Enerji Bombası: Şekersiz Enerji Topları Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Pratik, Lezzetli, 3 Malzemeli Enerji Topları Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

696

Çikolata krizine en çikolatasız ve tatlı çözümüm, kolay enerji topları için tarife buyurun 😉

3 Malzemeli Enerji Topları Tarifi (6-7 Adet)

Malzemeler:

  • 10-12 adet hurma
  • 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi
  • 2-3 yemek kaşığı kakao

Süslemek için:

  • Ufalanmış fıstık parçaları
  • Kakao

Hazırlanışı:

  • Hurmalar bir gece önceden çekirdekleri çıkartılmış şekilde, yumuşaması için suda bekletilir.
  • Malzemeler birleştirileceği zaman, hurma, fıstık ezmesi (evde yapılmış şekersiz) ve kakao robota atılır ve homojen bir kıvama gelene kadar çekilir.
  • Hazırlanan yumuşak karışım, 1-2 saat buzdolabında bekletildikten sonra, kolay tatlımız top haline getirilmeye hazırdır.

Afiyet olsun…

Tarifimizin faydalarına bir bakalım…

Kakao: Theobroma ağacının tohumlarından elde edilebilen bir ürün olan kakao, içerisinde bulundurduğu fitokimyasal öğeler sebebiyle, en iyi flavonoid kaynaklarından biri olarak bilinmektedir.

Kakao ve kakao içeren gıdalar, tansiyon düzenleme konusunda önemli bir etkiye sahiptir. Bu etkileri, içeriğindeki flavanol olan epikateşin, kateşin, prosiyanidin maddelerinin, vücuttaki kan akışını kontrol etmeye yardımcı olması sebebiyle gerçekleşmektedir.

Dünyada kakao tohumlarının üretimi, hasat edilmesi gibi birçok alanda çalışıp geçim sağlayan yaklaşık 50 milyon insan vardır. Ekonomik olarak dünya çapında önemli bir yere sahip olan kakao, çikolata gibi gıda ürünlerinden, sabun gibi hijyen ve kozmetik ürünlerine kadar birçok alanda yaygın kullanıma sahiptir.

Ekonomik değerinin yanı sıra sağlığa oldukça faydalı olan kakao; içeriğindeki antioksidan moleküller sayesinde bazı inflamatuar durumların iyileşmesini hızlandırabilir. Sinir sistemini uyarıcı etkisi, iştahsızlık, kansızlık ve zihinsel yorgunluğu azaltması da bilinen faydaları arasındadır.

  • Son yıllarda yapılan bazı çalışmalara göre; kakaonun LDL* kolesterolü düşürdüğü gözlenmiştir.
  • Bir çalışmada; 2 hafta boyunca, biri beyaz çikolata diğeri bitter çikolata tüketen iki sağlıklı erkek grup karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda, bitter çikolata tüketen erkek grubun koroner dolaşımında etkili gelişmeler gözlenmiştir.

Hurma: Uzun yıllarca botanik ve fitokimyasal özellikleri sebebiyle geleneksel bir ilaç olarak kullanılan hurma, terapötik* özellikleriyle öne çıkmıştır. Hurma ve hurma şurubu yan ürünleri, polifenoller, karotenoidler ve antosiyaninlerden zengin kaynaklardır. Yapılan çalışmalara göre; hurma, içeriğinde bulunan doğal biyoaktif maddeler sayesinde,  antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Sahip olduğu antioksidan aktiviteler sayesinde hurma meyvesi de fonksiyonel gıdalar sınıfına girmektedir.

İnsan sağlığına olan etkilerine baktığımızda; mide-bağırsak problemlerine, ateş, ödem, bronşit gibi durumlara iyi geldiği, yara iyileşmesinde rol oynadığı görülmüştür.

Yer Fıstığı: Günümüzde milyonlarca tüketicinin tercih ettiği, içinde 16 protein maddesi bulunduran bir besin olan yer fıstığı, son yıllarda alerjen etkisi sebebiyle göz önünde olsa da faydaları oldukça fazladır. Yer fıstığı, kalp damar hastalıkları, tip 2 diyabet, kanser ve dejeneratif* hastalıklardan korunmaya yardımcı olur.

Yer fıstığı lipidleri, tekli doymamış yağ asitleri (MUFA), çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) ve fitosteroller gibi maddelerden oldukça zengindir. E vitamini, zengin lif içeriği, L-arginin, antioksidanlar açısından da zengindir.

6-7 Adet Enerji Topu’nun besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
132,8 42,8 5,3 12
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
12 1811 74,4 5,9
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
13,6 262,1 8,8 7
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
717 151,8 188,3 21,6

 

LDL: Low density lipoprotein, halk arasında kötü kolesterol olarak bilinir

Terapötik: Tedavi edici etki
Dejeneratif hastalıklar: Hücrelerin ha
sar görmesine bağlı oluşan hastalıklar

Gamze Gül Yiğit, İ. C. (2018). Fonksiyonel Kakao Ve Kakao Ürünleri. Gıda The Journal Of Food.

Ma, Y., Kerr, W. L., Swanson, R. B., Hargrove, J. L., & Pegg, R. B. (2014). Peanut Skins-Fortified Peanut Butters: Effect Of Processing On The Phenolics Content, Fibre Content And Antioxidant Activity. Food Chemistry.

Mathew, S., Halama, A., Kader, S. A., Choe, M., Mohney, R. P., Malek, J. A., & Suhre, K. (2018). Metabolic Changes Of The Blood Metabolome After A Date Fruit Challenge. Journal Of Functional Foods.

Palladino, C., & Breiteneder, H. (2018). Peanut Allergens. Molecular Immunology.

Quiroz-Reyes, C. N., & Fogliano, V. (2018). Design Cocoa Processing Towards Healthy Cocoa Products: The Role Of Phenolics And Melanoidins. Journal Of Functional Foods.

Taleb, H., Maddocks, S. E., Morris, R. K., & Kanekanian, A. D. (2016). Chemical Characterisation And The Anti-İnflammatory, Anti-Angiogenic And Antibacterial Properties Of Date Fruit (Phoenix Dactylifera L.). Journal Of Ethnopharmacology.

Wang, Y., Feltham, B. A., Suh, M., & Jones, P. J. (2019). Cocoa Flavanols And Blood Pressure Reduction: Is There Enough Evidence To Support A Health Claim İn The United States? Trends İn Food Science & Technology.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum