“Popüler Diyetler” İnceleme Serisi: Akdeniz Tipi Beslenme

Akdeniz Diyeti

982

İnsan vücudu mükemmel bir mekanizmaya sahiptir. Bize düşen bu mekanizmanın en güzel şekilde çalışmasına katkı sağlamak ve onu zararlı etkenlerden korumaktır. Bu durum için en önemli unsur da yeterli ve dengeli beslenmektir. Gelin şimdi zengin besin çeşitliliğine sahip bir beslenme tipi olan Akdeniz Tipi Beslenme’yi inceleyelim.

Akdeniz Tipi Beslenmenin Kökeni

Adından da anlaşıldığı gibi diyetin kültürel olarak oluşmasını sağlayan Akdeniz çevresinde yer alan; İtalya, Portekiz, Yunanistan ve Güney Fransa’dır. Türkiye de bu beslenme kültürüne sahiptir.

Akdeniz Tipi Beslenme Tarzı

Bu beslenme şeklinin en önemli özelliği çeşitliliğidir. Akdeniz diyeti bu çok çeşitliliği sayesinde, yeterli ve dengeli beslenmeye katkı sağlamaktadır. İşlenmemiş soğuk sıkım zeytinyağı, sebzeler, meyveler, tahıllar, fındık ve baklagiller/bakliyatlar, özellikle balık ve et ürünleri, süt ürünleri, kırmızı şarap, yumurta ve düşük şeker alımları akdeniz tipi beslenme şeklini oluşturur.

Akdeniz Tipi Beslenmede Besin Tüketim Sıklığı
 ZeytinyağıHer öğünde
 SebzeEn az 2 öğün
 Meyve1-2 öğün
 Ekmek ve Tahıllar1-2 öğün
 BakliyatlarHaftada en az 2 gün
 Fındık1-2 öğün
Balık/Deniz ürünleriHaftada en az 2 öğün
 YumurtaHaftada 2-4 öğün
 Küçükbaş hayvanlarHaftada 2 öğün
 Süt ve süt ürünleri2 öğün
 Kırmızı etHaftada en fazla 2 öğün
 ŞekerHaftada en fazla 2 öğün
 Kırmızı ŞarapSosyal hayata ve dini inanca göre değişkenlik gösterir
Servis boyutları:25 g ekmek,100 g patates,50-60 g pişmiş makarna,100 g sebze,80 g elma,1 kupa süt veya yoğurt,60 g kırmızı et.

 

Akdeniz Tipi Beslenmenin Yararları

Akdeniz diyeti vücudu koruyucu etkilere sahiptir. Bunlar, besinler sayesinde alınan; posa, doymamış yağ asitleri, antioksidan bileşikler ve biyoaktif bileşenlerdir. Akdeniz diyetine uyumlu beslenen kişilerde hipertansiyon ve özellikle kalp-damar hastalıkları riski daha düşüktür. Bunun nedeni ise, diyette yer alan besinlerden alınan tekli doymamış yağ asidinin yüksek, kolesterol içeriğinin düşük olmasıdır. Ayrıca obezite, tip 2 diyabet ve kanser risklerini de azaltabileceği belirtilmektedir. Son dönemlerde yapılan araştırmalarda, akdeniz diyetinin yetişkin bireylerde kalp sağlığının korunmasının yanı sıra, beyin sağlığını da korumaya yönelik yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Akdeniz Tipi Beslenmede Zeytinyağının Önemi

Zeytinyağı geniş bir yelpazeye sahip, sağlığa olumlu etkileri olan fonksiyonel bir gıda maddesidir. Akdeniz diyeti zeytinyağından oldukça zengindir. En önemli özelliklerinden biri MUFA* (tekli doymamış yağ asidi) içeriğinin yüksek olmasıdır. Özellikle saf zeytinyağında bol miktarda bulunan bileşikler, antioksidan içeriğine ve anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir. Zeytinyağının faydaları sayesinde kronik inflamasyonla ilişkili metabolik hastalıklardan korunma ve reaktif oksijen türlerinin aşırı üretiminin (oksidatif stres) engellenmesi ile obezite ve diyabetten korunulur.

*MUFA: Mono Unsaturated Fatty Acid

Barbaros, B., & Kabaran, S. (2014). Akdeniz Diyeti ve Sağlığı Koruyucu Etkileri. Beslenme ve Diyet Dergisi, 42(2), 140-147.

Bolluk, S., & Tek, N. A. (2014). Alzheimer’dan Korunmada Akdeniz Diyeti. Akad Geriatri, 55-61.

Davis, C., Bryan, J., Hodgson, J., & Murphy, K. (2015). Definition of the Mediterranean Diet: A Literature Review. Nutrients, 7, 9139-9153.

Hız, M. M., & Akı, C. (2013). AKDENİZ TİPİ BESLENME ALIŞKANLIĞI OLAN BİREYLERDE LİPİD PARAMETRELERİNİN İNCELENMESİ. Uluslararası 2. Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi, (s. 670-671). Konya.

Kayıkçıoğlu, M., & Özdoğan, Ö. (2015). Beslenme ve kardiyovasküler sağlık: 2015 Amerikan Diyet Kılavuzu Önerileri. Turk Kardiyol Dern Ars, 43(8), 667-672.

Maiorino, M., Bellastella, G., & Caputo, M. (2016). Yeni tanı almış tip 2 diyabetli kişilerde akdeniz diyetinin cinsel işlev üzerine etkileri. Androloji Bülteni, 18(67), 294-295.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

5
Yorumlar

avatar
5 Yorum sayısı
0 Yoruma cevaplar
0 Takip edenler
 
En çok tepki verilen yorum
Trend yorum
5 Yazarların yorumları
meltemDoktorEcemNezahathicran Son yazar yorumları
  Abone Ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hicran
Ziyaretçi
hicran

Tebrikler İrem başarılarının devamını dilerim

Nezahat
Ziyaretçi
Nezahat

Tebrikler cok güzel derlenmiş, çok güzel bilgiler içeren bir çalışma.

(2 yorum otomatik olarak birleştirilmiştir)

Ecem
Ziyaretçi
Ecem

mükemmel bir makale ❤️

Doktor
Ziyaretçi
Doktor

Güncel faydalı bilgiler içermekte. Tebrik ederim.

meltem
Ziyaretçi
meltem

mukemmel otesi tebrik ederimmm