Yulaf Ezmeli Muzlu Smoothie Tarifi Nasıl Yapılır?

Besin Değerleri Nelerdir?

957

Bu sıcaklarda en iyi giden şey, “şöyle buz gibi enfes içecekler” oluyor. 😛 Maalesef ki hazır satılan birçok içecek; hem yüksek şeker oranına sahip, hem de fazlasıyla sağlıksız. 🙁

Yulaf Ezmeli Muzlu Smoothie Tarifi (3 Kişilik)

Malzemeler:

 • 2 su bardağı süt
 • 3-4 adet hurma
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 8-9 tane reçellik gül yaprağı
 • 1 adet orta boy muz
 • 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği

Hazırlanışı:

 • Bütün malzemeler mutfak robotuna alınır.
 • Karışım, kısmen homojen olana kadar robot çalıştırılır.
 • Hazırlanan karışım bardaklara boşaltıldıktan sonra, içine bol miktarda buz küpleri de eklenerek servis yapılır.

Afiyet olsun.. 🙂

O zaman, gelin size yaz aylarının vazgeçilmezi olan içeceklerden biri olacağını düşündüğüm; hem sağlıklı, hem de bir o kadar lezzetli tarifimizin içeriğinden biraz bahsedelim…

Süt: Yapısında protein, fosfolipit, trigliserid, steroller, tekli ve çoklu doymamış yağlar, laktoz gibi esansiyel öğeler içermektedir. Ayrıca, sütün yapısında bol miktarda kalsiyum (Ca), fosfor ve potasyum bulunmaktadır.

 • Yapılan birçok araştırmada; özellikle bebeklerde ve çocuklarda, süt ve süt ürünlerinden alınan Ca miktarının, kemik kütlesinin gelişmesi ve osteoporozun* önlenmesi için oldukça önemli olduğu görülmüştür.

Bazı bireylerde sütün yapısındaki laktozu sindirmek için gerekli olan laktaz enzimi yetersiz olduğundan, normal süt tükettiklerinde karın ağrısı, ishal gibi sindirim sorunları görülmektedir. Bu sorunları yaşayan bireylerin, laktozsuz süt tüketmesi önerilmektedir. Ayrıca, süt mide boşalmasını geciktirir, yani midede uzun süre kalarak açlığı geciktirici özellik gösterir. Günde 2 bardak süt ve süt ürünleri tüketimi, sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Yulaf: Besin profili nedeniyle tahıllar arasında farklı bir yere sahiptir.

 • Yapılan çalışmalarda; yulaf kepeğinin serum kolesterolünü düşürdüğü ve yulaf kepeğinden zengin bir diyetin, yüksek çözünür lif içeriğiyle, ince bağırsaktan safra asit atılımını arttırdığı görülmüştür.

Yulaf ve yulaf ürünlerinin, diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle yulaf kepeği, sağlıklı çözünür lif beta-glukanının yanı sıra; B grubu vitaminleri, protein, yağ ve mineraller için iyi bir kaynaktır.

 • Ayrıca yapılan birkaç çalışmada; yulafın hipoglisemik* etki gösterdiği, insülin ve glukoz üzerinde de etkilerinin olduğu bildirilmiştir.

Bal: Yıllardır tatlandırıcı ve besin kaynağı olarak tüketilen bir gıdadır. Antimikrobiyal, antioksidan, antiviral, antiparaziter, antiinflamatuar, antimutajenik, antikanser ve immünsüpresif* aktivitelerinden dolayı, beslenmemiz açısından büyük öneme sahiptir. Balın bileşimi, arının yararlandığı bitkilere ve çevresel koşullara bağlı olarak değişir. Balda ortalama olarak %76 oranında şeker bulunur. Ayrıca balda, birçok koruyucu bileşik bulunmakta olup, bunlara; tokoferol, askorbik asit, katalaz ve peroksidaz enzimleri ve hidroksimetilfurfural örnek verilebilir. Bu içeriklerinden ötürü, balın yüksek ısıya maruz kalmasıyla, istenmeyen bileşikler ortaya çıkar ve besin değeri düşer.

Hurma: Yapısında yüksek oranda karbonhidrat barındıran hurma; 23 farklı aminoasitli protein, 15 farklı mineral, 6 vitamin ve yüksek oranda lif içermekle birlikte, diş çürüklerine karşı etkili olan floru da yapısında bulundurur. Birçok yararı olan hurmayı, aşırıya kaçmadan tüketmek, şeker miktarı düşünüldüğünde büyük önem taşımaktadır.

Muz: Kemik gelişimini sağlayıp, yorgunluğun giderilmesinde yardımcı olan muz; böbrek ve eklem iltihabında, bağırsak hastalıklarında oldukça faydalıdır. Diyare* olan bireylere önerilirken, konstipasyon durumunda tam tersi söylenir. Tiamin, riboflavin, C, A ve E vitaminlerinden zengin olan muz; potasyumun etkisiyle, kas spazmlarının giderilmesine yardımcı olur. İçerdiği bol miktarda iyot sayesinde ise, tiroid bezinin dengeli çalışmasında etkilidir. Diyabetli bireylerin muz tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

 

3 kişilik Yulaf Ezmeli Muzlu İçecek’in Besin Değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
68,4 182 49 130
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
17,7 1152 86,8 18,6
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
15,6 513 1,9 1,6
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
470 509 123 6,1

 

Osteoporoz: Kemik zayıflaması
Hipoglisemi: Kan şekerinin düşük olması
Diyare: İshal

Al-shahib, W., & Marshall, R. J. (2009). The fruit of the date palm: its possible use as the best food for the future? International Journal of Food Sciences and Nutrition, 248-258.
Andersson, M., Ellegård, L., & Andersson, H. (2002). American Society for Clinical Nutrition, 1111-1112.
Bogdanov, S., Jurendic, T., Sieber, R., & Gallmann, P. (2013, 6 14). Honey for Nutrition and Health: A Review. Journal of the American College of Nutrition, 677-685.
Butt, M. S., Tahir-Nadeem, M., Kashif Iqbal Khan, M., Shabir, R., & Butt, M. S. (2008). Oat: unique among the cereals. Eur J Nutr, 68-72.
Haug, A., Høstmark, A. T., & Harstad, O. M. (2007). Lipids in Health and Disease. BioMedCentral, 1-16.
Kılınç, S. (2016). ALANYA’DA YETİŞTİRİLEN GRAND NAİNE MUZLARININ A VİTAMİNİ, C VİTAMİNİ VE BAZI AĞIR METAL DERİŞİMLERİNİN TAYİNİ. yükseklisans tezi, 1-5.
Maijala, K. (2000). Cow milk and human development and well-being. Livestock Production Science, 10-13.
MaK lkki, Y., & Virtanen, E. (2001). Gastrointestinal E!ects of Oat Bran and Oat Gum a Review. Lebensm.-Wiss. u.-Technol, 337-341.
Şahin, H., Yıldız, O., Kara, M., Aliyazıcıoğlu, R., Tarhan, Ö., & Kolaylı, S. (2010). Maillard Reaksiyonları ve Reaksiyon Ürünlerinin Gıdalardaki Önemi. Academic Food Journal, 46-47.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum