Potasyum (K) Nedir? Sağlık Üzerine Etkileri Nelerdir? Hangi Besin Gruplarında Bulunur?

Potasyum, oldukça önemli bir besin ögesi olup, hücre içi sıvıda en fazla yer alan katyondur. Hücredeki fonksiyonların korunmasında büyük bir role sahip olmakla birlikte, kas ve sinir gibi uyarılabilir olan hücreler üzerinde de önemli etkileri vardır.

Günümüzde tercih edilen batıya yönelik diyetlerde, düşük potasyum ve yüksek sodyum alımları görülmeye başlanmıştır. Meyve ve sebze alımındaki azalışla birlikte tahıl tüketiminin artması, sodyum potasyum dengesini bozmaktadır. Bu durumun meydana getirdiği potasyum eksikliği; kan basıncını yükseltip, tuza olan duyarlılığı arttırmakta ve aşırı tuz tüketimine yönelime sebep olmaktadır.

Potasyumun Yer Aldığı Besin Grupları

Potasyumun Sağlık Üzerine Etkileri

Potasyumun Etkilerine Yönelik Çalışmaların Sonuçları

Potasyum Eksikliğinin Sonuçları

Meyve ve sebze tüketimindeki azalma, işlenmiş gıdaların artması ile birlikte, potasyum alımında değişiklikler meydana gelmektedir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, potasyumun vücutta eksikliğiyle sodyum böbrekler tarafından daha fazla tutulur. Vücutta yer alan fazla sodyum, hücre dışı sıvı hacminde genişlemeye neden olur. Bu durumun sonucunda; hipertansiyon riski, hücresel sodyum artışı, hücresel potasyum düşüşü meydana gelir.


Cai, X., Li, X., Fan, W., Yu, W., Wang, S., Li, Z., . . . Li, X. (2016). Potassium and Obesity/Metabolic Syndrome: A Systematic Review and Meta-Analysis of the Epidemiological Evidence. Nutrients, 1-2.

Chatterjee, R., Yeh, H.-C., Edelman, D., & Brancati, F. (2011). Potassium and risk of Type 2 diabetes. Expert Review of Endocrinology & Metabolism, 1-2.

Chen, Yan; Chang, Alex R.; DeMarco, Mara A. McAdams; Inker, Lesley A.; Matsushita, Kunihiro; Ballew, Shoshana. (2016). Serum potassium, mortality, and kidney outcomes in the Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC) Study. 1-2. Mayo Clinic Proceedings.

Cohall, D., Manning, T., Rafie, C., James, S., & Hall, K. (2014). Dietary Potassium Intake and Renal Handling, and Their Impact on the Cardiovascular Health of Normotensive Afro-Caribbeans. West Indıan Medical Journal, 13-14.

Durmaz, C., & Arslan, P. (2017). Toplumda Hipertansiyon ve Kan Basıncını Etkileyen Etmenler. Beslenme ve Diyet Dergisi, 282.

Ellison, D. H., & Terker, A. S. (2015). WHY YOUR MOTHER WAS RIGHT: HOW POTASSIUM INTAKE REDUCES BLOOD PRESSURE. TRANSACTIONS OF THE AMERICAN CLINICAL AND CLIMATOLOGICAL ASSOCIATION, 46-47.

Weaver, C. (2013). Potassium and Health. Advances in Nutrition, 368-372.

Stone, M., Martyn , L., & M. Weaver, C. (2016). Potassium Intake, Bioavailability, Hypertension, and Glucose Control. Nutrients, 1-2.


Exit mobile version