Besleyici Kahvaltılar İçin: Keçiboynuzu Unlu Krep Tarifi Nasıl Yapılır?

Pratik, Besleyici, Lezzetli Keçiboynuzu Unlu Krep Nasıl Yapılır? Besin Değerleri Nelerdir?

1.498

Pratik ve besleyici kahvaltılık bu lezzete özellikle çocuklarınız bayılacak. Keçiboynuzu unlu krep, kahvaltı sofralarınızın vazgeçilmezi olmaya geliyor. 😉

Keçiboynuzu Unlu Krep Tarifi ( 1 Kişilik)

Keçiboynuzu Unlu Krep İçin Malzemeler:

Üzeri için:

  • 1 tatlı kaşığı pekmez ya da bal

Keçiboynuzu Unlu Krep Hazırlanışı:

  • Yulafı, rondoda un kıvamına gelene kadar çekiniz.
  • Keçiboynuzu unu ile yulaf ununu karıştırınız.
  • Karışımın üzerine 2 yumurtayı kırınız.
  • Son olarak, sütü ekleyip karıştırınız. Kıvamına bağlı olarak sütün miktarını biraz arttırabilirsiniz.
  • Altını önceden ısıttığımız yapışmaz bir tavada, yağsız şekilde pankek ölçülerinde yapıp kabarcıklar çıkana dek pişirip, ters düz yapınız.

Afiyet olsun… 🙂

Keçiboynuzu unlu krep için kullandığımız malzemelerin faydalarına bir bakalım…

Keçiboynuzu: Keçiboynuzu özü, antioksidan özellikleri ile sağlık üzerinde dikkat çekici bir etkiye sahiptir.

Sağlıklı hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada; keçiboynuzunun, postprandial hiperglisemi* ve hiperlipidemiyi* azalttığı sonucuna varılmıştır.

Keçiboynuzu özünde %71-81 oranında çözünmeyen lif ve çok sayıda polifenol ve  proantosiyanidinler bulunmaktadır.

  • Diyabetik ratlarda* yapılan bir çalışmada; keçiboynuzunun, yüksek kolesterollü beslenmenin neden olduğu lipoprotein değişimini hafiflettiği görülmüştür.

Keçiboynuzu özünün, aterojenik* bir diyetin olumsuz etkilerini azalttığı; glisemi, lipidemi ve lipoproteinleri iyileştirerek, VLDL ve LDL varlığını da azalttığı görülmüştür. Bu etkileri sebebiyle keçiboynuzu, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olarak, pre-diyabet ve tip 2 diyabet hastaları tarafından tüketilmesi amaçlanan bir besin haline gelmektedir.

Sıklıkla tüketilen besinler arasında yer alan unlu mamüllerin, besin değerlerinin zenginleştirilmiş olması önemlidir.

  • Kakao veya keçiboynuzu tozu ilavesiyle, keklerdeki farklılıkları araştırmak için bir analiz yapılmış ve her iki kekte de aynı fiziksel yapı görülmüştür. Keçiboynuzu unu ile yapılan keklerinin daha tatlı olduğu bulunmuştur. Keçiboynuzu içeren keklerde, antiradikal aktivite, genistein* ve fitosterollerin içeriği kakao keklerine göre önemli derecede yüksektir. Kek yapımında, kakao yerine keçiboynuzu unu kullanılması, maliyeti düşürüp, beyaz şeker oranını azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Süt: Klinik araştırmalar; çeşitli süt ürünlerinin, osteoartrit ve romatoid artrit, eklem ağrılarıyla ilişkili semptomları ve enflamasyonu azaltma yeteneği olduğunu ortaya koymuştur.

Süt ürünlerinin kolerektal kanser riskini önlenmesi de bilinen önemli etkilerindendir.

Yulaf: Yulaf, içerisindeki çözünen bir lif olan beta-glukan sayesinde, kan kolesterol seviyelerini düşürerek kronik kalp hastalıkları riskinin azaltılmasına yardımcı bir besindir.

1 kişilik Keçiboynuzu Unlu Krep’in besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
24,913813,1228
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
15,1101140,9
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
9,92692,74
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
250,530058,623,2

 

Postprandial hiperglisemi: Yemek sonrası kan glukozunun normal değerlerin üstüne çıkması

Hiperlipidemi: Kan lipitlerinin normalin üzerinde olması

Rat: Büyük fare, sıçan

Aterojenik: Kan damarlarında plak oluşumunu hızlandıran

Genistein: Genellikle soyada bulunan bir antioksidan özellik gösteren, östrojen benzeri madde

Food Labeling: Health Claims; Soluble Dietary Fiber From Certain Foods And Coronary Heart Disease. (2002). Federal Register, 61773-61783.

Macho-González, A., Garcimartín, A., López-Oliva, M. E., Ruiz-Roso, B., Torre, I. M., Benedi, J., & Sánchez-Muniz, F. J. (2019). Can Carob-Fruit-Extract-Enriched Meat Improve The Lipoprotein Profile, Vldl-Oxidation, And Ldl Receptor Levels Induced By An Atherogenic Diet İn Stz-Nad-Diabetic Rats? Nutrients, 1-16.

Pawłowska, K., Kuligowski, M., Jasińska-Kuligowska, I., Kidoń, &. M., Siger, A., Rudzińska, M., & Nowak, J. (2018). Effect Of Replacing Cocoa Powder By Carob Powder İn The Muffins On Sensory And Physicochemical Properties. Plant Foods For Human Nutrition, 196-202.

Waluga, M., Zornıak, M., Fıchna, J., Kukla, M., & Hartleb, M. (2018). Pharmacologıcal And Dıetary Factors In Preventıon Pharmacologıcal And Dıetary Factors In Preventıon. Journal Of Physıology And Pharmacology , 325-336 .

Ziegenfuss, T. N., Kerksick, C. M., Kedia, A. W., Sandrock, J., Raub, B., & Lopez, H. L. (2019). Proprietary Milk Protein Concentrate Reduces Joint Discomfort While Improving Exercise Performance İn Non-Osteoarthritic Individuals. Nutrients, 1-19.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir