Sonbahar Lezzeti: Sotelenmiş Taze Güz Kabağı Tarifi Nasıl Yapılır?

Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

310

Farklı ancak kolay bir tarif arıyorsanız sotelenmiş taze güz kabağı tarifi tam size göre…

Sotelenmiş Taze Güz Kabağı Tarifi (4 kişilik)

Sotelenmiş Taze Güz Kabağı İçin Malzemeler:

Sotelenmiş Taze Güz Kabağı Hazırlanışı:

  • Uzun dilimlere ayrılan taze kabak erişte şeklinde ince ince doğranır. (Kabak çok taze ise soyulmaz, kabuğu kalınlaşmış ise soyulur)
  • Doğranan kabaklar tuzlanarak 20 dk beklemeye bırakılır.
  • Bekletilen kabakların suyu sıkılarak sotelemenin yapılacağı tavaya yerleştirilir.
  • Yemeklik doğranan domates, soğan, sarımsak ilave edilir. Son olarak yağı eklenir.
  • Hepsi aynı anda koyulmuş olan malzemeler, orta ateşte sulandırılarak pişirilir. Ara sıra karıştırılır.
  • Kabaklar yumuşayınca ocak kapatılır.

Afiyet olsun 🙂

Sotelenmiş kabak için kullandığımızın malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Kabak: Karotenoidlerden zengin olduğu uzun zamandır bilinmekte olan kabak bitkisinin kardiyovasküler, gastrointestinal, nörodejeneratif* hastalıkların ve enfeksiyonların gelişmesini önleyen etkilere sahip olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Karbonhidrat metabolizması hastalıklarında ise terapötik* etki gösteren çoğu biyoaktif madde, kabağın meyve, çiçek, çekirdek gibi tüm kısımlarında yüksek oranda bulunmaktadır.

Mineral yönünden de oldukça zengin olan kabak; potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, çinko, bakır ve mangan içermektedir. Bu sayede kas ve sinir sistemini geliştireceği, kan basıncının sabit kalmasını sağlayacağı düşünülmektedir.

C vitaminini de bolca içeren kabağın, tiamin ve folat yönünden çok zengin olmadığı ve C vitamini oranının demir emilimini yükselteceği belirtilmiştir. Ayrıca kabağın karetonoid dışında flavonol ve fenolik asitlerden zengin olduğu gösterilmiş, böylece hipertansiyon, ateroskleroz, tip 2 diyabeti önlemeye yardımcı olacağı düşünülmektedir.

Soğan: Taze ve olgun soğan içeriklerinin araştırılarak karşılaştırıldığı bir çalışmaya göre; soğan kuersetin, total fenolikler, flavonoid ve antioksidan yönünden zengin bir besindir. Kırmızı soğan serbest radikal karşıtı bir bileşik olan kuarsetin yönünden en zengin tür olmakla birlikte; sarı soğan türleri de bu yönden zengindir. Ayrıca soğanın antibakteriyel olduğu ve bakteri üremesini engellediği bilinmektedir.

Soğan ekstaktı, içeriğindeki alisin sayesinde hem gram negatif hem de gram pozitif bakteri üremesini durdurabilmektedir.

Domates: Domatese rengini veren likopen, doğal bir pigment ve antioksidandır. Likopen serbest radikallere karşı etki gösterme bakımından beta-karotenden 2 kat daha güçlüdür.

Domates dondurulduğunda veya ısı ile sterilize edildiğinde içerdiği likopeni kaybetmemekte ve güçlü bir antioksidan olma özelliğini devam ettirmektedir.

Sarımsak: Sarımsak, geçmiş yıllardan beri gıda olarak kullanımının yanında ilaç yapımında ve hastalıkların önlenmesinde yaygın olarak kullanılan bir besindir. Sarımsak, flavonollerle birlikte organik sülfür barındıran bileşiklerden oluşan bir kompozisyona sahiptir. Bu sayede hipolipidemik*, hipokolestrolemik*, antioksidan ve antimikrobiyal etki gösterir.

Zeytinyağı: Zeytinyağı, bitkisel yağlar içerisinde tekli doymamış yağ içeriği ile en önde gelen yağlardandır. Akdeniz diyetinde salatalarda ve diğer yemeklerde bol miktarda kullanılan zeytinyağının zengin, tekli doymamış yağ içeriği, yağın yanmasının yani oksitlenmesinin olabildiğince önüne geçer ve içerdiği antioksidanlar da serbest radikallerle birleşerek oksitlenmeyi önler.

  • Yapılan araştırmalarda; kızartma yöntemi ile pişirme tavsiye edilmemekle birlikte, zeytinyağının kızartma sıcaklığındaki dayanıklılığının diğer yağlar ile yarışmakta olduğu belirtilmiştir.

Kırmızı biber: Birçok sebze gibi bolca fitokimyasal içeren biber, aynı zamanda C vitaminden zengindir. Antosiyaninler, vitaminler, fenolik asitler, karotonoidler ve özellikle bibere acı tadını veren kapsinoidler sayesinde; tip 2 diyabet, hiperkolestrolemi, kalp hastalıkları riskinin azalmasına yardımcıdır.

  • Amerika’da yapılan bir çalışmada; kırmızı acı biber tüketiminin azalmış mortalite* ile ilişkisinin %13 e ulaştığı belirtilmiştir.
4 kişilik Sotelenmiş Taze Güz Kabağı için besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
41,4 800 59,4 584
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
7,7 1570 184 107
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
41,4 214 4,1 3,1
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
510,4 134 74,8 10,7

 

Nörodejeneratif: Beyin hücrelerini etkileyen

Terapötik: Tedavi edici

Hipolipidemik: Kan yağlarını düşürmeye yardımcı etki gösteren

Hipokolestrolemik: Kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı etki gösteren

Mortalite: Ölüm oranı

Antonia Chiou and Nick Kalogeropoulos. (2017). Virgin Olive Oil as Frying Oil. Comprehansive reviews in food sciense and food safety .

Bartosz Kulczynski and Anna Gramza-Michałowska. (2019). The Profile of Carotenoids and Other Bioactive. Nutrients .

Chao Yang, Lihua Li, Ligang Yang, Hui Lǚ, Shaokang Wang and Guiju Sun. (2018). Anti-obesity and Hypolipidemic effects of garlic oil. Nutrition and Metabolism .

John Shi & Marc Le Maguer. (2010). Lycopene in Tomatoes: Chemical and Physical. Critical Reviews in Food Science and Nutrition .

Kavita Sharma, Neelima Mahato, Yong Rok Lee. (2017). Systematic study on active compounds as. FDA .

Mansor Hamed, Diganta Kalita, Michael E. Bartolo and Sastry S. Jayanty. (2019). Capsaicinoids, Polyphenols and Antioxidant. Antioxidants .

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum