Mürdüm Eriği Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Besin Değerleri Nelerdir? Japon eriği nedir? Böbrek taşı olan mürdüm eriği tüketebilir mi?

5.734

Besinin Adı
Türkçe: Mürdüm Eriği
İngilizce: Plum
Latince: Prunus domestica L.

Vatanı ve İklimi:
Ana vatanı Japonya ve Çin’dir. Türkiye’de mürdüm eriği olarak bilinen japon eriği, kışı soğuk geçmeyen ılıman iklime sahip bölgelerde yetişir. Toprağın çok kumlu olduğu yerlerde japon eriği yetiştirilmesi tercih edilebilir.

Bitkisel Özellikleri:
Gülgiller familyasından olan erik, pek çok farklı türe sahip bir meyvedir. Mürdüm eriği halk arasında; kara erik veya bardak erik olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle meyvesi daha iri, tatlı ve sulu olup ağustos ve eylül aylarında olgunlaşmaktadır. Meyveler olgunlaştıkça yumuşamaya başlar ve etlerindeki tatlılık oranı da artar. Saçak köklü olduğundan çok fazla toprak seçiciliği yapmaz, derinliği az olan topraklarda yetişmeye elverişlidir. Kışın yaprağını döken, 12 m’ye kadar uzanabilen, yuvarlak tepeli bir ağacın meyvesidir. Meyveleri taze iken mor veya lacivert renkte olup kuruyunca sarımsı bir renge bürünür. Olgunlaştıkça saklama süreleri kısalır.

Faydaları ve/veya Zararları:
Meyvenin içerisinde bulunan C vitamini, antioksidan etki göstererek bağışıklık sistemini güçlendirir. Mürdüm eriği kolesterolü ve tansiyonu dengelemektedir. Ayrıca glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerinde ani oynamaları engeller.

Menopoz sonrası kadınların büyük bir kısmı özellikle; osteoporoz ve kardiyovasküler hastalıklar açısından risk altındadır. Bilimsel çalışmalardan elde edilen verilere bakıldığında; kuru erik tüketiminin, kardiyovasküler hastalıkların tedavi sürecinde olumlu etki gösterdiği ve kemik sağlığına faydalı olduğu sonucuna varılmıştır.

  • Yapılan başka bir bilimsel çalışmaya göre erik ekstraktının; miyogenezi teşvik etme, kas protein sentezini uyarma ve protein yapısının bozulmasını önlemede etkili olduğu belirtilmiştir. Ayrıca kas hücresini, tümörün neden olduğu sitotoksisiteden koruduğu saptanmıştır.

 Bilgilendirme:
Meyvesi taze ve kuru olarak tüketildiği gibi, reçel ve hoşaf yapımında da kullanılır. Kurutulan mürdüm eriğinin şeker oranı arttığı için diyabet veya insülin direnci olan hastalar kurusu yerine tazesini tercih etmelidir. Oksalat yönünden zengin olduğu için böbrek taşı olan kişilerin tüketimi sınırlı olmalıdır. Metabolizmayı hızlandırdığından konstipasyon (kabızlık) problemi olan kişilerin sabah aç karnına mürdüm eriği tüketmesi önerilmektedir.

100 gram Kuru Mürdüm Eriği’nin besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
51,4 12 1 259
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
3,5 1402 12 18,7
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
0,6 134 2,3 1,9
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
252,9 76 47 13,4

 

Daşdemir, İ. (2017). Bartın’da Odun Dışı Orman Ürünleri ve Değerlendirilme Olanakları. IV. Ulusal Ormancılık Kongresi (s. 22). Antalya: Türkiye Ormancılar Derneği Yayınları.

Faten A. Alsolmei, H. L. (2019, 6 11). Polyphenol-Enriched Plum Extract Enhances Myotubule Formation and Anabolism while Attenuating Colon Cancer-induced Cellular Damage in C2C12 Cells. Nutrients.

Karamürsel, Ö. F. (2011, 11 15). Erik Yetiştiriciliği. Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü. adresinden alınmıştır

Yousef A. Al-Dashti, R. R. (2009, 6 13). Effects of Short-Term Dried Plum (Prune) Intake on Markers of Bone Resorption and Vascular Function in Healthy Postmenopausal Women: A Randomized Crossover Trial. Journal of Medicinal Food.

 

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum