Tropik Lezzet: Ananaslı Meyveli Yoğurt Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Pratik, Ananaslı ve Tarçınlı Ev Yapımı Meyveli Yoğurt Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

729

Yaz mevsimine veda ettiğimiz şu günlerde, havaların da serinlemesiyle birlikte, sonbahar iyiden iyiye kendisini hissettirmeye başladı. Özellikle bahar aylarında yaşanan fiziksel ve mental yorgunluğu atıp, kış mevsimine daha zinde girmenin yolu, doğru bir beslenme düzeninden geçiyor. Tam da bugünlerde vücut direncimizi arttıracak ve tatlı ihtiyacımızı karşılayacak; hem sağlıklı hem de pratik bir tarifim var. 🤗

Ananaslı ve Tarçınlı Yoğurt Tarifi (1 Kişilik)

Malzemeler:

  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 kalın dilim ananas
  • 1 tatlı kaşığı tarçın

Hazırlanışı:

  • İlk olarak 1 dilim ananası blenderdan geçirip, püre haline getiriyoruz.
  • Başka bir kapta, 1 su bardağı yoğurda 1 tatlı kaşığı tarçın ekleyip karıştırıyoruz.
  • Bu karışımı servis edeceğiniz bardağa aldıktan sonra üzerine blenderdan geçirdiğimiz ananas püresini ilave ediyoruz.

Ananaslı ve tarçınlı yoğurdumuz servise hazır, afiyet olsun.. 🙂

Meyveli yoğurdumuzun içeriğindeki besinleri inceleyelim…

Ananas: Latince adı “Ananas comosus L.” olan ananas, Bromeliaceae(Ananasgiller) ailesine ait olup; Tayland, Filipinler, Çin, Brezilya ve Hindistan’a özgü bir subtropikal meyvedir. Taze ananas; %80-85 oranında su, %12-15 oranında şeker, lif ve A, B6, C vitaminlerini içermektedir. Şeker içeriği sebebiyle tüketimi konusunda kontrollü davranmak önemlidir.

Ananas suyunda bulunan C vitamini; ağız sağlığında önemli rol oynayıp, diş eti iltihabı riskini azaltmaya yardımcıdır. Aynı zamanda C vitamini, demirin insan vücudu tarafından hızlı absorbe edilmesine de destek olur. Vücudun bakteri ve toksinlere karşı direncini arttırıp, zarar gören ağız dokusunu iyileştiren ananas; lenf sisteminin sağlıklı çalışmasına da yardımcı olmaktadır.

Ananasta bulunan enzimler; doku yaralanmaları, diyabetik ülser ve cerrahi işlemler sonrasında oluşan yaralanmalarda iyileşmeyi sağlar. Bu enzimlerin içinde en bilineni, proteinlerin sindirimini sağlayan bromelain enzimidir. Bromelain enzimi; tüketilen besinlerdeki proteinleri parçalama, sindirim sistemindeki patojen bakterileri yok etme, iştah arttırma gibi özelliklere sahiptir. Yapılan çalışmalarda; bu enzimin idrar yolu enfeksiyonlarını da iyileştirici etkiye sahip olduğu görülmüştür.

Etkili bir antioksidan olan ananas; kan değerlerini düzenleme, kabızlığı engelleme gibi özelliklere de sahiptir.

Yoğurt: Binlerce yıldır, insan beslenmesinin bir parçası ve antik bir besin olan yoğurt, çok iyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. İyi bir probiyotik olan yoğurt; laktoz intoleransı olan kişilerde de, düşük laktoz içeriği sebebiyle rahatlıkla kullanılabilir.

Zengin besin içeriğine ek, bağırsak florası üzerine olumlu etkileri ile gastrointestinal hastalıkların riskini azaltmaktadır. Yapılan çalışmalar yoğurdun; kardiyovasküler hastalıklar, diş ve kemik sağlığı, metabolik sendrom ve tip 2 diyabette iyileşmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Tarçın: Çok uzun yıllardan beri geleneksel olarak kullanılan, biyoaktif bir baharat olan tarçının en bilinen etkisi, insülin direncini olumlu etkilemesidir. Diyabet hastalarında kan glukozunu dengelemesi sebebiyle kullanımı önerilmektedir.

Bağırsak hareketlerini hızlandıran tarçının, bilinen etkileri arasında; antiülser, kabızlık önleyici, gaz söktürücü ve antiseptik özellikleri sayılabilir. Toplumda grip, ishal gibi enfeksiyon hastalıklarını tedavi etmede kullanılan tarçın; kardiovasküler hastalık riskini azaltmada da etkilidir.

1 kişilik Ananaslı ve Tarçınlı Yoğurdun besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
23,884,66,836,8
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
7,147845,821,9
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
3,21692,80,5
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
160,929440,22,9

 

Belma Konuklugil Ve Ark. (2018). Bromelain. J Lit Pharm Sci, 7 (1), 1-10.
Gamze Akbulut Ve Fatma Nur Bingöl. (2012). Tip 2 Diabetes Mellitus Ve Tarçın. Bozok Tıp Dergisi, 39-46.
Mauro Fisberg And Rachel Machado. (2018). History Of Yogurt And Current Patterns Of Consumption. Nutrition Reviews, 73 (1), 4-7.
Naheed Ahmad, Seema Sharma. (2012). Green Synthesis Of Silver Nanoparticles Using Extracts Of Ananas Comosus. Green And Sustainable Chemistry, 141-147.
Oğuzhan Gürson Ve Gülbin Özçelikay. Tarçın’ın Tarih Boyunca Ve Günümüzdeki Kullanımı. 171-183.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir