Pratik Bir Atıştırmalık: Hurmalı, Fındıklı Çikolata Topları Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Pratik, Sağlıklı Atıştırmalık Hurma Topları Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

811

Ara öğünlerde, kahvenizin, çayınızın yanına eşlik edebilecek çikolata kaplı, fındıklı hurma topları yemek ister misiniz? Tadına baktığınızda sağlıklı olduğunda şüphe duyabilir ve bağımlısı olabilirsiniz 😉

Hurmalı Fındıklı Çikolata Topları (10 Adet)

Malzemeler:

  • 5 adet hurma
  • 20 adet fındık
  • 40 gram bitter çikolata

Hazırlanışı:

  • İlk olarak 5 adet hurmanın çekirdeklerini çıkarıp, enine iki parçaya bölüyoruz.
  • Daha sonra, her ayırdığımız parçanın içerisine 1 adet fındık ekleyerek hurmalara yuvarlak şekil veriyoruz.
  • Benmari usulü erittiğimiz çikolatanın içerisine kalan fındıklarımızı küçük parçalara bölüp ekliyor ve karıştırıyoruz.
  • Hurmaları bitter çikolatalı karışıma batırıyoruz.
  • Çıkardıktan sonra bir tabağa veya yağlı kağıda alarak buzdolabında donmasını bekliyoruz.
  • Soğuyup donduktan sonra hurmalı fındıklı çikolatalarımız hazır.

Afiyet olsun.. 🙂

Tarifimizin içeriğindeki besinlerin faydalarına bir göz atalım…

Hurma: Kolayca sindirilebilir şekerlerden özellikle glikoz, fruktoz ve sükroz içeren hurma; içeriğinde az miktarda protein ve yağ barındırır. Vücut için gerekli olan; riboflavin, tiamin, biyotin, folik asit ve askorbik asit gibi vitaminleri de içeren hurma; demir, kalsiyum, kobalt, bakır, flor, magnezyum, manganez, potasyum, fosfor, sodyum, sülfür, bor, selenyum ve çinko bakımından zengindir. Günlük 100 gram hurma tüketimi; selenyum, bakır, potasyum, ve magnezyum için önerilen günlük miktarın %15’inden fazlasını sağlayabilir. Meyve posası, fenolik bileşikler, steroller, karotenoidler, antosiyaninler, prosiyanidinler ve flavonoidler gibi fitokimyasallar bakımından da zengindir.

Fındık: Dünya çapında yaygın olarak tüketilen ve üretiminin büyük bir kısmı Türkiye’nin Karadeniz sahilinde olan fındık; total ve LDL* kolesterolü düşürerek, kardiyovasküler riski azaltmaya yardımcı olur. Önemli antioksidan aktiviteye sahip olan fındık, birçok fenolik bileşiği içinde barındırır.

Bitter Çikolata: İçeriğindeki flavonoller sayesinde, nitrik oksitin biyoyararlılığını arttıran, vasküler endoteli* koruyan bitter çikolata; kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini azaltmaya yardımcıdır.

10 adet Hurmalı Fındıklı Çikolata Topları’nın besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
79,4 46,5 1,9 7
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
11,6 1411 26,8 2,7
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
38,2 274 9,9 2,7
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
711,2 140 188 14,7

 

LDL: Düşük yoğunluklu lipoprotein, halk arasında kötü kolesterol olarak bilinir.

Vasküler endotel: Damarların iç kısmı.

Baliga, S. M. (2011). A review of the chemistry and pharmacology of the date fruits. Food Research International, 1812-1822.

Grassi, D. D. (2008). Blood Pressure Is Reduced and Insulin Sensitivity Increased in Glucose-Intolerant, Hypertensive Subjects after 15 Days of Consuming High-Polyphenol Dark Chocolate. The Journal of Nutrition Nutrition and Disease, 1671-1676.

Lainas, K. A. (2016). Effects of roasting on proanthocyanidin contents ofTurkishTombul hazelnut and its skin. Journal of Functional Foods , 647–653.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum