Çocukların Seveceği Lezzet: Sebzeli Tavuk Köfte Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Pratik, Lezzetli Bir Köfte Tarifi! Kabaklı, Peynirli Tavuk Köfte Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

0 149

Günümüzde, özellikle çocuklar tarafından sevilen ve yaygın olarak tüketilen tavuk köftesi, nugget ismiyle fast-food restoranlarında menülerin vazgeçilmezi haline geldi. Peki, içeriği tam olarak bilinmeyen nugget yerine ev yapımı tavuk köftesi yapmaya ne dersiniz?

Kabaklı Peynirli Tavuk Köftesi Tarifi (14 Adet)

Malzemeler:

 • 650 g tavuk göğüs eti
 • 2 küçük boy yeşil kabak
 • 3 sap taze soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 200 g kaşar peyniri
 • 2 orta boy yumurta
 • 4 silme yemek kaşığı galeta unu
 • 2 silme çay kaşığı tuz
 • 2 silme çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı:

 • Tavuk göğüs etleri, 15-20 dakika kadar haşlanıp, hafif pişmesi sağlanır.
 • Haşlanan etler soğuduktan sonra, mutfak robotunda kıyma haline getirilir.
 • Kabaklar, yumuşayıncaya kadar haşlanır, soğuduktan sonra rendelenir ve suyu sıkılır.
 • Rendelenen kabaklar, tavuk kıymasına eklenir.
 • 1 yumurta, 1 silme yemek kaşığı galeta unu, çok ince doğranmış taze soğan, sarımsak, tuz ve karabiber de mutfak robotuna ilave edilip, iyice karışmaları sağlanır.
 • Elde edilen köfte hamuru, bir kaba alınıp iyice yoğrulur.
 • Küçük boy yumurta büyüklüğünde parçalar alınıp, içlerine 1 tatlı kaşığı kadar rendelenmiş kaşar peyniri yerleştirilip, şekil verilir.
 • Köfteler hazırlandıktan sonra, önce çırpılmış 1 yumurtaya sonra da kalan galeta ununa batırılıp, az yağlı tavada kızarana kadar pişirilir.

Yanında karışık salata ile tüketmenizi önerir, afiyetler dilerim… 🙂

İşte kendi ellerinizle yapacağınız sağlıklı, besleyici ve doyurucu tavuk köftesi tarifi ve içindeki malzemelerin faydaları…

Tavuk: Zengin besin içeriği nedeniyle insan beslenmesinde rolü olan tavuk; biyolojik değeri yüksek protein, demir, B12 vitamini ve diğer kompleks B vitaminlerinin yanı sıra, çinko, selenyum, fosfor gibi vücudumuzda önemli görevleri olan mineralleri içerir. İyi bir niasin (B3 vitamini) kaynağı olan tavuk, demir ve hem-demir içeriği açısından ise kırmızı et ve ürünlerine göre fakirdir.

Kabak: Çok iyi bir C vitamini kaynağı olan kabak, lif ve potasyum açısından da oldukça zengindir. Sebze tüketimi, yaşamın her yılında önemli olsa da çocukluk çağında ayrı bir öneme sahiptir. 6-12 yaş arası çocuklarda yapılan bir çalışmada; çocukların kabak tüketiminin oldukça düşük olduğu görülmüştür.

Soğan ve Sarımsak: İçerdikleri flavonoidler sebebiyle yüksek antioksidan özelliğe sahip olan soğan ve sarımsak; bazı ilaçlar için ham madde olarak kullanılmaktadır. Kardiyovasküler hastalıklar, kanser, obezite, hipertansiyon ve diyabet gibi pek çok hastalıkta önleyici ve tedavi edici olarak kullanılmaktadırlar.

Yumurta: Esansiyel yağ asitleri, A vitamini, B12 vitamini içeren yumurta; iyot, çinko ve biyoyararlılığı yüksek demir bakımından da zengin ve besleyici bir besindir. Ekonomik ve ulaşılabilir olan yumurta, beyin gelişimini destekleyen kolin açısından da zengindir.

Kaşar Peynir: Kalsiyum içeriği sebebiyle kemik ve diş sağlığında etkili olan peynir; kaliteli bir protein kaynağı olarak, büyüme çağındaki çocuklarda önemli bir besindir. Sindirimi kolay olan kaşar peynir; A vitamini, B12 vitamini ve çocuklardaki yüksek enerji ihtiyacı için gerekli olan yağı da içermektedir.

14 Adet Kabaklı Peynirli Tavuk Köftesi’nin besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
41,734711811102
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
228287571771,6
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
45,7286514,570,6
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
150620913467,9

 

Ayar, A., Akın, N., & Sert, D. (2006). Bazı Peynir Çeşitlerinin Mineral Kompozisyonu ve Beslenme Yönünden Önemi. Türkiye 9. Gıda Kongresi, 319-322.

Lutter, C. K., Iannotti, L. L., & Stewart, C. P. (2018). The potential of a simple egg to improve maternal and child nutrition. Wiley Meternal and Child Nutrition .

Morris, S. S., Beesabathuni, K., & Headey, D. (2018). An egg for everyone: Pathways to universal access to one of nature’s most nutritious foods. Wiley Meternal and Child Nutrition .

Pereira, P. M., & Vicente, A. F. (2012). Meat Nutritional Composition and Nutritive Role in the Human Diet. Meat Science , 586–592.

R Watson, V. G.-W. (2010). Getting children aged 5 to 12 years to eat more fruit and vegetables.

Raggio, L., & Gámbaro, A. (2018). Study of the reasons for the consumption of each type of vegetable within a population of school-aged children. BMC Public Health .

Wolfram, T. (2018). Summer Squash: Stuff It, Bake It, Grill It. Eatright.

Yünlü, S., & Kır, E. (2016). Soğan (Allium cepa) ve Sarımsaktaki (Allium sativum) Bazı Fenolik Bileşiklerin HPLC Yöntemiyle Tayin Edilmesi. Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi , 566‐574.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.