Şekersiz Kurabiye Tarifi Nasıl Yapılır?

496

Abur cubur tüketerek ve doygunluk hissetmeden kilo almak yerine, sağlıklı alternatifler ile ara öğün yapabiliriz. Şekersiz kurabiye tarifi ile hem tatlı ihtiyacımızı gidermek hem de fazla kalori alımını azaltmak mümkün.

Şekersiz Kurabiye Tarifi (25 Adet)

Şekersiz Kurabiye İçin Malzemeler:

Şekersiz Kurabiye Hazırlanışı:

  • Önce sıvı malzemeler ve yumurtayı güzelce çırpın.
  • Daha sonra rondodan geçirilen fındık ve cevizi karışıma ekleyip karıştırın.
  • Hazırladığınız karışımın üzerine kuru malzemeleri ekleyin, yoğurup şekil verdikten sonra üzerini istediğiniz gibi süsleyip önceden 160oC’ye ısıtılmış fırında, alt üst fanda 30 dakika pişirelim.

Afiyet olsun. 🙂

  • Bir gün bekletip tükettiğiniz zaman daha lezzetli oluyor.
Şekersiz kurabiye için kullandığımız malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Tahin: Yağlı bir tohum olan susamın kavrulup, soğutulup öğütülmesi ile elde edilen tahin, protein ve yağ oranı yüksek bir besindir. Özellikle vücutta sentezlenemeyen lizin, metionin ve sistein aminoasitlerinden zengindir.

Yağ içeriği; oleik, linoleik (elzemdir, vücutta sentezlenmez) ve palmitik asitten zengindir. Ayrıca A, D, E, K vitaminlerini de içerir.

Midede daha uzun süre kaldığı ve lif içeriği yüksek olduğu için tokluk hissini daha fazla sağlar.

Pekmez: Fenolik bileşiklerden oldukça zengin olan pekmez, vücut için sağlıklı bir enerji kaynağıdır. Demir ve potasyum içeriği yüksek olduğu için dolaşım sistemi ve kas sistemi için faydalıdır.

Yumurta: Sindirilebilirliği ve besin öğesi dağılımı açısından örnek protein olarak değerlendirilen yumurta, her ne kadar kolesterolü yükselttiği söylense de, tek başına kolesterol üzerinde düşünüldüğü kadar etkili değildir.

  • Yetişkin bireylerin haftada üç günde bir adet haşlanmış yumurta tüketmesi, hem besin öğesi ihtiyaçlarını karşılamaya hem de vücutta birçok sistem üzerinde koruyucu etki sağlanmasına destek verir.

Hindistan Cevizi Yağı: Laurik ve miristik orta zincirli yağ asitlerini barındıran Hindistan cevizi yağı, kalp sağlığının korunmasında etkilidir.

A, D, E, K vitaminlerini içeren Hindistan cevizi yağının çeşitli virüslere karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Fındık – Ceviz: Tekli ve çoklu doymamış yağ asidi içerikleri sayesinde LDL kolesterolün düşürülmesinde ve kardiyovasküler hastalıkları önlemede büyük öneme sahiptirler. Fındığın içeriğindeki fitokimyasallar kansere karşı koruyucudur. Cevizin içerisinde bulunan diyet lifi bağırsak faaliyetlerine faydalıdır.

Tam Buğday Unu: Diyet lifi, B vitaminleri, kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan tam buğday unu, bağırsak fonksiyonlarını arttırmada etkilidir. İçeriğindeki flavanoller, sterol ve stanoller sayesinde kansere karşı koruyucu etkilidir.

Kompleks bir karbonhidrat yapısına sahiptir bu özelliği kan şekerini dengelemede etkilidir.

25 adet Şekersiz Kurabiye için besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
247144622,4187
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
56,7259537318
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
87,8263314,318,3
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
202767047028,4

 

Batu, A. (2006). Klasik Ve Modern Yönteme Göre Sıvı Ve Beyaz Katı Üzüm Pekmezi (Zile Pekmezi) Üretimi. Gıda Teknolojileri Elektronik Dergisi.

Çakıcı, C. (2018). Beslenme Biliminin Geleceği. Birbespedi: Https://Www.Birbes.Com/Ev-Yapimi-Fistik-Ezmesi-3139/ Adresinden Alındı

Çelik, S. F. (2014). Antioxidant Activity And Polyphenol Composition Of Sesame Paste And Grape Molasses Blends. İstanbul: İstanbul Teknik Üniversitesi.

Elgün, A., & Demir, K. M. (2008). Tam Buğday Unu Ve Fonksiyonel Özellikleri. 10. Gıda Kongresi. Erzurum.

Güleşçi, N., & İmdat, A. (2016). Beslenmede Yer Alan Antioksidan Ve Fenolik Madde İçerikli Çerezler. Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi.

Güven, A., & Özer, E. A. (2008). Sert Kabuklu Meyvelerin Sağlık Üzerine Etkileri. Türkiye 10. Gıda Kongresi. Erzurum.

Karaca, H., & Çelebi, Ş. (2006). Yumurtanın Besin Değeri, Kolesterol İçeriği Ve Yumurtayı N-3 Yağ Asitleri Bakımından Zenginleştirmeye Yönelik Çalışmalar. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi.

Onur, N. (2017). Türk Mutfak Kültüründe Özel Bir Tat: Manavgat’ın Altın Susamı. Uluslararası Kırsal Turizm Ve Kalkınma Dergisi.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir