Baldan Tatlı: Bal Kabağı Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Kremasız Bal Kabağı Çorbası Nasıl Yapılır? Kabak Çorbası Besin Değerleri ve Faydaları Nelerdir?

261

Bahar soğukları bitene kadar içinizi ısıtacak ve bir o kadar da sağlıklı bir bal kabağı çorbası tarifi geliyor. Bal kabağı sevmeyenlerin bile seveceği bal kabağı çorbası tarifi için buyurun. 🙂

Bal Kabağı Çorbası Tarifi (4-6 kişilik)

Bal Kabağı Çorbası İçin Malzemeler:

Bal Kabağı Çorbası Hazırlanışı:

  • İlk olarak, soyulup küp küp doğranan bal kabağı ve patatesleri bir tencerede suyla birlikte kaynatıyoruz
  • Ayrı bir tavada, küp küp doğranmış soğanı, sarımsağı ve rendelenmiş havucu kavurup tencereye ilave ediyoruz.
  • Ardından tencerenin içerisine et suyu, tuz ve diğer baharatları ekleyip sebzeler pişip yumuşayıncaya kadar kaynatıyoruz.
  • Kaynadıktan sonra, blender ile çekiyoruz ve sütümüzü ilave ediyoruz.

Ve çorbamız sunuma hazır, yapacaklara şimdiden afiyet olsun… 🙂

Bal kabağı çorbasında kullandığımız malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Bal kabağı: Doğal bir antioksidan olan bal kabağı, içerisindeki bazı moleküller sebebiyle tip 1 ve tip 2 diyabetin kontrol edilmesinde yardımcıdır.

Havuç: A vitamini deposu olan havucun en belirgin özelliği, göz sağlığı üzerindeki etkisidir. Havucun içerisinde bulunan karotenoidlerin antioksidan aktivitesi gösterdiği, kansere karşı koruyucu olduğu, katarakt ve damar sertliğini azalttığı ve yaşlanmayı önlediği gözlemlenmiştir.

Diğer sebzelerde olduğu gibi lif miktarı yüksek olan havuç, nişasta oranının fazlalığından dolayı glisemik indeksi yüksek bir sebze olup, tüketimi sırasında aşırıya kaçılmamalıdır.

Patates: Yüksek nişasta içeriğiyle karbonhidrat kaynağı olan patatesin, glisemik indeksi diğer sebzelerden daha yüksek olduğundan, tüketilirken miktarına dikkat etmek gerekir. Özellikle diyabetli kişilerde patates tüketimi kan şekerini hızla yükseltip düşüreceği için dikkatli tüketilmelidir.

Soğan-Sarımsak: Soğan ve sarımsağın güçlü antimikrobiyal özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Antioksidan ve anti-diyabetik özellikleri de olan soğan ve sarımsak, iyi birer flavonoid ve fenolik asit kaynağıdırlar.

Zerdeçal: İçerisinde bol miktarda A, E, C, tiamin, niasin ve folik asit vitaminleri bulunan zerdaçal, flavanoid ve fenolik bileşiklerden de zengin olması sebebiyle güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Süt: Kalsiyum deposu olarak bilinen süt, iyi bir flor ve riboflavin kaynağıdır. Kemik sağlığında önemli rolü olup, çocukların büyüme ve gelişimine katkı sağlar.

4-6 kişilik Bal Kabağı Çorbası için besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
76,2 695 41,3 2937
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
22 3458 212 100
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
42,1 529 6 7,1
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
787,6 412 152 16

 

Akdoğan, A., Özdemir, F., (2006), Gıdaların İşlenmesi sırasında Karotenoid Bileşiklerde Meydana Gelen Değişiklikler, Türkiye 9. Gıda Kongresi, 351-354.

Çöteli, E., Karataş, F., (2017), Zerdeçal (Curcuma longa L.) Bitkisindeki Antioksidan Vitaminler ve Glutatyon Miktarları ile Total Antioksidan Kapasitesinin Belirlenmesi, Erciyes Üniversitesi
Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 33, 91-101

Benkeblia, N., (2004), Antimicrobial activity of essential oil extracts of various onions (Allium cepa) and garlic (Allium sativum), Food Science and Technology, 37, 263-268.

Kuete, V., (2017), Allium cepa, Medicinal Spices and Vegetables from Africa, 353-361.

Dash, P., Ghosh, G., (2017), Proteolytic and antioxidant activity of protein fractions of seeds of Cucurbita moschata ,Food Bioscience , 18, 1-8.

Chang, C., vd. (2014), Constituents of the stem of Cucurbita moschata exhibit antidiabetic activities through multiple mechanisms, Journal of Functional Foods, 10, 260-273.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum