Antioksidan Bombası: Evde Çikolata Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Evde Bitter Çikolata Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

543

Evde çikolata yapmak biraz tuhaf gelebilir ama aslında çok kolay ve pratik. Kendinizi suçlu hissetmeden, katkı maddesi içermeyen bu tip bir seçenek ile diyette devamlılık sağlayabilirsiniz.

Bitter Çikolata Tarifi (8 Adet)

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı eritilmiş kakao yağı
  • 1 yemek kaşığı kakao
  • 1 yemek kaşığı bal
  • Bir tutam tuz

Hazırlanışı:

  • Eritilmiş kakao yağı, kakao, bal ve tuz bir kaba alınarak, homojen hale gelene kadar karıştırılır.
  • Hazırlan karışım, önceden kenarları yağlanmış, silikon çikolata kalıbına döküldükten sonra donması için bekletilir.
  • Çikolatalar 1-2 saat donduktan sonra servise hazır.
  • Dilerseniz çikolata kalıbına hazırladığımız karışımı dökmeden önce, tabana fırça yardımı ile renklendirme amaçlı meyvelerden yaptığınız doğal gıda boyası sürebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

Ev yapımı bitter çikolatamızın faydalarına bir bakalım…

Kakao: Theobroma cacao ağacından elde edilen kakao, içeriğindeki flavonoidler sebebiyle iyi bir antioksidandır. Antioksidanlar, toksik maddelerden vücudumuzu koruyarak hücrelerimizin zarar görmesini engelleyen savaşçılardır. Kakao flavonoidleri, cildi UV ışınlarından koruma özelliğine sahip antioksidanlardır.

Bitter çikolatanın ise içerdiği yoğun kakao sayesinde sağlık üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Kakaonun içinde bulunan bakır ve magnezyum, kalp sağlığı için önemli minerallerdir. Bu nedenle yoğun kakao içeren bitter çikolata, kalp sağlığının korunmasına ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinin azalmasına yardımcı olur.

Çikolata bol miktarda lif içerir, dolayısıyla doygunluk hissi vererek kilo kontrolüne yardımcı olabilir. Bitter çikolatanın, sütlü çikolataya göre doygunluk hissinin fazla olduğuna dair çalışmalar mevcuttur.

  • Yapılan çalışmalarda; hamilelik sırasında çikolata tüketiminin, yüksek tansiyon gelişme ve preeklampsi* riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Unutmamak gerekir ki, bahsedilen özelliklere sahip olan çikolata çeşidi, bol miktarda flavonoid içeren bitter çikolatadır. En çok flavonoid içeren çikolatalar ise, en az %70 kakao oranına sahip olan çikolatalardır. 

Sağlık üzerinde ki faydaları göz önünde bulundurularak günlük beslenmemizde 20 gramı geçmeyecek şekilde bitter çikolata tercih edebilirsiniz. 

8 adet Bitter Çikolata’nın besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
14,4 15 0,3
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
1,2 191,2 37,4 0,4
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
11 37,4 2,6 0,1
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
160,6 8,8 27,6 1,3

 

Preeklampsi: Kardiyovasküler bulgularla birlikte görülen önemli bir gebelik komplikasyonudur

Elizabeth W. Triche, L. M. (2008). Chocolate Consumption İn Pregnancy And Reduced Likelihood Of Preeclampsia. Epidemiology , 459–464.

Eric L Ding, S. M. (2006). Chocolate And Prevention Of Cardiovascular Disease: A Systematic Review. Nutrition & Metabolism .

Pazarbaşı, D. İ. (2015). Sağlıklı Bireylerde Bitter Çikolatanın Kan Glikoz Ve İnsülin Düzeyleri Üzerine Etkisi. Ankara.

Thozhukat Sathyapalan, S. B. (2010). High Cocoa Polyphenol Rich Chocolate May Reduce The Burden Of The Symptoms İn Chronic Fatigue Syndrome. Nutrition Journal .

Yasemin Çakır, N. Ş. (2016). Kakao Ve Çikolatada Bulunan Polifenollerin Kardiyovasküler Sağlık İle İlişkisi. Türkiye Klinikleri , 2013-222.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum