Çocukların Seveceği Lezzet: Sebzeli Tavuk Köfte Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Pratik, Lezzetli Bir Köfte Tarifi! Kabaklı, Peynirli Tavuk Köfte Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

393

Günümüzde, özellikle çocuklar tarafından sevilen ve yaygın olarak tüketilen tavuk köftesi, nugget ismiyle fast-food restoranlarında menülerin vazgeçilmezi haline geldi. Peki, içeriği tam olarak bilinmeyen nugget yerine ev yapımı tavuk köftesi yapmaya ne dersiniz?

Kabaklı Peynirli Tavuk Köftesi Tarifi (14 Adet)

Malzemeler:

 • 650 g tavuk göğüs eti
 • 2 küçük boy yeşil kabak
 • 3 sap taze soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 200 g kaşar peyniri
 • 2 orta boy yumurta
 • 4 silme yemek kaşığı galeta unu
 • 2 silme çay kaşığı tuz
 • 2 silme çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı:

 • Tavuk göğüs etleri, 15-20 dakika kadar haşlanıp, hafif pişmesi sağlanır.
 • Haşlanan etler soğuduktan sonra, mutfak robotunda kıyma haline getirilir.
 • Kabaklar, yumuşayıncaya kadar haşlanır, soğuduktan sonra rendelenir ve suyu sıkılır.
 • Rendelenen kabaklar, tavuk kıymasına eklenir.
 • 1 yumurta, 1 silme yemek kaşığı galeta unu, çok ince doğranmış taze soğan, sarımsak, tuz ve karabiber de mutfak robotuna ilave edilip, iyice karışmaları sağlanır.
 • Elde edilen köfte hamuru, bir kaba alınıp iyice yoğrulur.
 • Küçük boy yumurta büyüklüğünde parçalar alınıp, içlerine 1 tatlı kaşığı kadar rendelenmiş kaşar peyniri yerleştirilip, şekil verilir.
 • Köfteler hazırlandıktan sonra, önce çırpılmış 1 yumurtaya sonra da kalan galeta ununa batırılıp, az yağlı tavada kızarana kadar pişirilir.

Yanında karışık salata ile tüketmenizi önerir, afiyetler dilerim… 🙂

İşte kendi ellerinizle yapacağınız sağlıklı, besleyici ve doyurucu tavuk köftesi tarifi ve içindeki malzemelerin faydaları…

Tavuk: Zengin besin içeriği nedeniyle insan beslenmesinde rolü olan tavuk; biyolojik değeri yüksek protein, demir, B12 vitamini ve diğer kompleks B vitaminlerinin yanı sıra, çinko, selenyum, fosfor gibi vücudumuzda önemli görevleri olan mineralleri içerir. İyi bir niasin (B3 vitamini) kaynağı olan tavuk, demir ve hem-demir içeriği açısından ise kırmızı et ve ürünlerine göre fakirdir.

Kabak: Çok iyi bir C vitamini kaynağı olan kabak, lif ve potasyum açısından da oldukça zengindir. Sebze tüketimi, yaşamın her yılında önemli olsa da çocukluk çağında ayrı bir öneme sahiptir. 6-12 yaş arası çocuklarda yapılan bir çalışmada; çocukların kabak tüketiminin oldukça düşük olduğu görülmüştür.

Soğan ve Sarımsak: İçerdikleri flavonoidler sebebiyle yüksek antioksidan özelliğe sahip olan soğan ve sarımsak; bazı ilaçlar için ham madde olarak kullanılmaktadır. Kardiyovasküler hastalıklar, kanser, obezite, hipertansiyon ve diyabet gibi pek çok hastalıkta önleyici ve tedavi edici olarak kullanılmaktadırlar.

Yumurta: Esansiyel yağ asitleri, A vitamini, B12 vitamini içeren yumurta; iyot, çinko ve biyoyararlılığı yüksek demir bakımından da zengin ve besleyici bir besindir. Ekonomik ve ulaşılabilir olan yumurta, beyin gelişimini destekleyen kolin açısından da zengindir.

Kaşar Peynir: Kalsiyum içeriği sebebiyle kemik ve diş sağlığında etkili olan peynir; kaliteli bir protein kaynağı olarak, büyüme çağındaki çocuklarda önemli bir besindir. Sindirimi kolay olan kaşar peynir; A vitamini, B12 vitamini ve çocuklardaki yüksek enerji ihtiyacı için gerekli olan yağı da içermektedir.

14 Adet Kabaklı Peynirli Tavuk Köftesi’nin besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
41,734711811102
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
228287571771,6
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
45,7286514,570,6
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
150620913467,9

 

Ayar, A., Akın, N., & Sert, D. (2006). Bazı Peynir Çeşitlerinin Mineral Kompozisyonu ve Beslenme Yönünden Önemi. Türkiye 9. Gıda Kongresi, 319-322.

Lutter, C. K., Iannotti, L. L., & Stewart, C. P. (2018). The potential of a simple egg to improve maternal and child nutrition. Wiley Meternal and Child Nutrition .

Morris, S. S., Beesabathuni, K., & Headey, D. (2018). An egg for everyone: Pathways to universal access to one of nature’s most nutritious foods. Wiley Meternal and Child Nutrition .

Pereira, P. M., & Vicente, A. F. (2012). Meat Nutritional Composition and Nutritive Role in the Human Diet. Meat Science , 586–592.

R Watson, V. G.-W. (2010). Getting children aged 5 to 12 years to eat more fruit and vegetables.

Raggio, L., & Gámbaro, A. (2018). Study of the reasons for the consumption of each type of vegetable within a population of school-aged children. BMC Public Health .

Wolfram, T. (2018). Summer Squash: Stuff It, Bake It, Grill It. Eatright.

Yünlü, S., & Kır, E. (2016). Soğan (Allium cepa) ve Sarımsaktaki (Allium sativum) Bazı Fenolik Bileşiklerin HPLC Yöntemiyle Tayin Edilmesi. Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi , 566‐574.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir