Kış Aylarının Vazgeçilmez Yöresel Lezzeti: Tarhana Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Tarhana Nasıl Yapılır? Sağlığa Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

479

Kış hazırlığı denince akla ilk gelen ürünlerden biri olan tarhana çorbasını sevmeyeniniz yoktur. Her damak tadına uygun olarak içerisine koyulan malzemeyi değiştirebileceğiniz tarhana için, sizlerle klasik bir tarif paylaşıyoruz.

Tarhana Tarifi

Tarhana İçin Malzemeler:

Tarhananın Hazırlanışı:

  • Salça, yoğurt ve tuz karıştırılır
  • İçine un ilave edilir ve bir hafta bekletilir.
  • Bir hafta sonra yumuşak bir kıvam alan hamur, 1-2 gün kurutulur ve kevgirden elenerek tarhana elde edilir.

Tarhanımız hazır, şimdi tarhana çorbamızı yapma zamanı. 😉

Tarhana Çorbası Tarifi ( 4 kişilik )

Tarhana Çorbası İçin Malzemeler:

Tarhana Çorbası Hazırlanışı:

  • Soğuk suyun içine tarhana konulur ve pürüz kalmayacak kıvama getirilir.
  • Sürekli karıştırılarak ateş üzerinde pişirilir.
  • Kaynadıktan sonra, 10 dakika daha kısık ateşte bekletilip, sıcak servis edilir.
  • Çorbanın üzerine isteğe bağlı olarak sıvı yağ kızdırılır ve toz kırmızı biber dökülür.
  • Üzerine bir adet maydanoz koyulduktan sonra çorbamız sunuma hazır, afiyet olsun. 🙂
Tarhana çorbasının içerisindeki besinlerin özelliklerine bir göz atalım…

Tarhana: Un, yoğurt, salça, tuz ile tat ve koku verici maddelerin katılmasıyla, fermantasyona bırakılarak ve kurutularak elde edilen besleyici değeri yüksek bir çorba türüdür. Yapımı sırasında, yoğurdun içerisinde bulunan laktik asit bakterileri ve buğdayda var olan mayanın eş zamanlı olarak rol aldıkları laktik asit ve alkol fermantasyonu, tarhananın kendine özgü aroma ve lezzetin ortaya çıkmasında etkilidir.

Fermantasyon ve kurutma işlemleri, tarhananın saklanmasının kolay olmasını ve raf ömrün uzun olmasını sağlar. Besin öğeleri bakımından zengin bir çorba olan tarhana, içerisinde; A ve C vitamini, B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi mineral maddeler bulundurmaktadır.

Yoğurt: Besleyici ve mükemmel bir protein kaynağı olan yoğurt, aynı zamanda iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum içeriğiyle osteoporoza karşı koruyucu olan yoğurt; fosfor, riboflavin, tiamin, B12 vitamini, niasin, magnezyum ve çinko içermektedir.

İçerisinde, peptitler, organik asitler ve oligosakkaritler bulunan yoğurt, probiyotik bakteri içeriğiyle kolesterol emilimini azaltmaya yardımcı olur.

4 kişilik Tarhana Çorbası’nın besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
58,62826172,2123,8
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
10,1346,371,724,7
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
42,7148,51,71,2
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
657,7122,645,55,7

 

Albayrak, M., & Gunes, E. (2010). Traditional Foods: Interaction Between Local And Global. African Journal Of Business Management , 55-561.

Alyakut, Ö., & Üzümcü, T. P. (2017, 03). Gastronomi Turizmi Açısından Kandıra Beslenme Kültürü Ve Unutulmuş Lezzetleri. Join Researchgate .

Aydoğdu, A., & Mızrak, M. (2017). Yöresel Yemeklerin Sürdürülebilirliğinde Standart. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Bilimler Entitüsü Dergisi , 366-394.

Gahruie, H. H., Eskandari, M. H., Mesbahi, G., & Hanifpour, M. A. (2015). Scientific And Technical Aspects Of Yogurt Fortification: A Reviewhadi. Sciencedirect , 1-8.

Gök, A. S., Sezgin, S. A., & Yıldırım, F. (2017). Gastronomi Alanında Maraş Tarhanasının Değerlendirilmesi. Aydın Gastronomy , 61-70.

 

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir