Pratik Bir Atıştırmalık: Hurmalı, Fındıklı Çikolata Topları Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Pratik, Sağlıklı Atıştırmalık Hurma Topları Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

0 493

Ara öğünlerde, kahvenizin, çayınızın yanına eşlik edebilecek çikolata kaplı, fındıklı hurma topları yemek ister misiniz? Tadına baktığınızda sağlıklı olduğunda şüphe duyabilir ve bağımlısı olabilirsiniz 😉

Hurmalı Fındıklı Çikolata Topları (10 Adet)

Malzemeler:

  • 5 adet hurma
  • 20 adet fındık
  • 40 gram bitter çikolata

Hazırlanışı:

  • İlk olarak 5 adet hurmanın çekirdeklerini çıkarıp, enine iki parçaya bölüyoruz.
  • Daha sonra, her ayırdığımız parçanın içerisine 1 adet fındık ekleyerek hurmalara yuvarlak şekil veriyoruz.
  • Benmari usulü erittiğimiz çikolatanın içerisine kalan fındıklarımızı küçük parçalara bölüp ekliyor ve karıştırıyoruz.
  • Hurmaları bitter çikolatalı karışıma batırıyoruz.
  • Çıkardıktan sonra bir tabağa veya yağlı kağıda alarak buzdolabında donmasını bekliyoruz.
  • Soğuyup donduktan sonra hurmalı fındıklı çikolatalarımız hazır.

Afiyet olsun.. 🙂

Tarifimizin içeriğindeki besinlerin faydalarına bir göz atalım…

Hurma: Kolayca sindirilebilir şekerlerden özellikle glikoz, fruktoz ve sükroz içeren hurma; içeriğinde az miktarda protein ve yağ barındırır. Vücut için gerekli olan; riboflavin, tiamin, biyotin, folik asit ve askorbik asit gibi vitaminleri de içeren hurma; demir, kalsiyum, kobalt, bakır, flor, magnezyum, manganez, potasyum, fosfor, sodyum, sülfür, bor, selenyum ve çinko bakımından zengindir. Günlük 100 gram hurma tüketimi; selenyum, bakır, potasyum, ve magnezyum için önerilen günlük miktarın %15’inden fazlasını sağlayabilir. Meyve posası, fenolik bileşikler, steroller, karotenoidler, antosiyaninler, prosiyanidinler ve flavonoidler gibi fitokimyasallar bakımından da zengindir.

Fındık: Dünya çapında yaygın olarak tüketilen ve üretiminin büyük bir kısmı Türkiye’nin Karadeniz sahilinde olan fındık; total ve LDL* kolesterolü düşürerek, kardiyovasküler riski azaltmaya yardımcı olur. Önemli antioksidan aktiviteye sahip olan fındık, birçok fenolik bileşiği içinde barındırır.

Bitter Çikolata: İçeriğindeki flavonoller sayesinde, nitrik oksitin biyoyararlılığını arttıran, vasküler endoteli* koruyan bitter çikolata; kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini azaltmaya yardımcıdır.

10 adet Hurmalı Fındıklı Çikolata Topları’nın besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
79,446,51,97
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
11,6141126,82,7
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
38,22749,92,7
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
711,214018814,7

 

LDL: Düşük yoğunluklu lipoprotein, halk arasında kötü kolesterol olarak bilinir.

Vasküler endotel: Damarların iç kısmı.

Baliga, S. M. (2011). A review of the chemistry and pharmacology of the date fruits. Food Research International, 1812-1822.

Grassi, D. D. (2008). Blood Pressure Is Reduced and Insulin Sensitivity Increased in Glucose-Intolerant, Hypertensive Subjects after 15 Days of Consuming High-Polyphenol Dark Chocolate. The Journal of Nutrition Nutrition and Disease, 1671-1676.

Lainas, K. A. (2016). Effects of roasting on proanthocyanidin contents ofTurkishTombul hazelnut and its skin. Journal of Functional Foods , 647–653.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.