HEINZ Mayonez Kaç Kalori? Hangi Yağ Kullanılıyor?

Heinz Mayonez Yedim Nasıl Yakarım? Mayonez Yerine Ne Yiyebilirim?

1.102

Hazır ve hızlı tüketilen gıdaların çok fazla tercih edildiği günümüzde, bir de karnını doyururken sosyalleşme fırsatı sunan kafe ve restoranların revaçta olduğu bir dönemdeyiz. En çok tercih edilen, herkesin uğrak mekanı olan yerlerde kullanılan, işletmelerin müşterilerine yemeklerin ve aperatiflerin yanında sundukları, Polonya’dan ithal edilen “HEINZ Mayonez” adlı ürünü inceleyeceğiz🧐.

#etiketoku

Bu incelemeye başlamadan hemen önce; aşağıda okudukça hayretlere kapılacağınızı belirtip, “etiket okuma” alışkanlığı edinmenin önemini bir kez daha hatırlatmak adına, “Gıdanın Parmak İzi – Etiket” konusuna buradan ulaşabileceğinizi ve göz gezdirmeniz gerektiğini belirtmekte bir kez daha yarar görüyorum🤔.
 • Patates kızartmalarınının, hamburgerlerin ve daha bir çok fastfood gıdalarla birlikte sunulan “HEINZ Mayonez” adlı ürünü incelemeye başlayalım🤓

 

 

Kutu Üzerinde Yer Alan Bilgilere Göre “HEINZ Mayonez” İncelemesi

395 gramlık kutu halinde piyasaya sürülen bu ürün, resmi tanımıyla; “HEINZ MAYONEZ – Serbest dolaşan tavuk yumurtalarından üretilmiştir” etiketiyle satışa sunulmaktadır. Net 395 gram olarak belirtilen ağırlığın, 100 gram için enerji ve besin içeriği verilmiş ve verilen içerik bilgisine göre %17’lik kısmın su olduğu anlaşılmaktadır.

 • 1 Kutu HEINZ Mayonez Kaç Kalori?

Ürünün en önemli ve dikkat çekici özelliği, 395 gramlık kutularda satılan bu ürünün yaklaşık 2550 kalori içermesidir. Normal şartlarda bir kutuyu bir kerede veya bir gün içerisinde tüketmek oldukça zor olsa da, sadece bir porsiyon için minimum oranlarda belirlenen 10 gramının kalori karşılığı ise yaklaşık 65 kaloriye denk gelmektedir. Daha açık söylemek gerekirse, kutuyu bir kere sıkarak tabağınıza alacağınız 1 yemek kaşığı kadar olan miktar veya küçük paketler halinde sunulan mayonezden bahsediyorum.

Biraz fazla sıkarsanız, alacağınız kalorinin de hangi oranda yükseleceğini tahmin edebilirsiniz😳.

2550 kalori içeren bir kutu HEINZ Mayonez‘in makro besin öğeleri dağılımına bakıldığında; 2489 kalorisinin yağ (239 kalorisi doymuş), 48 kalorisinin karbonhidrat ve yaklaşık 13 kalorisinin protein kaynaklı olduğu gözlenmektedir.

 

 • HEINZ Mayonez İçerisinde Hangi Yağ Kullanılıyor?

Ürünün içindekiler bölümünde dikkat çeken bir nokta, yağ olarak sadece kanola yağı içerdiğinin bildirilmiş olmasıdır. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından, kanola yağının içeriğindeki erusik asit miktarının %5’in altına düşürülmeden kullanılması yasaklanmıştır. Belirlenen standartlardaki kanola yağı; %7 oranında doymuş yağ içeriğiyle, yemeklik yağlar arasında doymuş yağ yüzdesi en az olan bitkisel yağ olarak bilinmektedir. Doymuş yağ oranının azlığı ve oleik asit oranının yüksek olması yönüyle zeytinyağına benzerlik göstermektedir.

 • Diyette ortalama olarak %25-30 civarında olması bilim insanları tarafından önerilen yağın; diyetteki rolü, hastalıkların oluşumu ve gelişimi üzerindeki etkilerinden bahseden bu makaleye göz atmanızı öneririm, tıklayın.
 • Bir yemek kaşığı, yaklaşık 10 gram (tek sıkım) mayonez tüketerek, 7 gram yağ aldığınızı ve bu oranın yaklaşık 0.7 gramlık kısmının ise doymuş yağlardan geldiğini göz ardı etmemenizde fayda vardır.
 • HEINZ Mayonez İçerisinde Hangi Şeker Kullanılıyor?

Ürün içerisinde toplamda yaklaşık 6 gram şeker olduğu görünmektedir. Kullanılan şekerin kaynağı etiket üzerinde tam olarak belirtilmemiştir. Ürünün toplam karbonhidrat içeriğinin %49.6’sının şeker kaynaklı olduğu ise yine içindekiler bölümüne göre tespit edilmiştir (“içindekiler” aşağıda yer almaktadır). Çağımızın hastalığı haline gelen diyabet hastalığına sahip bireylerin, dikkatli tüketilmesi gereken ürünler listesine alması önemli bir konudur.

 • HEINZ Mayonez Protein İçeriği Ne Kadar?

Bir kutu mayonezin tamamını tüketerek sadece 3.2 gram protein alınabileceği, yani 2550 kalorinin sadece 13 kalorisinin protein kaynaklı olduğu ve bunun da toplam kalorinin sadece %0.5’ine denk geldiği açık bir şekilde gözlenmektedir.

 • HEINZ Mayonez İçerisinde Ne Kadar Yumurta Sarısı Var?

Ürün içeriğinde %5 oranında pastörize yumurta sarısı olduğu belirtilirken; sirke, nişasta, hardal tohumu, baharat karışımı ve kalsiyum disodyum edta’nın eşlik ettiği gözlenmektedir. Mayonez üretiminde kullanılan yumurtanın; pastörize edilmiş olarak ve sadece yumurta sarısının yer aldığı, toplam ağırlığın ise sadece 19.8 gramına denk geldiği ve toplam kalorinin ise sadece 69’unun yumurta ile alınabildiği anlaşılmaktadır.

 • HEINZ Mayonez İçerisinde Hangi Gıda Katkı Maddeleri Var?

Ürün içeriğinde antioksidan olarak kullanıldığı belirtilen ve E386 koduyla bilinen, “Kalsiyum Disodyum EDTA” katkı maddesinden yararlanılmıştır. Kalsiyum/sodyum tuzlarının sentetik bir bileşeni olan EDTA; metal bağlayıcı, stabilizör etki göstermektedir. Vücut ağırlığına göre bir günde tüketilmesinde sakınca bulunmayan alım miktarı 2.5 mg/kg’dır.

Sağlık sektöründe; ağır metallere maruziyet ile gözlenen akut zehirlenme durumlarında, şelat oluşturarak zehirin emilmesini engelleyen, vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan bir antidot olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla, belirlenen konsantrasyonlarda alınmasıyla yan etki göstermesi beklenmese de, uzun dönemde ve yüksek doz sonucunda, demir eksikliğine yol açabilmektedir.

Ayrıca, çeşni olarak kullanıldığını görebildiğimiz hardal tohumu, zengin kimyasal bileşimi ve nispeten düşük fiyatı ile katkı maddesi olarak ürün içerisinde yer almaktadır.

 • #NeYediğiniziBilin uyarımı dikkate almanızı ve gıda katkı maddeleri ile ilgili bilgi sahibi olmak için sitemizde yer alan makaleye buraya tıklayarak göz atmanızı öneririm.
 • HEINZ Mayonez İçerisinde Allerjen Maddeler Var Mı?

Ürünün etiketinde “baharat karışımı” olarak belirtilenlerin, tam olarak ne olduğu ve hangi miktarda yer aldığı belirtilmemektedir. Dolayısıyla, herhangi bir bitki veya besin alerjisi bulunan bireylerin, bu ürünü tüketirken çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

 

HEINZ Mayonez” Yedikten Sonra Aldığım Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Bir porsiyon, yani 10 gram mayonez ile alacağınız 65 kalorinin vücudunuza geri dönüşü ortalama 10 gram yağ dokusu oluşumudur. Bu oluşumun engellenmesi, aldığınız kalorinin vücutta kullanılması, yani yakılması için bazı fiziksel aktivite örnekleri aşağıda belirtilmiştir:

Nabız yükselmeye başladıktan, yani nefes nefese kalmaya başladıktan sonra;

👉🏻Saatte 12 km hız ile 6-7 dakika tempolu ve devamlı koşu

👉🏻Saatte 3.2 km hız ile 10-12 dakika tempolu ve devamlı yüzme

👉🏻Saatte 15 km hız ile 13-15 dakika tempolu ve devamlı bisiklet sürme

👉🏻Saatte 4.8 km hız ile 22-25 dakika tempolu ve devamlı yürüyüş

👉🏻13-15 dakika duraksamadan aerobik dans

Not: Bu öneriler, bireylerin metabolik hızlarına ve tüketilen mayonez miktarına göre değişkenlik gösterir.

“HEINZ Mayonez” Yerine Yiyebileceğiniz Sağlıklı Alternatifler

Yukarıdaki incelemeden sonra, bu dondurmayı yemek yerine daha sağlıklı bir alternatif olarak ne yiyebilirim diye düşünmeye başladıysanız cevabınız aşağıda 😇

✅65 kalori alternatif: Yarım kase yoğurt (yaklaşık 100 gram yoğurt ve isteğe göre bir tutam kırmızı biber, kekik ve nane eşliğinde)

✅65 kalori alternatif: 1 bardak ayran (200 ml)

 • Tarafını seç; daha sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmek mi, yoksa kısa süreli bir haz/keyif için hastalıklara ve yeni kilolara davetiye çıkarmak mı?

“HEINZ Mayonez” İçindekiler

 

📌Kanola Yağı
📌Su
📌Pastörize Yumurta Sarısı (%5)
📌Sirke
📌Şeker
📌Nişasta
📌Tuz
📌Hardal Tohumu
📌Baharat Karışımı
📌Antioksidan (Kalsiyum Disodyum EDTA)

Not: İçindekiler bölümü ürünün kutusu üzerinde yer alan bilgiler ile elde edilmiştir.

1 Kutu “HEINZ Mayonez (395 g)” Enerji ve Besin Öğeleri

Enerji (kalori) 2550
Yağ (gram) 276.5
Doymuş Yağ (gram)
26.5
Karbonhidrat (gram) 11.9
Şeker (gram) 5.9
Protein (gram) 3.2
Tuz (gram) 4.0

 

Not: Enerji ve Besin Öğeleri bölümü, ürünün paketi üzerinde yer alan bilgiler ile, net 395 gram için hesaplanarak elde edilmiştir.

1- İlgili linkler

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum