Tuzlu Sevenlere: Tuzlu Atıştırmalık Tarifi Nasıl Yapılır?

Ara Öğünler İçin Atıştırmalık Nasıl Yapılır?

369

Hem atıştırayım diyor hem de kalorisi düşük farklı bir şeyler yemek istiyorsanız, hazırlanışı basit bir tarifim var. Makro ve mikro besin öğelerinden zengin, ara öğüne yakışır tuzlu atıştırmalık tarifi sizlerle…

Tuzlu Atıştırmalık Tarifi (21 Adet)

Tuzlu Atıştırmalık İçin Malzemeler:

Tuzlu Atıştırmalık Hazırlanışı:

  • Patatesi haşlayıp, süzme peynir ile eziyoruz.
  • Kaşar peyniri rendeleyerek karışıma ekliyoruz.
  • Bu karışıma diğer malzemeleri de ekleyerek hamurumuzu hazırlıyoruz ve elimiz ile ufak parçalar alarak şekil veriyoruz.
  • Üzerine susam, çörek otu serpiyoruz, fırında 170 derecede pişiriyoruz.

Afiyet olsun 🙂

Tuzlu atıştırmalık için kullandığımız malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Yumurta: İnsan vücudunun gereksinim duyduğu hemen hemen tüm besin maddelerini en uygun miktar ve oranda içeren yumurta, dengesiz beslenme sorununun çözümlenmesi üzerinde önemle durulması gereken hayvansal gıda kaynaklarından birisidir. Özellikle esansiyel aminoasitlerce zengin olmasından dolayı balık, et ve süt gibi protein kaynağı olarak ele alınmaktadır. Yüksek biyolojik değere sahip olan yumurta proteini anne sütüyle birlikte örnek protein kaynağı olarak gösterilmektedir.

Tam buğday unu: Tanenin tamamını içeren tam tahıllar, besleyicilik ve fitokimyasal bileşenler açısından zengindir. Sağlık açısından faydaları bilinen bu bileşenler arasında; diyet posası, elzem yağ asitleri, antioksidanlar, fenolik bileşikler, lignanları içeren fitoöstrojenler; B ve E vitaminleri; Fe, K, Mg ve Se mineralleri vardır.

Buğdayın kabuk (kepek) kısmında posa yüksektir. Genel beslenme ve diyet tedavisinde posa, fiziksel ve fizyolojik fonksiyonları, gastrointestinal yoldaki farklı lokal ve sistemik etkileri nedeniyle önemli bir yer tutmaktadır.

Chia tohumu: Chia tohumu yağ, protein, diyet lifi, mineral ve fenolik bileşikler bakımından zengindir. Chia tohumunda bulunan klorojenik asit, kafeik asit, mirisetin, kuarsetin, kampferol gibi fenolik bileşikler ve tokoferol, fitosterol, karotenoidler antioksidan etki gösterebilmektedir.

 

Chia tohumu, çoklu doymamış yağ asitleri ve özellikle omega-3 yağ asidi içeriği nedeniyle kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, inflamatuvar hastalıklar ve bazı kanser türlerine karşı koruyucu etki gösterebilmektedir.

21 adet Tuzlu Atıştırmalık için besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
36,180712,3192
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
33,54401050,7
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
29,48439,40,6
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
5419421429,5

 

İndrani Kalkan, B. O. (2017). Tam Buğday Ekmeği ve Sağlık Üzerine Etkisi. Aydın Gastronomy, s. 1 (1):37-46.

Karaca, S. C. (2005). Yumurtanın Besin Değeri, Kolesterol İçeriği ve Yumurtayı n-3 Yağ Asitleri Bakımından Zenginleştirmeye Yönelik Çalışmalar. Atatürk Üniv. Ziraat Fak. Derg., s. 37 (2), 257-265, 2006.

Merve Yurt, C. G. (2018). Chia Tohumunun (salvıa hıspanıca) Fonksiyonel Özellikleri ve Sağlık Üzerine Etkileri. S. 446 – 460.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir