Hindistan Cevizli Lezzet: Fitcoco Tarifi Nasıl Yapılır?

Hindistan Cevizli Fitcoco Nasıl Yapılır? Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

390

Yapması eğlenceli, yemesi en zevklisinden, yedikçe yedirten buz gibi Fitcoco tarifimiz sizler için hazırlandı. 😉

Fitcoco Tarifi (20 Adet)

Fitcoco Tarifi İçin Malzemeler:

Üzeri için:

Fitcoco Tarifi Hazırlanışı:

  • İlk olarak 2 su bardağı Hindistan cevizi bir kaba alınır ve içerisine portakalın suyu ve bal eklenip karıştırılır.
  • Sonrasında yeteri kadar sıcak su eklenip şekil verilir.
  • Hazırlanan karışım buzluğa koyulup donması beklenir.
  • Bitter çikolata benmari usulü eritilir.
  • Donmuş Hindistan cevizi, buzluktan çıkarılıp üzerine hazırlanan çikolata sos dökülür.
  • Üzerine yaban mersini ve badem koyulan fitcoco’ları, son kez donması için buzluğa koyup sonrasında dilediğiniz zaman servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun… 🙂

Fitcoco tarifi için kullandığımız malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Hindistan cevizi: İçerisinde şeker, şeker alkolleri, serbest amino asitler, folik asit, C vitamini ve bazı enzimleri (peroksidaz, katalaz, asit fosfataz, diastaz, dehidrojenaz, RNA polimerazları) içeren Hindistan cevizinin, suyunda ise riboflavin, niasin, pantotenik asit, biotin, eser miktarda tiamin ve piridoksin bulunmaktadır.

Hindistan cevizi kabuğu, lignin ve selülozdan zengin olup; Hindistan cevizi yağının %91,9’u doymuş, %6,4’ü tekli doymamış (MUFA) ve %1,5’i de çoklu doymamış yağ asitlerinden (PUFA) oluşur. Hindistan cevizi yağının kolesterol içeriği bulunmamakta olup aynı zamanda kolesterol düşürücü, kilo vermeye yardımcı, bağışıklık sistemi ve yara iyileştirici, hafıza ve enerji artırıcı etkileri bulunmaktadır.

Crohn hastalığının tedavi edilmesi için kullanılabilecek bir yöntem olduğu düşünülen Hindistan cevizinin; diyabet, tiroid, huzursuz bağırsak sendromu, parkinson ve alzheimer hastalıklarının üzerinde de yararlı etkileri olduğu bilinmektedir.

Yaban mersini: İçeriğindeki antosiyaninler nedeniyle iltihap önleyici özelliği olan yaban mersini; flavonoid içeriği sebebiyle, antikanserojenik ve antioksidan özelliği göstermekte ve bu sebeple idrar yolu hastalıklarının önlenmesinde yardımcıdır.

  • Yapılan çalışmalarda; yaban mersininin, diyabetin tedavisinde kan şekeri düzenleyici etkisi olduğu görülmüştür.

20 adet Fitcoco için besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
69,4 100 9,8 17,4
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
25,3 2457 57,6 44,8
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
121,6 577,6 17,4 3,7
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
1464 125,3 374,2 32,6

 

A Rapid And Efficient Hydrothermal Conversion Of Coconut Husk İnto Formic Acid And Acetic Acid. Ding, Kefan, Et Al. 2018. China : Process Biochemistry- Elsevier, 2018, S. 131-135.

Coconut (Cocos Nucifera L.: Arecaceae): In Health Promotion And Disease Prevention. Debmandal, Manisha Ve Mandal, Shyamapada. 2011. İndia : Asian Pacific Journal Of Tropical Medicine- Elsevier, 2011, S. 241-247.

Coconut Oil – A Nutty İdea. Lockyer, S. Ve Stanner, S. 2016. London : Nutrition Bulletin, 2016, S. 42-54.

Gıda Takviyeleri Ve Sağlık Üzerine Etkileri. Atalay, Derya Ve Erge, Hande Selen. 2018. 2, Bolu : Food And Health, 2018, Cilt 4, S. 98-111

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum