içerisinde 11 adet kurabiye bulunmaktadır. Üzerinde dikkatimizi çeken “lif kaynağı” ibaresi ne kadar gerçekçi, paketin ön yüzündeki gibi sadece yulaf, yer fıstığı, kakao ve tam buğday unu ile elde edilmiş masumlukta mı bir bakalım🤔

Paketin üzerinde 100 gram kurabiye için verilen enerji ve besin öğeleri tablosu bulunmaktadır. Paket 198 gramdan oluşmaktadır. İçerisinde 11 adet kurabiye bulunduğu göz önüne alınırsa, ortalama bir adet kurabiye 18 gramdır. 1 adet kurabiyenin enerjisi ise yaklaşık 92 kaloridir.

  • 1 paket (198 gram) kaç kalori?

1 adet kurabiyede 91,8 kalori bulunmaktadır. Eğer ara öğünde tercih edecekseniz bir tanesi size yeterli gelmelidir. Çünkü yüksek bir kalori değerine sahiptir🙄. Bu kalorinin (büyük bir oranı) 46,8 kalorisini yağ oluşturmaktadır (5,2 gram yağ 2,4 gram doymuş yağ içermektedir). 37,2 kalori karbonhidrattan gelmekte ve bunun %48’i ise şekerden oluşmaktadır (yani 9,3 g karbonhidratın 4,5 gramı şekerden gelmektedir). 1,4 gram protein içeren ürünün toplamda 5,6 kalorisi kadar az bir miktarı proteinden gelmektedir.

Pakette lif oranına dikkat çekecek olursak, 1 adet kurabiyede 1,1 gram lif bulunmaktadır. 1 orta boy elmada (52 kalori) 2,4 gam lif bulunurken, 1 büyük boy incirde (60 kalori) 2,32 gram lif bulunmaktadır. Lif önemli bir besin ögesidir. Tahıllardan en çok yulaf ezmesinde bulunmaktadır. Buradaki 1,1 gramlık lifi yulaf ezmesinden sağlamıştır. Kurabiyede yulaf ezmesi %12.2 oranında katılmıştır. 2 yemek kaşığı (20 gram) yulaf ezmesi (~70 kalori) 2.1 gram lif içermektedir. Yani lif almak için 1 adet kurabi bizim için iyi bir tercih olmayacaktır.

İçerisinde hangi şekerler var?

Kurabiyenin içerisinde glikozfruktoz şurubu olmaması her ne kadar güzel bir haber olsa da, içerisinde sofra şekeri bulunmaktadır. Kurabiyenin içinde bulunan karbonhidratın %48‘i şekerden gelmektedir.

  • Bir adet kurabinin içerisinde yaklaşık 4,5 gram şeker bulunmaktadır. Yani bir adet kurabiye tüketince 2 küp şeker yemiş gibi oluyorsunuz (1 küp şeker yaklaşık 2,5 gram olarak alınmıştır). Bir paket kurabinin içerisinde ise 49,5 gram şeker, yani yaklaşık 20 küp şeker bulunmaktadır!
  • Hangi yağları ne kadar miktarda içerir?

  • Kurabiyenin içindekiler bölümüne bakınca, bitkisel yağ kullanıldığını görmekteyiz. Bitkisel yağ olarak palm yağı, ayçiçek yağı, pamuk ve kanola yağı içermektedir. Bir adet kurabiyenin içerisinde 5,2 gram yağ bulunmaktadır. Bunun 2,4 gramı (~%50’si) doymuş yağdan gelmektedir.
  •  Bir paket olarak incelendiğinde kalorinin en büyük oranı yağdan gelmektedir (%46,8).
  • İçerisinde hangi gıda katkı maddeleri var?

Ürün içerisinde kabartıcılar olarak amonyum hidrojen karbonat, sodyum hidrojen karbonat, sodyum asit pirofosfat ve aroma vericiler kullanılmıştır.

Yapılan araştırmalar sonucunda; amonyum hidrojen karbonatın (E503) kanserojen madde olan akrilamid oluşumunu arttırdığı görülmüştür. Aynı araştırmada sodyum hidrojenkarbonatın (E500) fırınlama maddesi olarak kullanılması, akrilamid konsantrasyonunu %60 oranında azaltmıştır (1).

Aroma verici olarak ne kullanıldığı belli olmadığı için hem sağlık açısından hemde dini açıdan sıkıntı oluşturabilmektedir. Helal olmama durumu olduğu için dini açıdan şüphelidir (2). Sağlık açısından riskli olduğunu bazı aroma verici maddelerin DNA’ya hasar vermesi sonucu yasaklandığından anlayabiliriz.

Kurabiyenin içerisinde bulunan parçacık çikolatalar, kakaolu damla ismiyle pakette içeriği açıklanmıştır. Kakaolu damla içerisinde katkı maddesi olarak bir emülgatör olan ayçiçek lesitini ve aroma verici kullanılmıştır.

  • Hangi allerjen maddeleri içerir?

Gluten içerir” ve “eser miktarda fındık, susam ve süt ürünü içerebilir” ibarelerinden allerjen etki gösteren maddelerin bulunabileceğine vurgu yapılmıştır.

  • Gluten içermesi açısından glutene hassasiyeti olan (glüten intoleransı) ve çölyak hastalarının bu ürünü tüketmesi sakıncalıdır. Ayrıca yukarıda bulunan ürünlerden en az birine alerjisi bulunan bireylerin bu ürünü tüketmesi tehlikelidir🧐.

İçindekiler

📌Buğday unu
📌Şeker
📌Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola)
📌Yulaf ezmesi (%12,2)
📌Yer fıstığı (%10,2)
📌Kakaolu damla %10,2 (şeker, tam hidrojenize bitkisel yağ (palm), kakao %9, emülgatör (ayçiçek lesitini), aroma verici)
📌Tam buğday unu (%9,4)
📌Kakao (%2,2)
📌Kabartıcılar (amonyum hidrojen karbonat, sodyum hidrojen karbonat, sodyum asit pirofosfat)
📌Tuz
📌Aroma vericiler

*** Ürünlerimizin hiçbir çeşidine alkol, domuz yağı ve türevleri katılmamıştır.

Not: İçindekiler bölümü ürünün paketi üzerinde yer alan bilgiler ile elde edilmiştir.

100 g Kurabi’nin Enerji ve Besin Değeri

Enerji
(kalori)
510
Yağ
(gram)
28.8
Doymuş Yağ
(gram)
13.5
Trans Yağ
(gram)
0
Karbonhidrat
(gram)
51.7
Şekerler
(gram)
25
Lif
(gram)
6.3
Protein (gram)
8
Tuz (gram) 0.7

 

Not: Enerji ve Besin Değeri bölümü ürünün paketi üzerinde yer alan bilgiler ile elde edilmiştir.

1- Amrein, T. M., Schönbächler, B., Escher, F., & Amadò, R. (2004). Acrylamide in Gingerbread: Critical Factors for Formation and Possible Ways for Reduction. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 52(13), 4282-4288.

2- Koluman, Ahmet. (2009). Dinler ve Gıda İlkelden Semaviye “Food and Religion, from Primitive to Celestial”. Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi, 28(1).

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Hande
Hande
7 ay önce

yemiyorum tamam yaaa.