Kış Aylarının Vazgeçilmez Yöresel Lezzeti: Tarhana Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Kış hazırlığı denince akla ilk gelen ürünlerden biri olan tarhana çorbasını sevmeyeniniz yoktur. Her damak tadına uygun olarak içerisine koyulan malzemeyi değiştirebileceğiniz tarhana için, sizlerle klasik bir tarif paylaşıyoruz.

Tarhana Tarifi

Tarhana İçin Malzemeler:

Tarhananın Hazırlanışı:

Tarhanımız hazır, şimdi tarhana çorbamızı yapma zamanı. 😉

Tarhana Çorbası Tarifi ( 4 kişilik )

Tarhana Çorbası İçin Malzemeler:

Tarhana Çorbası Hazırlanışı:

Tarhana çorbasının içerisindeki besinlerin özelliklerine bir göz atalım…

Tarhana: Un, yoğurt, salça, tuz ile tat ve koku verici maddelerin katılmasıyla, fermantasyona bırakılarak ve kurutularak elde edilen besleyici değeri yüksek bir çorba türüdür. Yapımı sırasında, yoğurdun içerisinde bulunan laktik asit bakterileri ve buğdayda var olan mayanın eş zamanlı olarak rol aldıkları laktik asit ve alkol fermantasyonu, tarhananın kendine özgü aroma ve lezzetin ortaya çıkmasında etkilidir.

Fermantasyon ve kurutma işlemleri, tarhananın saklanmasının kolay olmasını ve raf ömrün uzun olmasını sağlar. Besin öğeleri bakımından zengin bir çorba olan tarhana, içerisinde; A ve C vitamini, B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi mineral maddeler bulundurmaktadır.

Yoğurt: Besleyici ve mükemmel bir protein kaynağı olan yoğurt, aynı zamanda iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum içeriğiyle osteoporoza karşı koruyucu olan yoğurt; fosfor, riboflavin, tiamin, B12 vitamini, niasin, magnezyum ve çinko içermektedir.

İçerisinde, peptitler, organik asitler ve oligosakkaritler bulunan yoğurt, probiyotik bakteri içeriğiyle kolesterol emilimini azaltmaya yardımcı olur.

4 kişilik Tarhana Çorbası’nın besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
58,6 2826 172,2 123,8
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
10,1 346,3 71,7 24,7
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
42,7 148,5 1,7 1,2
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
657,7 122,6 45,5 5,7

 


Albayrak, M., & Gunes, E. (2010). Traditional Foods: Interaction Between Local And Global. African Journal Of Business Management , 55-561.

Alyakut, Ö., & Üzümcü, T. P. (2017, 03). Gastronomi Turizmi Açısından Kandıra Beslenme Kültürü Ve Unutulmuş Lezzetleri. Join Researchgate .

Aydoğdu, A., & Mızrak, M. (2017). Yöresel Yemeklerin Sürdürülebilirliğinde Standart. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Bilimler Entitüsü Dergisi , 366-394.

Gahruie, H. H., Eskandari, M. H., Mesbahi, G., & Hanifpour, M. A. (2015). Scientific And Technical Aspects Of Yogurt Fortification: A Reviewhadi. Sciencedirect , 1-8.

Gök, A. S., Sezgin, S. A., & Yıldırım, F. (2017). Gastronomi Alanında Maraş Tarhanasının Değerlendirilmesi. Aydın Gastronomy , 61-70.


 

Exit mobile version