Çikolata ve Muz Aşkına: Çikomuz Tarifi Nasıl Yapılır?

Ara Öğün Tarifi Çikolatalı Meyveli Tatlı Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

274

Çikolatanın fazla kalorisinden yakınmaya son! Sizlere, evde pratik hazırlanabilen, sağlıklı; içerisinde muz, bitter çikolata hatta son zamanların gözdesi fıstık ezmesi bulunan, çikomuz tarifi ile geliyorum 🙂

Çikomuz Tarifi (4 Kişilik)

Çikomuz Tarifi İçin Malzemeler:

Üzerini süslemek için:

Çikomuz Tarifi Hazırlanışı:

  • Öncelikle muzları bir parmak genişliğinde yuvarlak yuvarlak dilimleyin.
  • Fıstık ezmesini 2 muz diliminin arasına ekleyin.
  • Benmari usulü bitter çikolatayı eritin ve muzların hepsini boşluk kalmayacak şekilde eriyen bitter çikolata ile kaplayın.
  • Hazırladığınız çikomuzları, soğuması için buzdolabında 1 saat bekletin, çikomuzlarınız hazır 🙂

Afiyet olsun 🙂

Çikomuz tarifinde kullanılan besinlerin içeriğine bir göz atalım…

Bitter Çikolata: Mineral içeriği sütlü çikolataya göre daha fazla olan bitter çikolata, polifenol içeriği açısından, kırmızı şarap, yeşil çay veya siyah çaya göre daha zengindir. Bitter çikolatanın içeriğinde %63,5 karbonhidrat, %28 yağ, %5 oranında ise protein bulunmaktadır.

Bitter çikolata, çikolata ve çikolata ürünleri tebliğine göre bileşiminde en az %18 kakao yağı ve en az %14 yağsız kakao kuru maddesi içermelidir. İçeriğindeki epikateşin ve gallik asit sayesinde, kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterdiği bilinmektedir.

Bitter çikolata diğer çikolata çeşitleriyle kıyaslandığında, antioksidan içeriği bakımından zengin olup, serbest radikal oluşumlarını azalttığı belirtilmektedir.

Muz: Tropikal meyveler arasında yer alan muz, yılda 102 milyon ton üretimiyle, 120’den fazla ülkeye dağıtılmaktadır. Geleneksel tıpta da yaygın olarak kullanılan muz, ishal ve mide ülseri tedavisi gibi pek çok hastalıkta kullanılan besin olmuştur.

Yüksek potasyum kaynağı olarak bilinen muz, vitaminlerden ve flavonoid bileşiklerden oldukça zengin bir meyvedir.

Önemli polifenolik bileşikler içeren muzun bilinen flavonoid özellikleri; iltihap önleyici, tümör oluşumunu inhibe edici, karaciğeri koruyucu ve son olarak ise mide hücrelerinde asit salgısını azaltıcı etkisidir.

Bal: Geleneksel ve modern tıpta tedaviye yardımcı olarak kullanılan bal, bal arısı tarafından işlenen tatlı bir sıvı olarak bilinmektedir. Dünya çapında tanınan bal, yüksek besleyici bileşenleri sayesinde insanlar için oldukça faydalıdır.

Mısırlılar, Yunanlılar, Romalılar ve Çinliler tarafından geleneksel tıpta mide ülseri tedavisi de dahil olmak üzere bağırsak yaralarını ve hastalıklarını iyileştirmek için tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır. Balın günümüzde tedavi edici bir ilaç olarak öksürük, boğaz ağrısı ve kulak ağrılarında kullanıldığı bilinmektedir.

Balın kalitesinde glikoz, fruktoz, flavonoidler, polifenoller ve organik asitler önemli rol oynamaktadır.

4 kişilik Çikolata Kaplı Muz’un besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
75807,910
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
13,6184769,622
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
35,1301,813,14,5
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
674,761234,613

 

Afoakwa. (2016). Chocolate Science and Technology, 2nd Edition. Unıted States: Wiley-Blackwell.

Atalay, D. Erge, H.S. . (2018). Gıda Takviyeleri ve Sağlık Üzerine Etkileri. Food and Health, 98-111.

Harland, et al. (1985). Phytate and Zinc Contents of Coffees, Cocoas, and Teas. Journal of food science, 832-833.

Lee, et al. (2003). Cocoa has more phenolic phytochemicals and a higher antioxidant capacity than teas and red wine. J Agric Food Chem., 7292-7295.

Pasupuleti VR. et al. (2017). Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits. Oxid Med Cell Longev.

Singh SS, et al. (2014). Banana lectin: a brief review. Molecules., 18817-18827.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı. (2018, 5 24). Türk Gida Kodeksi Yönetmeliği Çikolata Ve Çikolata Ürünleri Tebliği. Retrieved from Resmi Gazete

Vivar-Vera, et al. (2008). Chonching – Rheological and structural changes of chocolate mass. Bühler Seminar, 376-382.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir