Ara Öğünlere: Bal Kabaklı Yulaf Lapası Tarifi Nasıl Yapılır?

Bal Kabaklı, Tahinli Yulaf Lapası Nasıl Yapılır? Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

1.210

Enfes lezzetiyle doğadan tabağımıza gelen bal kabağı, sert kabuğunun altındaki sıcacık kavuniçi rengiyle iştah açan bir sebzedir.

Bal kabağı, tatlısından, çorbasına, salatalarda hatta meze olarak bile kullanabilmektedir. Bal kabaklı yulaf lapası ara öğünlerinizi vazgeçilmezi olacak. 😉

Bal Kabaklı Yulaf Lapası Tarifi (2 Kişilik)

Bal Kabaklı Yulaf Lapası İçin Malzemeler:

Üzeri İçin:

Bal Kabaklı Yulaf Ezmesi Hazırlanış:

  • Bal kabağımızı tencereye alıp üzerini geçecek kadar su koyarak pişirelim.
  • Suyunu çeken kabağımızı ocaktan alıp çatal yardımı ile püre haline getirelim.
  • Cam kaselerin alt katına kabaklarımızı, üzerine yulafı serpelim.
  • 2 yemek kaşığı sütün içerisine chia tohumlarını attıktan sonra 1 saat dinlendirelim.
  • Dinlendirdikten sonra, tahin, fındık ve cevizi ile süsleyelim.
  • Son olarak üzerine kahve ve Hindistan cevizi ekleyerek sunuma hazır hale getirelim.

Afiyet olsun 🙂

Bal kabaklı yulaf lapası için kullandığımız malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Bal Kabağı: Sonbahar aylarının sonunda ve kış başlangıcında pazar ve market tezgahlarında yerini almaya başlayan bal kabağı, hafif ve besleyici bir sebzedir.

A vitamini öncüsü olan alfa ve beta-karoten içeriğiyle, beş yıldızlı bir antioksidan özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla karşı koruyucu etki gösterir. Zeaksantin karotenoidleri sayesinde, göz sağlığına da faydalı olan bal kabağı, yüksek lif içeriği ile mideyi geç terk ettiği için, tokluk hissini uzatarak kan şekerindeki dalgalanmaların önüne geçmektedir.

Süt: İnsan iskelet sistemini oluşturan kemik ve dişlerin büyük bir kısmı kalsiyum mineraline ihtiyaç duymakta ve bu ihtiyaç genel olarak süt ve süt ürünlerinden karşılanabilmektedir.

Büyüme ve gelişmeye ve uyku düzeninin sağlamasına yardımcı olan süt, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı korunmada yardımcı olmaktadır.

 

Ceviz: Yüksek omega-3 içeriği ile; beyin gelişimine yardımcı, kalp dostu ve kötü kolesterolü düşürmede etkili olan ceviz, sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardımcı bir besindir.

 

Yulaf: Diyet lifi açısından oldukça zengin olup yüksek oranda fosfor, tiamin, magnezyum ve çinko içeren yulaf, yüksek protein içeriğiyle de dikkat çekmektedir.

Bol miktarda fenolik bileşen içeriği sayesinde, iltihap önleyici özellikler gösteren yulaf, kalp ve damar sağlığının korunmasına da yardımcıdır.

2 kişilik Bal Kabaklı Yulaf Lapası için besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
14,4 19,6 5,1 148,6
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
6,8 749,6 39,8 18,4
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
12,8 239 2,4 2,1
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
199,6 142,4 59,5 6,9

 

César A. Can-Cauich, E. S.-D.-H.-A.-G. (2018). Effect Of Extraction Method And Specie On The Content Of Bioactive Compounds And Antioxidant Activity Of Pumpkin Oil From Yucatan, Mexico. Food Chemistry .

Elif Yaver, N. E. (2013). Yulafın Bileşimi, Hububat Endüstrisinde Kullanım Alanları Ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri . Gıda Ve Yem Bilimi- Teknolojisi Dergisi , 41-50.

Mikdat Şimşek, E. G. (2016). Ceviz Ve İçerdiği Yağ Asitlerinin İnsan Sağlığı Açısından Önemi Üzerine Yapılan Bazı Çalışmalar. Iğdır Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi , 9-15.

T.C Sağlık Bakanlığı . (2015). Türkiye Beslenme Rehberi 2015 (TÜBER). Ankara.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum