Tatlı Krizine Birebir: Kakaolu Fit Puding Tarifi Nasıl Yapılır?

Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

1.802

Evde yapımı pratik, lezzetli ve besleyici bir tatlı arayanlara Kakaolu Fit Puding tarifi çok iyi gelecek 😉

Kakaolu Fit Puding Tarifi (2 Kişilik)

Kakaolu Fit Puding İçin Malzemeler:

Kakaolu Fit Puding Hazırlanışı:

  • Bir tencerenin içerisine süt, bir yumurta sarısı, bir yemek kaşığı tam buğday unu ve bir tatlı kaşığı kakao ekleyip iyice çırpılır.
  • Topaklanmaması için kaynayana kadar karıştırarak pişirilir.
  • Birkaç dakika kaynadıktan sonra ocaktan indirip; tereyağı eklenir.
  • Ilıttıktan sonra bir yemek kaşığı keçiboynuzu özü eklenir.
  • Keçiboynuzu özünü ekledikten sonra puding çok koyu olursa biraz süt katıp seyreltebilirsiniz.
  • Üzerini fındık, fıstık, hindistan cevizi tozu veya meyvelerle süsleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Fit pudingimiz için kullandığımız malzemelerin faydalarına bakalım…

Keçiboynuzu özü: Kalp sağlığı ve gastrointestinal rahatsızlıklar üzerine önleyici ve iyileştirici etkisi bulunan keçiboynuzu, D-pinitol üretiminde kullanılır. Başta diyabet olmak üzere birçok rahatsızlığın iyileştirilmesine yardımcı olan D-pinitol; insan vücudunda insülin gibi davranarak kan glukozunu düzenleme üzerinde etkilidir.

Lif içeriği yüksek olan keçiboynuzunun glisemik indeksi de düşüktür. Aynı zamanda keçiboynuzu, yüksek potasyum içermekte ve kardiyovasküler hastalıklar için önemli bir risk kaynağı olan kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcıdır.

  • Yapılan bir araştırmada; kolesterolü yüksek olan hastalara, normal diyetine ek olarak, 6 hafta boyunca çeşitli gıdalarla karıştırılarak keçiboynuzu lifi verilmiştir. Çalışma sonunda, hastaların LDL ve toplam kolesterol seviyelerinin azaldığı görülmüştür.

Keçiboynuzu içeriğindeki lif sayesinde, bağırsak sağlığı için de faydalıdır. Özellikle çocuklarda görülen, bakteri ve virüs kaynaklı ishalde, keçiboynuzu ve ürünlerinin tüketimi ile ishal süresinin azaldığı görülmüştür.

Tam buğday unu: Tahıllar; diyet lifi, nişasta, yağ, antioksidan besinler, mineraller, vitamin gibi birçok besin öğesinden zengindir. Epidemiyolojik çalışmalar; tam tahıl alımının, kanser, kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve obeziteye karşı koruyucu olduğunu belirlemiştir.

  • Tam tahıl tüketimi ile tip 2 diyabet riskinin azaldığı, aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin düzenlendiği saptamıştır.

Tam tahıllar, rafine tahıllara göre daha fazla antioksidan etkiye sahip daha geniş çeşitlilikte bileşikler içerir. Diyet lifi içerikleriyle, sağlığımızı iyileştirir ve antioksidan ve antienflamatuar etkileri sayesinde, kanser ve koroner vasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olurlar.

  • Yapılan çalışmalarda; tam tahıllardan zengin beslenen kişilerde düşük oranda hipertansiyon riski saptanmıştır.
2 kişilik Kakaolu Fit Puding için besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
17,1 115 26,2 292
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
12,5 555 58,5 3,4
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
22,6 366 4,2 0,8
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
320,8 344 73 9,7

 

Fikret Pazır, Y. A. (2016). Keçiboynuzu Meyvesi (Ceratonia siliqua L.) ve Sağlık. Akademik Gıda. Ege Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi.

Gani, A. (2012). Whole-grain cereal bioactive compounds and their health benefits:A Review. Food Processing & Technology. University of Kashmir.

Slavin, J. (2004). Whole grains and human health. Nutrition Research Reviews. University of Minnesota.

 

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum