Kahvaltıların Yıldızı: Pankek Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Fıstık Ezmeli, Muzlu Pankek Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

1.138

Kahvaltıların yıldızı olacak, lezzetli ve sağlıklı bir pankek tarifi ile sizlerleyim 😉

Fıstık Ezmeli, Muzlu Pankek Tarifi (5 Adet)

Malzemeler:

  • 1 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi unu
  • 1 adet olgun muz
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı kakao

Üzeri için:

  • 1 yemek kaşığı yer fıstığı ezmesi

Hazırlanışı:

  • İlk olarak, bir kapta olgun bir muz çatal yardımıyla ezilir.
  • Diğer malzemeler de aynı kaba alınıp, iyice karıştırılır.
  • Elde edilen karışım, az yağlı tavada pankek yapar gibi pişirilir.
  • Son olarak, pankeklerin üzerine yer fıstığı ezmesi sürülür.

Afiyet olsun.. 🙂

Tarifte yer alan besinlere daha yakından bakacak olursak…

Yumurta: Örnek protein olarak bilinen, %100 oranında vücut proteinine dönüşebilen, kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti yumurta; antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olup, A ve B vitaminleri, demir, ovalbumin, ovotransferrin, fosvitin ve fosfolipid içerir.

Muz: B1, B2, C, A ve E vitaminleri; potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot mineralleri açısından zengin olan muz; kemik sağlığı için önemli bir meyvedir. Kolesterol azaltıcı etkisi olan muz; kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelir.

Yer Fıstığı Ezmesi: Yapılan çalışmalarda; günümüzün popüler ve uygun fiyatlı besinlerinden biri olan yer fıstığı ezmesinin, günlük ve kontrollü bir şekilde tüketildiğinde, kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Yer fıstığına antioksidan özellik kazandıran tokoforeller ve fenolik birleşikler, lipid peroksidasyonunu azaltarak, hücreleri oksidatif DNA hasarına karşı korur.

Zengin bir bitkisel protein ve esansiyel amino kaynağı asit olan fıstık; enerji açısından zengin olan yağ ve karbonhidratları içerdiğinden, yetersiz beslenmenin önlenmesine yardımcı olabilir. Yer fıstığı, yağda çözünen vitaminlerden E vitaminini, suda çözünen vitaminlerden ise tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, piridoksin ve folik asit içerir. Mineral değerine bakacak olursak; magnezyum, kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko, demir, bakır, selenyum gibi vücut dengesi için önemli olan mineralleri barındırır.

5 adet Fıstık Ezmeli, Muzlu Pankek’in besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
40,9 129,6 8,4 144
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
14,5 706,3 87 11,2
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
14,1 199 7,57 2,2
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
348,1 55,9 80,3 11,6

 

Fernandez, M. L. (2016). Eggs and Health Special Issue. Nutrients.

Maryam Hashemian, G. M. (2017). Nut and peanut butter consumption and the risk of esophageal and the risk of esophageal and gastric cancer subtypes. American Society for Nutrition(106), 858-864.

Nuri Güleşçi, İ. A. (2016). Beslenmede Yer Alan Antioksidan ve Fenolik Madde İçerikli Çerezler. Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi(5), 109-129.

Onur, Ö. (2017). Türkiye’nin İthla Ettiği Muzların Ağır Metal Ve Mineral Besin Elementleri İçeriğinin Belirlenmesi.

V. S. Settaluri, C. V. (2012). Peanuts and Their Nutritional Aspects—A Review. Food and Nutrition Sciences(3), 1644-1650.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum