Doğu Yöresinden: Ayran Aşı Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

İçinizi Isıtacak, Sıcacık Bir Çorba Tarifi: Ayran Aşı Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

721

Çorba denildiğinde herkesin aklına ilk olarak gelen, özellikle kış aylarında insanın içini ısıtan, üzerinde dumanı tüten kapağı kapalı bir tenceredir. Çorba, şüphesiz ki Türk mutfağının vazgeçilmezidir. Hazır olun, bu tarifi uyguladıktan sonra, yaz aylarında sofranızdan eksik etmek istemeyeceğiniz bir çorba tarifi geliyor! 😉

Alışılmışın aksine, Doğu Anadolu bölgesinin Kars, Erzurum, Van gibi yörelerine ait, soğuk içimiyle gönüllere taht kurmuş, ferah ve hafif bir çorba tarifi ile karşınızdayım. 🤤

Ayran Aşı Çorbası Tarifi (5 Kişilik)

Malzemeler:

Hazırlanışı:

  • İlk olarak nohut haşlanır ve buğday ıslatılır.
  • Buğday nohudun içine ilave edilir ve üzerine pazı eklenip biraz kaynatılır.
  • Dereotu, maydanoz ve tavuk suyu eklenir.
  • Daha sonra mercimek bir taşım kaynatılıp, kara suyunun akması sağlandıktan sonra, nohut ve buğdaylı karışımın içine ilave edilir ve hepsi birlikte pişirilir.
  • Piştikten sonra soğumaya bırakılır.
  • Son olarak 1 kg yoğurt çırpılıp (koyu ise biraz su ilave ederek) karışımın içine ilave edilir.

Afiyet olsun.. 🙂

Ayran Aşı’nın içeriğindeki besinleri biraz inceleyelim…

Yeşil Mercimek: Zengin bir protein kaynağı olan yeşil mercimek; az yağlı, yüksek karbonhidratlı bir diyete katkı sağlar. Diğer baklagillerden daha az gaz yapıcı özelliğe sahiptir. Folat, B1 gibi vitaminleri; potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko minerallerini ve kompleks karbonhidratları (diyet lifi, dirençli nişasta, oligosakkaritler) içerir. Ancak, mercimekteki demirin biyoyararlılığı düşüktür. Diyabet, kolon kanseri ve kardiyovasküler hastalık risklerini düşürür.

Nohut: İnsan beslenmesi için en önemli baklagillerden biri olan nohut; çok sayıda gerekli aminoasit içerir ve protein içeriği oldukça yüksektir. B grubu vitaminlerinden; demir, kalsiyum, fosfor gibi minerallerce de zengindir. Yemeklik baklagiller içinde sıcağa ve kurağa en dayanıklı olandır.

5 Kişilik Ayran Aşı Çorbası’nın Besin Değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
344,6 19517 71,2 2376
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
148,9 5838 674 282
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
34,7 3334 43 28,2
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
2345 2101 934 70,2

 

BY M. GILLOOLY, T. H. (1982, Aralık 20). The effects of organic acids, phytates and polyphenols on the absorption of iron from vegetables .

DIANE C. MITCHELL, M. R., FRANK R. LAWRENCE, P., TERRYL J. HARTMAN, P. R., & JULIANNE M. CURRAN, P. (2009, Mayıs 5). Consumption of Dry Beans, Peas, and Lentils Could Improve Diet Quality in the US Population.

KROUMA, A. (2009, Şubat 11). Physiological and nutritional responses of chickpea (Cicer arietinum L) to salinity .

Rania Agil, A. G. (2013). Lentils enhance probiotic growth in yogurt and provide added benefit of antioxidant protection.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum