Közlenmiş Patlıcan Salatası Tarifi

222

Bazı yörelerde mança, bazı yörelerde mamzana yaygın şekilde de patlıcan salatası olarak bilinen enfes bir lezzetle karşınızdayım.

Sıcak havalarda, mangalda, misafir sofralarınızda; hem sağlıklı, hem de pratik bir tarif arıyorsanız, bu salata tam da sizler için 😉

  • Sağlıklı yanlarına bir göz atalım.. 

Sirke: Kan şekerini regüle eder. Bağırsak dostu bir probiyotik çeşidi ve bilinen iyi bir cilt dostudur.

Patlıcan: Tam bir A vitamini deposudur. C, E, K vitaminleri yönünden de zengindir. Lif oranı yüksek olduğundan kan şekerini olumlu etkiler. Bitkilere mor rengini veren pigment antosiyanini içerir. Antosiyanin, hücreleri hasardan koruyan, savunma sistemimizi iyileştiren güçlü bir antioksidandır. Patlıcanın içinde bulunan nausin denilen madde, vücuttaki fazla demirin emilimini sağlar. Ayrıca patlıcan, içeriğindeki nikotinden dolayı sigara bırakmada yardımcı olarak kullanılabilir.

Sarımsak: İmmün sistemi güçlendiren, kanser önleyici ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. İçindeki kükürtlü bileşikleri aracılığıyla antimikrobiyal etki de göstermektedir.

Domates: Lif, A, C ve K vitamini ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir görevi vardır. Likopen yönünden oldukça zengin olan domatesin; kalp hastalığı ve kanseri önlemede, ayrıca yüksek potasyum içeriği sayesinde, kan basıncını dengelemede etkili olduğu düşünülmektedir.

Közlenmiş Patlıcan Salatası Tarifi (4-6 Kişilik)

Malzemeler:

Hazırlanışı:

  • Tüm malzemelerimizi köz tavamızda yumuşayıncaya kadar közlüyoruz.
  • Ardından kabuklarını soyup, hepsini küçük küçük doğruyoruz. Üzerine sarımsağını da rendeledikten sonra sirke ve zeytinyağını ekliyoruz.
  • Ve salatamız hazır, süslemek için maydanoz kullabilirsiniz.

Afiyet Olsun.. 🙂

4-6 kişilik Patlıcan Salatası’nın besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
22,329,76,7302
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
9,41537149183
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
13,517634,8
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
25483,310111,9

 

Canpolat, E. (2017, Kasım). Sarımsağın Besinsel Yönden ve Sağlık Açısından Değerlendirilmesi. 2018 tarihinde ResearchGate: https://www.researchgate.net/publication/321126374 adresinden alındı
Chin Wai Ho, A. M. (2016). Varieties, production, composition and health benefits of vinegars. Food Chemistry .
Dorais, M. (2007). Effect of Cultural Management on Tomato Fruit Health Qualities. Hum. Health Effects of F&V , 279-286.
Jan-Willem van Dijk, K. T. (2012). Vinegar co-ingestion does not improve oral glucose tolerance in patients with type 2 diabetes. Journal of Diabetes and Its Complications , 460-461.
Nergiz Gürbüz, S. U. (2018). Health benefits and bioactive compounds of eggplant. Food Chemistry .

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir