Kefir Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kefir Besin Değerleri

1.259

Besinin Adı
Türkçe: Kefir
İngilizce: Kefir
Latince: Kefir

Vatanı ve İklimi:
Uzun yıllar boyunca tüketilmiş olan kefir, eski Sovyetler Birliği’nde Kafkas Dağlarında doğmuştur. Kefir, dünyanın bazı bölgelerinde keşfedilmekle birlikte, eski Sovyetler Birliği, Macaristan ve Polonya’da uzun yıllardır çok popüler olmuştur.

Bitkisel Özellikleri:
Kefir tanelerinin çapı 1-2 mm’den 3-6 mm’ye kadar değişebilen, beyaz sarımtırak renklerde olan bezelye büyüklüğündeki tanelerden oluşmaktadır. Süte katıldığında bu taneler şişmektedir. Kefirin iyi olduğunu anlamak için; parlak görünümlü, akıcı ve homojen olup olmadığına bakılabilir.

Faydaları ve/veya Zararları:
Kefir tüketiminin sindirimi kolaylaştırdığı araştırmalar sonucu elde edilmiştir. Aynı zamanda, serinletici ve iştah açıcı özellikleri de bulunmaktadır. Kefirde oluşan asetik asit, H2O2 gibi maddeler ile patojen bakterilere antibakteriyel etki yapar. Asetik asit, bağırsaktaki bakterilere de antibakteriyel etki gösterdiğinden bazı hastalıkların iyileşmesinde katkı sağlar. Kefirin diğer faydalarına değinecek olursak, verem ve böbrek hastalıklarında, safra bozukluklarında, uykusuzlukta, sarılıkta, çeşitli enfeksiyon ve egzemada iyi sonuçlar göstermektedir. Kefir; mide, karaciğer, safra kesesi ve bağırsak hastalıkları ve bunların neden olduğu hastalıklarda en iyi ilaç olarak önerilmektedir. Kefirin su gibi tüketildiği Kafkasya’da, tüberküloz ve kanser gibi hastalıklara rastlanılmamaktadır.

Bilgilendirme:
Adı Türkçedeki ‘keyif’ kelimesinden gelmekte olup, vücuttaki yararlı bakterilerin üremesi için gerekli doğal bir probiyotiktir. Kefirin yüksek besin değerleri ve sağlığa olan yararlı etkileri sebebiyle; prematüre bebekler, küçük çocuklar, hamile ve emziren kadınlar, hasta, yaşlı ve laktaz eksikliği olan bireyler için tüketilmesi tavsiye edilir.

Kefir; yoğurt, süt, peynir ve diğer süt ürünleri ile birlikte vejetaryenler için önemli bir protein kaynağı olup, laktoz intoleransı olanlar için uygun olabilmektedir. Kefir, fermente edildiği için, içeceğin içindeki bakteriler ve aktif kültürler bu süreçte laktozunun büyük bir kısmından beslenir, böylece vücutta laktozu parçalanmasını ve kalan laktozu sindirmesini kolaylaştırır.

100 mililitre Kefir’in besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
3,6 46 7,5 43
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
3,2 160 13 1
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
3,5 90 0,1 0,8
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
64,3 120 14 0

 

Sang myung lee, B. s. (2015, 04 09). Characterization of Korean Red Ginseng. 05 05, 2018 tarihinde Characterization of Korean Red Ginseng.

Sang myung Lee, Bong Seok Bae, Hee Weon Park. (2015, ekim 1). journal of ginseng search. 05 04, 2018 tarihinde journal of ginseng.

Semih Ot1es, Öz1em Çağındı. (2016, 10 26). Kefir: A Probiotic Dairy-Composition, Nutritional and Therapeutic Aspects.

Vinayak Gaware, Kiran Kotade, Ramdas Dolas, Kiran Dhamak, Sachin Somwanshi, Vikrant Nikam, Atul Khadse, Vivekanand Kashid. (2011). THE MAGIC OF KEFIR: A REVIEW.

Zehra Nur Yüksekdağ,Yavuz Beyatlı . (2003). Kefir Mikroflorası ile Laktik Asit Bakterilerinin Metabolik, Antimikrobiyal ve Genetik Özellikleri.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum