Fıstık Gibi: Fıstık Ezmeli Yulaf Kurabiyesi Tarifi Nasıl Yapılır?

Zengin Besin İçeriğiyle Fıstık Ezmeli Yulaf Kurabiyesi Nasıl Yapılır? Yulaf Kurabiyesinin Besin Değerleri Nelerdir?

325

Çayınızın, kahvenizin yanına eşlik edecek sağlıklı ama tatlı ihtiyacınızı da karşılayacak bir ara öğün tarifi geliyor. Sıcak sütün yanında çocuklarınıza sağlıklı bir alternatif arıyorsanız, fıstık ezmeli yulaf kurabiyesi tam size göre. 😉

Fıstık Ezmeli Yulaf Kurabiyesi Tarifi (6 Adet)

Fıstık Ezmeli Yulaf Kurabiyesi Tarifi İçin Malzemeler:

Fıstık Ezmeli Yulaf Kurabiyesi Tarifinin Hazırlanışı:

  • Yulaf ezmesi, badem ve kajuyu birkaç tur blenderda çektirin. (Tam olarak toz haline gelmesini istemiyoruz, biraz diri kalması iyi olur.)
  • 3 kare bitter çikolatayı bıçak yardımıyla küçük küçük kesin.
  • Daha sonra içine diğer malzemeleri de ilave edip bir kaşık yardımıyla karıştırın.
  • Tüm malzemelerin birbiriyle karıştığına emin olduktan sonra, kurabiye şekli verip, üzerine yağlı kağıt serdiğiniz küçük bir fırın tepsisine dizin.
  • 180 dereceye ayarladığınız fırında 10 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.
  • Fırından çıkarıp ilk sıcaklığı geçtikten sonra, kalan bitter çikolataları benmari usulü eritip, kurabiyelerin üzerine dökün.

Fıstık ezmeli yulaf kurabiyemiz hazır, 20 dakika buzlukta beklettikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz 🙂

Fıstık ezmeli yulaf kurabiyesi tarifimizin içeriğindeki birkaç malzemenin yararlarından bahsedelim….

Yulaf: Beta glukan içeriği açısından oldukça zengin bir besin olan yulaf, total kan yağlarını ve LDL kolesterolü düşürebilir etkiye sahiptir. Bu etkiyi gösterebilmesi için ise günde minimum 3 gram beta glukan alınması önerilmektedir. Suda çözünebilen lif içeriğinden dolayı yulafın; diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, enfeksiyon gibi hastalıklara karşı yararlı etkileri mevcuttur. Yulaf, çoğu çölyak hastası tarafından da tolere edilebilen bir besindir.

  • Yapılan çalışmalar sonucunda; suda çözülebilen lifin, serum total kolesterol konsantrasyonunu düşürdüğü, FDA* tarafından kabul görmüştür.

Badem: E vitamini, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri ve potasyum gibi minerallerden zengin bir kuruyemiş olan bademin, kalp hastalıkları ve obeziteye karşı koruyucu etkileri vardır. Bademlerin tohum ağırlığının %50’sini yağlar oluştururken, %22-25’ini proteinler ve %11-12’sini ise diyet lifi oluşturmaktadır

Bademin kolesterol düşürücü, diyabete karşı koruyucu gibi çok fazla sağlığa etkili besinsel yararının olduğu bilinmektedir. Zengin polifenol içeriğinden dolayı, kardiyovasküler hastalıklar ve kansere yakalanma riskini düşürdüğü düşünülmektedir.

Bitter Çikolata: Kakao, fitokimyasallardan özellikle flavanoidlerden zengin olması sebebiyle; kan basıncını düşürücü, insülin direncini azaltıcı, vasküler endotel* fonksiyonu iyileştirici, serum total antioksidan kapasitesini arttırıcı özelliklere sahiptir.

Yoğun kakao içeriği, bitter çikolatanın sağlığa olumlu etkilerininin en büyük sebebidir. Bitter çikolatanın, LDL ve trigliserit seviyelerini düşürüp HDL düzeylerini arttırması nedeniyle kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu belirlenmiştir.

Potasyum, fosfor, magnezyum, çinko içeriğine sahip olan bitter çikolata, içeriğindeki yoğun kakaonun seratonin seviyelerini arttırması nedeniyle, anti-stres özelliği bulunmaktadır.

  • Mekanizmaları tam olarak belirlenmiş olmasa da, anti-tümör etkinlik gösterip kansere karşı korunmada ve kanser tedavisinde etkili olabileceği düşünülmektedir.

6 adet Fıstık Ezmeli Yulaf Kurabiyesi’nin besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
46,351,43,66,5
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
14,2101176,61,8
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
3131810,32,8
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
520,765,2182,88,8

 

FDA: Food and Drug Administration, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi

Vasküler endotel: Kan damarlarının iç yüzeyi

G., M., Tomaino, A., Arcoraci, T., Martorana, M., Turco, V. L., Cacciola, F., Et Al. (2010). Characterization Of Polyphenols, Lipids And Dietary Fibre From Almond Skins (Amygdalus Communis L.). Journal Of Food Composition And Analysis , 1-9.

Latif, R. (2013). Chocolate/Cacao And Human Health: A Review . The Netherlands Journal Of Medicine , 63-68.

Mandalari, G., Palop, C. N., Bisignano, G., Wickham, M. S., & Narbad, A. (2008). Potential Prebiotic Properties Of Almond (Amygdalus Communis L.) Seeds. Applied And Enviromental Microbiology , 4264-4270.

Othman, R. A., Moghadasian, M. H., & Jones, P. J. (2011). Cholesterol Lowering Effects Of Oat B-Glucan: Mini Review. Nutrition Reviews , 299-309.

Tokede, O. A., Gaziano, J. M., & Djousse, L. (2011). Effects Of Cocoa Products/ Dar Chocolate On Serum Lipids: A Meta- Analysis. European Journal Of Clinical Nutrition , 879-886.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir