Pizzanın En Fit Hali: Karnabahar Pizza Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Diyetteyken Pizza Olmaz Diyenlere: Hamursuz Karnabahar Pizza Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

303

Pizza severler için, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir sebze olan karnabaharla hazırlanan, lezzetli bir pizza tarifi hazırladım. 😉

Karnabahar Pizza Tarifi (5 Kişilik)

Malzemeler:

 • 1 kg karnabahar
 • 2 adet yumurta
 • 1 adet çarliston biber
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş kaşar peyniri
 • 10 adet ayıklanmış yeşil zeytin

Sosu için:

 • 2 diş sarımsak
 • Tuz, pul biber, nane, karabiber
 • 3 adet orta boy domates

Hazırlanışı:

 • Karnabaharlar önce haşlanıp, çatalla ezilir.
 • 2 yumurta, kasede çırpılıp içine tuz eklenir ve karnabaharın üzerine dökülüp karıştırılır.
 • Kelepçeli kalıbın altına yağlı kağıt koyulup, karnabahar iyice yayılır.
 • Önceden ısıtılan 180 derece fırına atılarak 10-15 dakika kadar pişirilir.
 • Domatesler, rondodan geçirilip sos haline getirilir ve içerisine tuz, pul biber, nane, karabiber eklenip karıştırılır.
 • Karnabahar fırından çıkarılıp, çatal yardımıyla delik açılır ve hazırlanan domates sosu dökülür.
 • Geriye kalan diğer malzemeler isteğe göre; rendelenmiş peynir, yeşil biber ve yeşil zeytin üzerine dizilir.
 • Son kez fırına verilip pişmeye bırakılır ve sonrasında pizzamız hazır.

Afiyet olsun.. 🙂

Sağlıklı ve bir o kadar da besleyici tarifimiz için kullanacağımız malzemelerin içeriğindeki faydalarına bir göz atalım…

Karnabahar: Prostat, mide ve kalın bağırsak kanserleri riskini düşürdüğü bilinen karnabahar; antioksidan içeriğinden dolayı kalp krizi, kalp hastalıkları ve katarakt oluşumu risklerini azaltmaktadır. Mineral açısından da zengin bir kaynak olan karnabaharın; demir içeriği yüksek olduğundan kansızlığa, potasyum içeriğiyle de yüksek tansiyona iyi geldiği bilinmektedir.

Domates: İçeriğinde birçok fitokimyasal öğe bulunan domateste, en fazla (%60-64) likopen ve (%10-15) karoten bulunur. C vitamininin iyi bir kaynağı olan domates; az miktarda a-, β- ve γ- tokoferol, lutein ve konjuge flavonoidleri içermektedir. Pişirilerek tüketilmesi halinde, vücuttaki emiliminin ve antioksidan özelliğinin arttığı bilinmektedir. Mevsiminde tüketilen domates; kansere karşı koruyucu olup, meme ve prostat kanserlerinde risk azaltıcı etki gösterir. Bilinen etkileri arasında; kalp-damar hastalıklarına, idrar yolu enfeksiyonlarına, diyabete ve nörodejeneratif* hastalıklara karşı koruyucu etkileri sayılabilir. Posa içeriğiyle de kabızlık sorunlarına iyi gelir.

Sarımsak: Yapısında, bağışıklık sistemi ve kalp sağlığı açısından önemli olan, biyolojik aktif bileşenlerden dialil sülfür ve allil metil trisülfür içeren sarımsak; kan şekeri ve kolesterolü düşürücü, kan basıncını düzenleyici, viral, paraziter ve mantar enfeksiyonlara karşı oldukça etkili, antioksidan ve antitümör özelliği ile birlikte immün sistemi güçlendirici özelliklere sahiptir.

Yumurta: B ve A, D, E, K grubu vitaminleri ve fosfor, demir mineralleri bakımından oldukça zengin bir besin olan yumurta; içeriğinde bulunan biyolojik aktif bileşenlerden zeaksantin ve lutein sayesinde, görme işlevinde iyi bir role sahiptir. Uzun süre pişirilmesi ile sarısı etrafında meydana gelen demir sülfür halkası, besleyici değerini kaybettireceğinden istenmeyen bir durumdur. İyi pişirilmemiş yumurtalarda ise kuş gribi, salmonella gibi hastalıklara yakalanma riski vardır.

Peynir: Süt grubundan olan peynir; içeriğindeki protein, vitamin ve mineraller açısından çok önemli bir besindir. Kalsiyum ve fosfor bakımından oldukça zengin olan peynirin; büyüme ve gelişmede, kemiklerin korunmasında, kasların gelişiminde, immün fonksiyonlar üzerinde iyi yönden etkileri bilinmektedir. Diş çürüklerine karşı da iyi bir koruyucu olduğu ve kanser riskini azalttığı düşünülmektedir. Laktoz oranının az olması, peyniri; diyabeti ve laktoz malabsorbsiyonu* olan kişiler için iyi bir süt ürünü seçeneği getirir.

5 kişilik Karnabahar Pizza’nın Besin Değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
1,821004,347
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
1,44332
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
13,9171,80,5
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
143,496192,4

 

Nörodejeneratif hastalık: İnsan beynindeki sinir hücrelerinin etkilendiği hastalıklar için kullanılan terim

Malabsorbsiyon: Emilim bozukluğu

A.A Gomes, S. B.-F. (2011). effect of the inoculation level of Lactobacillus acidophilus in probiotic cheese on the physicochemical features and sensory performance compared with commercial cheeses. 4777–4786 .

BAYSAL, P. A. (2016). Yumurta. Genel Beslenme (s. 97-98). içinde Ankara: Hatiboğlu Yayınları.

Dias, J. S. (2012). Nutritional Quality and Health Benefits of Vegetables: A Review. 3, 1354-1374.

Erol AYAZ, H. C. (2007). Sarımsak (Allium sativum) ve Geleneksel Tedavide Kullanımı. Türkiye Parazitoloji Dergisi , 145-149.

Gülya Elmalı, V. U. (2012). Geleneksel Gıdalardan Çeçil Peynirinin Üretimi ve Özellikleri. 26 (1), 83-92.

OĞUZ, E. (2009). PEYNİRİN YAĞ ASİDİ BİLEŞİMİNE PASTÖRİZASYON ISISININ ETKİSİ. Konya: SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ.

T.C Milli Eğitim Bakanlığı. (2014). Karnabahar Yetiştiriciliği. 4-5.

Zümrüt Açıkgöz, S. S. (2006). Fonksiyonel Yumurta Üretimi. Hayvansal Üretim , 36-46.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.