Tatlı Tehlike: Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu! Sağlık Üzerine Etkileri Nelerdir?

Nişasta Bazlı Şeker

60

Doğal olarak dutsu meyvelerde, bal, kavun, karpuz, ağaç meyvelerinde, bazı kök sebzelerde bulunur. Meyve şekeri olarak da bilinen basit şeker fruktoz, insanlar tarafından yüzyıllardır tüketilmektedir. Fruktoz, mısır nişastasından hidroliz tekniklerden yararlanılarak elde edilen bir şekerdir. Nişasta bazlı şeker, yüksek fruktozlu mısır şurubu olarak adlandırılır. Ticari olarak mısır şurubundan elde edilen formu  Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu (YFMŞ) ve sukroz günlük beslenmede oldukça sık yer almaktadır.

  • Mısır şurubunun gıda sektöründe kullanımının artması; tatlılık oranının yüksek, diğer şekerlere göre daha uygun nitelikte ve raf ömrünün uzun olması, daha geç kristallenmesi, fermentasyona uygun ve özgün tadın maskelenmemesi gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Fruktozun diyetteki endüstriyel kaynakları; mısır şurubu olarak üretilen tatlandırılmış asitli hazır içecekler, sporcu içecekleri, kek, çikolata, şekerlemeler ve marmelatlar gibi hazır gıdalardır. Elbette ki bu endüstriyel ürünlerin hepsi sağlığı olumsuz etkilemektedir.

Temel olarak karaciğerde metabolize edilen fruktoz, glikoz ile aynı enerji yüküne sahip olsa da, glikoz gibi tokluk hissi oluşturmaz, bu nedenle daha çok tüketilmektedir. Günümüzde tüketilen gıdaların %40’ından fazlasının, yüksek fruktozlu mısır şurubu içerdiği belirtilmektedir.

Doğal olarak bal ve meyvelerden alınan fruktoz ile yüksek fruktozlu mısır şurubunun kullanımıyla aynı derecede olumsuz metabolik etki görülmemektedir. Doğal olarak bulunan fruktoz diğer şekerlere bağlı iken, yüksek fruktozlu mısır şurubu serbest olarak bulunur. Ayrıca yüksek fruktozlu mısır şurubu enerji üretmekten çok karaciğerde trigliserit ve vücut yağına dönüşür.

  • Fruktozun karaciğerde metabolize edilme süreciyle, yüksek fruktoz tüketiminin aynı olmadığı; kanda yağ asidi düzeylerinin yükseldiği, insülin direnci gelişimini hızlandırdığı ve yağ depolayarak şişmanlığa yol açtığı bildirilmiştir.
  • Araştırmalar, fruktoz tüketimi artmasının; başta obezite, tip 2 diyabet, metabolik sendrom, non-alkolik karaciğer yağlanması ve hipertansiyon gibi hastalıkların gelişmesinde önemli derecede risk oluşturduğu belirtilmiştir.
  • Paketli ve işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak, paketli gıdaların üzerindeki etiketleri iyi ve dikkatli okumak önem arz etmektedir. Sağlık, basit şekerlerle harcanacak kadar ucuz değildir.

Blazs Lepeza, P. M. (2017). FRUKTOSE,GLUCOCORTİCOİDS AND ADİPOSE TİSSUE: İMPLİCATİONS FOR THE METABOLİC SYNDROME.

Deborah M. Sloboda, M. L. (2014). Early Life Exposure to Fructose and Offspring Phenotype.

James M. Rippe, T. J. (2013). Sucrose, High-Fructose Corn Syrup, and Fructose,Their Metabolism and Potential Health Effects:.

YEŞİLOT, Ş. (2017, KASIM). TATLI TEHLİKE FRUKTOZ.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.