Zeytinyağlı Enginar Tarifi

217

Tahmin edemeyeceğimiz kadar faydalı ve lezzetli, fakat tadına bakılana dek bir o kadar da önyargılı yaklaşılan bir yemek tarifim var sizler için 🙂

  • Hadi bakalım beraber inceleyelim bu güzel tarifin faydalarını…

Enginar: Bildiğimiz üzere karaciğer, kendini yenileme özelliği olan bir organdır. Karaciğerin en yakın dostlarından olan enginar, besin öğeleri açısından oldukça zengindir. Böbrek sağlığı için faydaları olan enginarın; bağırsak sistemi ve safra kesesi üzerinde de olumlu etkileri vardır. İçeriğinde bulunan gallik asit, kuarsetin, rutin ve sinarin gibi antioksidanlar sayesinde yüksek kolesterol ve hatta kanser, kalp hastalığı gibi hayati hastalıklara karşı da koruyucu etki gösterdiği düşünülmektedir. Ayrıca, içindeki inülin sayesinde kan şekerini dengeler, kolondaki iyi bakterilerin sayısının artmasını sağlar.

Soğan ve Sarımsak: Kalp hastalıkları üzerine koruyucu etkileri bilinen soğan ve sarımsak; serum kolesterol ve LDL (kötü huylu) kolesterol düşürücü özelliklerinin yanı sıra, uzakdoğu ülkelerinde geleneksel olarak yüksek tansiyon tedavisinde kullanılmaktadır. Kanser önleyici ajan olarak nitelendirilen soğan ve sarımsak, immün sistem üzerinde de çok güçlü etkiler oluşturmaktadır. Ayrıca, içeriğindeki kükürtlü bileşikler, saponin ve fenolik bileşikler sayesinde; antioksidan ve antimikrobiyal etkileri de mevcuttur.

Zeytinyağlı Enginar Tarifi (4 Kişilik)

Malzemeler:

Üzeri için:

Yapılışı:

  • Tüm malzemeler küp küp doğranır.
  • Soğan ve sarımsak 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile sotelenir.
  • Kalan mazemeler hafif derecede haşlanır ve soğanlar ile sotelenir.
  • Sotelenen malzemelerin üzerine, limonlu suda bekletilmiş enginarlar ters şekilde kapatılır.
  • 1 limonun suyu ve 1 çay bardağı su ilave edilip, kısık ateşte pişirilir.
  • Enginarlar yumuşayınca içleri harç ile doldurulur ve dereotu ile servis edilir.

Şifa olsun 🙂

4 kişilik Zeytinyağlı Enginar’ın besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
53,112322,7935
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
12,82232222172
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
26,14337,25,2
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
534,932317530,9

 

Canpolat, E. (2017, Kasım). Sarımsağın Besinsel. 2018 tarihinde ResearhGate: https://www.researchgate.net/publication/321126374 adresinden alındı
Hyeon Yeong Ahn, M. K.-H. (2018). The effects of Jerusalem artichoke and fermented soybean powder mixture supplementation on blood glucose and oxidative stress in subjects with prediabetes or newly diagnosed type 2. Nutrition and Diabetes .
Lloyd, J. L. (2012). Health Benefits of Fruits and Vegetables. American Society for Nutrition. Adv. Nutr. , 506-516.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir