Zeytinyağlı Enginar Tarifi

Tahmin edemeyeceğimiz kadar faydalı ve lezzetli, fakat tadına bakılana dek bir o kadar da önyargılı yaklaşılan bir yemek tarifim var sizler için 🙂

Enginar: Bildiğimiz üzere karaciğer, kendini yenileme özelliği olan bir organdır. Karaciğerin en yakın dostlarından olan enginar, besin öğeleri açısından oldukça zengindir. Böbrek sağlığı için faydaları olan enginarın; bağırsak sistemi ve safra kesesi üzerinde de olumlu etkileri vardır. İçeriğinde bulunan gallik asit, kuarsetin, rutin ve sinarin gibi antioksidanlar sayesinde yüksek kolesterol ve hatta kanser, kalp hastalığı gibi hayati hastalıklara karşı da koruyucu etki gösterdiği düşünülmektedir. Ayrıca, içindeki inülin sayesinde kan şekerini dengeler, kolondaki iyi bakterilerin sayısının artmasını sağlar.

Soğan ve Sarımsak: Kalp hastalıkları üzerine koruyucu etkileri bilinen soğan ve sarımsak; serum kolesterol ve LDL (kötü huylu) kolesterol düşürücü özelliklerinin yanı sıra, uzakdoğu ülkelerinde geleneksel olarak yüksek tansiyon tedavisinde kullanılmaktadır. Kanser önleyici ajan olarak nitelendirilen soğan ve sarımsak, immün sistem üzerinde de çok güçlü etkiler oluşturmaktadır. Ayrıca, içeriğindeki kükürtlü bileşikler, saponin ve fenolik bileşikler sayesinde; antioksidan ve antimikrobiyal etkileri de mevcuttur.

Zeytinyağlı Enginar Tarifi (4 Kişilik)

Malzemeler:

Üzeri için:

Yapılışı:

Şifa olsun 🙂

4 kişilik Zeytinyağlı Enginar’ın besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
53,1 123 22,7 935
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
12,8 2232 222 172
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
26,1 433 7,2 5,2
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
534,9 323 175 30,9

 


Canpolat, E. (2017, Kasım). Sarımsağın Besinsel. 2018 tarihinde ResearhGate: https://www.researchgate.net/publication/321126374 adresinden alındı
Hyeon Yeong Ahn, M. K.-H. (2018). The effects of Jerusalem artichoke and fermented soybean powder mixture supplementation on blood glucose and oxidative stress in subjects with prediabetes or newly diagnosed type 2. Nutrition and Diabetes .
Lloyd, J. L. (2012). Health Benefits of Fruits and Vegetables. American Society for Nutrition. Adv. Nutr. , 506-516.


Exit mobile version