“Popüler Diyetler” İnceleme Serisi: Akdeniz Tipi Beslenme

Akdeniz Diyeti

1.056

İnsan vücudu mükemmel bir mekanizmaya sahiptir. Bize düşen bu mekanizmanın en güzel şekilde çalışmasına katkı sağlamak ve onu zararlı etkenlerden korumaktır. Bu durum için en önemli unsur da yeterli ve dengeli beslenmektir. Gelin şimdi zengin besin çeşitliliğine sahip bir beslenme tipi olan Akdeniz Tipi Beslenme’yi inceleyelim.

Akdeniz Tipi Beslenmenin Kökeni

Adından da anlaşıldığı gibi diyetin kültürel olarak oluşmasını sağlayan Akdeniz çevresinde yer alan; İtalya, Portekiz, Yunanistan ve Güney Fransa’dır. Türkiye de bu beslenme kültürüne sahiptir.

Akdeniz Tipi Beslenme Tarzı

Bu beslenme şeklinin en önemli özelliği çeşitliliğidir. Akdeniz diyeti bu çok çeşitliliği sayesinde, yeterli ve dengeli beslenmeye katkı sağlamaktadır. İşlenmemiş soğuk sıkım zeytinyağı, sebzeler, meyveler, tahıllar, fındık ve baklagiller/bakliyatlar, özellikle balık ve et ürünleri, süt ürünleri, kırmızı şarap, yumurta ve düşük şeker alımları akdeniz tipi beslenme şeklini oluşturur.

Akdeniz Tipi Beslenmede Besin Tüketim Sıklığı
 Zeytinyağı Her öğünde
 Sebze En az 2 öğün
 Meyve 1-2 öğün
 Ekmek ve Tahıllar 1-2 öğün
 Bakliyatlar Haftada en az 2 gün
 Fındık 1-2 öğün
Balık/Deniz ürünleri Haftada en az 2 öğün
 Yumurta Haftada 2-4 öğün
 Küçükbaş hayvanlar Haftada 2 öğün
 Süt ve süt ürünleri 2 öğün
 Kırmızı et Haftada en fazla 2 öğün
 Şeker Haftada en fazla 2 öğün
 Kırmızı Şarap Sosyal hayata ve dini inanca göre değişkenlik gösterir
Servis boyutları:25 g ekmek,100 g patates,50-60 g pişmiş makarna,100 g sebze,80 g elma,1 kupa süt veya yoğurt,60 g kırmızı et.

 

Akdeniz Tipi Beslenmenin Yararları

Akdeniz diyeti vücudu koruyucu etkilere sahiptir. Bunlar, besinler sayesinde alınan; posa, doymamış yağ asitleri, antioksidan bileşikler ve biyoaktif bileşenlerdir. Akdeniz diyetine uyumlu beslenen kişilerde hipertansiyon ve özellikle kalp-damar hastalıkları riski daha düşüktür. Bunun nedeni ise, diyette yer alan besinlerden alınan tekli doymamış yağ asidinin yüksek, kolesterol içeriğinin düşük olmasıdır. Ayrıca obezite, tip 2 diyabet ve kanser risklerini de azaltabileceği belirtilmektedir. Son dönemlerde yapılan araştırmalarda, akdeniz diyetinin yetişkin bireylerde kalp sağlığının korunmasının yanı sıra, beyin sağlığını da korumaya yönelik yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Akdeniz Tipi Beslenmede Zeytinyağının Önemi

Zeytinyağı geniş bir yelpazeye sahip, sağlığa olumlu etkileri olan fonksiyonel bir gıda maddesidir. Akdeniz diyeti zeytinyağından oldukça zengindir. En önemli özelliklerinden biri MUFA* (tekli doymamış yağ asidi) içeriğinin yüksek olmasıdır. Özellikle saf zeytinyağında bol miktarda bulunan bileşikler, antioksidan içeriğine ve anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir. Zeytinyağının faydaları sayesinde kronik inflamasyonla ilişkili metabolik hastalıklardan korunma ve reaktif oksijen türlerinin aşırı üretiminin (oksidatif stres) engellenmesi ile obezite ve diyabetten korunulur.

*MUFA: Mono Unsaturated Fatty Acid

Barbaros, B., & Kabaran, S. (2014). Akdeniz Diyeti ve Sağlığı Koruyucu Etkileri. Beslenme ve Diyet Dergisi, 42(2), 140-147.

Bolluk, S., & Tek, N. A. (2014). Alzheimer’dan Korunmada Akdeniz Diyeti. Akad Geriatri, 55-61.

Davis, C., Bryan, J., Hodgson, J., & Murphy, K. (2015). Definition of the Mediterranean Diet: A Literature Review. Nutrients, 7, 9139-9153.

Hız, M. M., & Akı, C. (2013). AKDENİZ TİPİ BESLENME ALIŞKANLIĞI OLAN BİREYLERDE LİPİD PARAMETRELERİNİN İNCELENMESİ. Uluslararası 2. Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi, (s. 670-671). Konya.

Kayıkçıoğlu, M., & Özdoğan, Ö. (2015). Beslenme ve kardiyovasküler sağlık: 2015 Amerikan Diyet Kılavuzu Önerileri. Turk Kardiyol Dern Ars, 43(8), 667-672.

Maiorino, M., Bellastella, G., & Caputo, M. (2016). Yeni tanı almış tip 2 diyabetli kişilerde akdeniz diyetinin cinsel işlev üzerine etkileri. Androloji Bülteni, 18(67), 294-295.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
hicran
hicran
3 yıl önce

Tebrikler İrem başarılarının devamını dilerim

Nezahat
Nezahat
3 yıl önce

Tebrikler cok güzel derlenmiş, çok güzel bilgiler içeren bir çalışma.

(2 yorum otomatik olarak birleştirilmiştir)

Ecem
Ecem
3 yıl önce

mükemmel bir makale ❤️

Doktor
Doktor
3 yıl önce

Güncel faydalı bilgiler içermekte. Tebrik ederim.

meltem
meltem
3 yıl önce

mukemmel otesi tebrik ederimmm