Beyaz Peynir Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Beyaz Peynir Besin Değerleri

1.967

Besinin Adı
Türkçe: Beyaz Peynir
İngilizce: White Cheese
Latince: Feta Caseum

Vatanı ve İklimi:
Beyaz Peynir’in tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır, birtakım kaynaklar koyunun evcilleştirilmeye başlamasıyla beyaz peynir üretiminin aynı zamanlara geldiğini söylemektedir. Bazı kaynaklarda ise, eski zamanlarda hayvan derilerinin besinleri saklamak için kullanıldığını ve tazeliğini korumak amacıyla hayvanın midesinde saklanan sütün midedeki enzimler sebebiyle mayalanarak peynirin oluştuğundan bahsedilir.
Peynirin mikrobiyolojik ve yapısal özelliklerinde değişiklik olmaması için +4oC ile +10oC sıcaklıklarda saklanması gerekmektedir.

Özellikleri:
Beyaz Peynir, pastörize edilmiş veya çiğ inek sütü, koyun sütü, manda sütü, keçi sütü gibi sütlerin maya ile muamele edilerek, belli bir tekniğe uygun işlenerek ve belli süre olgunlaştırılarak elde edilmesi ile oluşur.

Faydaları ve/veya Zararları:
Beyaz peynir tüketimi içerdiği yüksek kalsiyum (Ca) sebebi ile kemik– mineral dengesi açısından oldukça önemlidir, kemiklerin güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Düşük yağlı ve yüksek kalsiyum içeren bir diyetin kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Peynir aynı zamanda iyi bir protein ve fosfor kaynağıdır; kalsiyum, protein ve fosfor kemik sağlamlığı ile doğrudan ilişkilidir. Ek olarak kalsiyum tüketiminin kolorektal kanser riskini azalttığı düşünülmektedir. Ancak beyaz peynir tüketirken tuz oranına dikkat etmek gerekir, çok tuzlu peynirler tansiyonu yükseltecektir.

Bilgilendirme:
Kahvaltıda tükettiğiniz 1 ince dilim ( 30 gr) beyaz peynir günlük kalsiyum ihtiyacınızın ortalama olarak %12’sini karşılayacaktır.
Beyaz Peynir tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir nokta da, peynirin pastörize sütten yapılmış olmasıdır. Çiğ süt ile yapılan peynirlerde mikrobiyolojik risk çok yüksektir, özellikle hamileler ve çocukların peynir tüketiminde bu duruma mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

100 gram Tam Yağlı Beyaz Peynir’in besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
8,2 1281 223
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
16 103 0
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
23,5 282 0,3 4,3
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
308,8 422 18 0

 

National Institutes of Health (NIH). (2017). Calcium. 2018

Thorning, T. K., Raben, A., Tholstrup, T., Soedamah-Muthu, S. S., Givens, I., & Astrup1, A. (2016). Milk and dairy products: good or bad for human health? An assessment of the totality of scientific evidence. 2018 tarihinde National Center for Biotechnology Information:

Türk Standartları Enstitüsü. (2013). Beyaz Peynir. Türk Standardı .
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği/ Dünya’da ve Türkiye’de Peynir Üretimi.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum