Pizzacılar Buraya: Brokoli Pizza Tarifi Nasıl Yapılır?

Pratik ve Sağlıklı Brokoli Pizza Nasıl Yapılır? Pizza'nın Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

422

Brokoliden de pizza mı olurmuş dediğinizi duyar gibiyim 😉  Evdeki herkesin severek tüketebileceği bu sağlıklı ve lezzetli tarif, brokoli sevmeyenlere bile brokoliyi sevdirecek. Üstelik hazırlanışı da oldukça basit olan brokoli tabanlı pizza, diyette olduğu için pizza tüketemeyenlere harika bir alternatif olacak. 🙂

Brokoli Pizza Tarifi (7 Kişilik)

Brokoli Pizza İçin Malzemeler:

Brokoli Pizza Hazırlanışı:

  • 1 orta boy brokoliyi yıkayıp haşlıyoruz.
  • Haşlanmış brokolileri blenderden geçirip içerisine diğer malzemeleri ekleyerek karıştırıyoruz.
  • Fırın kağıdı serdiğimiz borcama yaydığımız karışımımızı, 200 derece fırında, üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.
  • Üzeri kızaran brokoli pizza tabanımızı, dilediğimiz malzemelerle süslüyoruz.
  • Üzerine malzemeleri ekledikten sonra tekrar fırında pişiriyoruz ve brokoli pizzamız hazır, afiyet olsun.

Brokoli pizzanın içerisindeki malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Brokoli: Yüksek besin değeri ve lifli yapısı sayesinde dengeli beslenme için önemli bir sebze olan brokoli, lahanagiller familyasında yer alan bir bitkidir. Özellikle flavonoid ve glukosinolatlar gibi antioksidan etkileri yüksek olan bileşikler yönünden oldukça zengin olan brokoli, C ve E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi mineral maddeler yönünden de zengin bir kaynaktır.

  • Yapılan bazı çalışmalar; brokolinin belirli kanser türlerinin gelişmesi riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Yumurta: Beslenmenin temelinde önemli rol oynayan, protein, yağ ve mikro besinler yönünden en iyi kaynaklardan sayılan yumurta, insan beslenmesi için özel bir öneme sahiptir.

Düşük kalori içeren ve kaliteli protein kaynağı olan yumurta, mutfaktaki çeşitliliği sağlar ve buna karşın ekonomik olarak da oldukça uygundur. Yaşlılar, gebe kadınlar ve çocuklar gibi düşük besin alımı riski altındaki kişilerin diyetlerinde mutlaka yer alması gerekir.

  • Yapılan araştırmalara göre; yumurta, kronik ve bulaşıcı hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde rol oynayabilir.

Dereotu: Maydanozgiller familyasında yer alan dereotu; şişkinlik, hazımsızlık, mide ağrısı ve gaz gibi bağırsak yollarındaki rahatsızlıkların tedavisi için kullanılır.

7 kişilik Brokoli Pizza’nın besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
14,524041921012
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
35,31174208308
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
16,26656,13,8
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
347,563910211

 

Balkaya, A. (2016). Brokoli Yetiştiriciliği. Researchgate, S. 20-24.

Hasler, C. M. (2002). Functional Foods: Benefits, Concerns And Challenges—A Position Paper From The American Council On Science And Health. American Society For Nutritional Sciences, 3772-3780.

Jun Tian, X. B. (2011). The Mechanism Of Antifungal Action Of Essential Oil From Dill. Plosone, S. 1-10.

Klaus Peter Latté, K.-E. A. (2011). Health Benefits And Possible Risks Of Broccoli – An Overview. Food And Chemical Toxicology, 3287–3309.

Miranda, J. M. (2015). Egg And Egg-Derived Foods: Effects On Human Health And Use As Functional Foods . Nutrients, S. 707-729.

Özel, H. A. (2017). Harran Ovası Koşullarında Dereotu (Anethum Graveolens L.)’Nda Uygun Hasat Zamanının Belirlenmesi. Harran Tarım Ve Gıda Bilimleri Dergisi, 466-479.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir