Sağlıklı Yarınlar İçin; Tuz Tüketimine Dikkat!

Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen kronik hastalıklar, ülkemizde her geçen gün sayısı hızla artan ölümlerin de başlıca nedenlerindendir. Değiştirilebilir temel risk faktörlerinden olan, yetersiz ve dengesiz beslenmenin önlenmesi; kronik hastalıklardan korunmada güncel stratejilerden birini oluşturmaktadır. Toplumdaki bireylerin aşırı tuz tüketiminin de yer aldığı beslenme; bilgi, tutum ve davranışları olumlu yönde değiştirecek faaliyetler, bu stratejilerin kapsamındadır.

Yaşam için gerekli olan en önemli minerallerden biri olan tuz, besinlerde doğal olarak bulunur. Kan basıncının düzenlenmesinde, vücut sıvı dengesinin ayarlanmasında, kas ve sinir fonksiyonlarında önemli görevleri vardır. Besinlerde doğal olarak bulunan tuzun, yemeklere ek olarak konulmasında dikkatli olunmalıdır. Özellikle; hipertansiyon ve kalp-damar hastalarının günlük tuz tüketimini sınırlandırmaları büyük önem taşır. 

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yayımladığı çalışmaya göre; Türkiye’de günlük ortalama tuz tüketimi 15 gr. kadardır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün “Yetişkin ve Çocuklarda Tuz Alımı”na yönelik yayımladığı rapora göre ise; günlük alınması önerilen tuz miktarı 5 gramın altında olmalıdır. Bu oranlara baktığımızda; ülkemizde tüketilen tuz miktarının, önerilen miktarın üç katı olduğu görülebilmektedir.
Tuz Tüketimini Azaltmak İçin Ne Yapmalıyız?

Son yıllarda yapılan çalışmalarda yemeklere baharat veya taze otların eklenmesinin de tuz azaltılmasında kullanılabileceği gösteriliyor. Brezilya’daki araştırmacılar tarafından normal ve yüksek tansiyona sahip kişilerle yapılan çalışmada; yaşları 63-79 arasında değişen katılımcılara farklı tuz konsantrasyonlarında ekmekler verilmiş ve yüksek kan basıncına sahip olan kişilerin, en tuzlu ekmeği tercih ettikleri görülmüştür. İki hafta sonra aynı konsantrasyonlardaki ekmeklere keklik otu eklenmiş ve keklik otunun kullanılmasıyla birlikte; katılımcıların daha az tuzlu ekmekleri tercih ettikleri görülmüştür. Dolayısıyla, besinlere eklenen baharat veya taze otların, tuzlu yeme tercihlerini etkilediği görülmüştür. Bu çalışmada da görüldüğü gibi; ülkemizde tuz tüketimini kısıtlamada ekmeklerdeki tuz miktarının azaltılması gibi toplumsal önlemler yanında, yediğiniz besinlerde veya pişirdiğiniz yemeklerde, baharat ve taze otlardan yararlanarak yüksek kan basıncı riski gibi sorunları azaltabilir ve lezzetten ödün vermeden yemek yemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Exit mobile version