Beslenmenin Saç Sağlığı Üzerine Etkileri

582

Saçlar; keratin, su, pigment, yağlar ve eser elementlerden meydana gelir. Gereken önem verildiğinde sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür.

Sağlıklı görünen saçlar, mükemmel genel sağlık ve iyi saç bakım uygulamalarının bir göstergesidir. En sağlıklı bireyler diyetlerinde yeteri kadar besini alırlar. Fakat, birçok insanın iyi beslenmeye erişimi yoktur ve bazılarının da onları beslenme yetersizliğine sürükleyen tıbbi hastalıkları vardır. Bu sorunlar, genellikle kafa derisi değişikliklerine, saç problemlerine ve bazen de vücut tüylerine yansır.

Yeterli ve dengeli beslenme, saçlar üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Yetersiz beslenme, doğuştan kalp hastalığı, kronik hastalıklar, tütün kullanımı, alkolizm ve ileri yaşlar saç renginin değişmesine, zayıflamasına veya kaybolmasına neden olabilir. Deri ve saçtaki değişiklikler altta yatan bir vitamin eksikliğinin varlığına dair ipucu verir.

  • Sağlıklı saçlara sahip olmak için;

koyu yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, yağlı tohumlar, yumurta, süt ve süt ürünleri, tam tahıllı ürünler, et ve tavuk ürünleri dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Ek olarak, soğuk su balıklarından somon, istiridye ve kabuklu deniz hayvanları ve ceviz, havuç ve yaban mersini gibi saç sağlığı için yararlı besinler yeterli bir şekilde alınmalıdır. Demir, çinko, vitamin B12, folik asit ve biotin içeriği yüksek besinleri tüketmek saç sağlığı için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra; A vitamini, E vitamini, B grubu vitaminleri, çinko ve omega-3 saç tellerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesinde yardımcıdır.

  • Omega-3, omega-6 ve antioksidanlar ile 6 aylık bir destek sonucunda saç yoğunluğunun iyileştiği ve saç kayıp oranlarının azaldığı görülmüştür.

Deriye benzer şekilde, saçlar da zararlı çevresel faktörlere maruz kalmaktadır. Ultraviyole radyasyon (UVR) ve sigara içmek, cildin dışsal yaşlanmasına katkıda bulunan başlıca faktörler olarak kabul edilmekle birlikte, saçın durumu üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Yoğun iş hayatı, sıkıntı, stres, uykusuzluk ve fast food ağırlıklı yanlış beslenme stilleri de saçlarımızın sağlıksız bir görünüme sahip olmasına neden olur.

Tütün tüketiminin deri ve saç üzerinde çeşitli olumsuz etkilere neden olduğu bilinmektedir. Sigara kullanımı ve saç dökülmesi arasındaki ilişki hakkında halkın bilinç düzeyinin arttırılması gerekir. Çünkü, saçın görünüşü, insanların fiziksel görünümünde ve benlik algısında önemli bir rol oynar. Saçlar, güzelliğin bir parçasıdır.

Özetlemek gerekirse; saçın miktarı ve kalitesi bireyin beslenme durumuyla doğrudan ilişkilidir. Saç folikülü* gibi yüksek biyosentetik aktiviteye* sahip dokularda; protein, eser element ve vitaminlerin doğru miktarlarda alınması ve taşınması elzemdir. Proteinden veya enerjiden yetersiz beslenmenin yanı sıra, esansiyel amino asitler, eser elementler ve vitaminlerin eksiklikleri durumunda da saç büyümesi ve pigmentasyonu bozulabilir.

  • Sonuç olarak, sağlıklı saçlara sahip olmanın yolu sağlıklı beslenmeden geçer.

Saç folikülü: Saçın beslenmesini sağlayan depo

Biyosentetik aktivite: Küçük moleküllerin organizmada enzimler yardımıyla daha büyük moleküllere dönüşmesidir

Effect of ultraviolet radiation, smoking and nutrition on hair. (2015 Feb 20). Center for Dermatology and Hair Diseases, Zürich-Wallisellen, and University of Zürich, Zürich, Switzerland. , 47:107-20.

Le Floc’h C1, Cheniti A, Connétable S, Piccardi N, Vincenzi C, Tosti A. (2015). Effect of a nutritional supplement on hair loss in women. J Cosmet Dermatol. , 76-82.

Lynne J. Goldberg, M. ,. (July–August, 2010). Nutrition and hair. Department of Dermatology, Boston University School of Medicine, 609 Albany Street, Boston, MA 02118, USA , 412–419.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir