Demirhindi Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Demirhindi (Hint Hurması) Nerede Ve Ne Zaman Yetiştirilir? Hint Hurması Besin Değerleri

10.837

Besinin Adı
Türkçe: Demirhindi
İngilizce: Tamarind
Latince: Tamarindus İndica

Vatanı ve İklimi:
Afrika ve Güney Asya’da doğal olarak yetişmektedir. Afrika kökenli olan demirhindi bitkisi, tropikal bir iklime sahip olan Hindistan ve Mısır’da yetişmesinin yanı sıra; Tayland, Endonezya, Amerika ve Meksika’da da yetişmektedir.

Bitkisel Özellikleri:
Baklagiller familyasına ait olan demirhindi bitkisi, parlak yeşil ve tüylü bir görünüme sahiptir. Normalde dökülmeyen yaprakları, sıcak mevsimlerde kısa süreli dökülmektedir. Yapraklar 7,5-15 cm uzunluğunda olup, her biri 10-20 çift dikdörtgen broşürlere sahiptir. Meyveler ise, 5 ile 14 cm uzunluğunda ve yaklaşık 2 cm genişliğindedir. Kabuk, yaprak ve çekirdek bölümleri çeşitli şekillerde tüketilmektedir. En fazla tüketilen kısmı ise meyvesidir.

Faydaları ve/veya Zararları:
Hint Hurması adıyla da bilinen demirhindi bitkisi, sahip olduğu zengin içeriği ile vücudumuzda çeşitli etkilere sahiptir. Demirhindi bitkisi, meyve, çekirdek ve kabuk kısımlarıyla; anti-diyabetik, balgam sökücü, hazım kolaylaştırıcı, anti-histaminik (vücudun alerjik bir durumla karşılaştığında salgıladığı kimyasal ajan olan histaminin etkisini önleyen), anti-emetik (kusma sinir merkezini etkileyen), anti-fungal (mantar enfeksiyonu engelleyici), anti-mikrobiyal (bakteri ve küf engelleyici), anti-inflamatuar (iltihap önleyici), analjezik (ağrı kesici), kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olması gibi etkilerinin olduğu yapılan çalışmalarla bildirilmiştir.

İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde kabızlık, gaz giderici, ateş düşürücü gibi hastalıklarda bitkisel ilaç olarak kullanılan demirhindi; sahip olduğu esansiyel ve esansiyel olmayan aminoasitler sayesinde, iyi bir protein ve ayrıca iyi bir kalsiyum, fosfor ve sodyum kaynağıdır.

  • Yapılan çalışmalarda; demirhindi kullanımının, bireylerde bel bölgesindeki yağ dokusunun azaltılmasında ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde etkili olduğu görülmüştür.

Bilgilendirme:
Ekşi bir tada sahip olan demirhindinin kullanım alanlarına bakıldığında, tohumu; baharat olarak çeşitli gıdalarda üretim esnasında, meyvesi; bazı sosları aromalandırmada, yaprak ve çiçekleri ise; çorba ve salatalarda kullanılmaktadır.

Eski çağlardan beri, özellikle Osmanlı mutfağında şerbet olarak tüketilen demirhindinin, serinletici ve sağlık açısından faydaları ile tercih sebebi olmuştur.

100 gram Demirhindi’nin besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
67,2 10 0 1
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
2,7 638 0 3
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
0,4 82 1,8 0
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
255 42 28 3,4

 

Bagul, M., Sonawane, S., & Arya , S. (2018). Bioactive characteristics and optimization of tamarind seed protein hydrolysate for antioxidant-rich food formulations.

CEYHUN SEZGİN, A. (2017). Türk Mutfak Kültüründe Demirhindi Şerbeti ve Gastronomi Turizmine Katkısı. Uluslararası Kırsal Turizm ve Kalkınma Dergisi, 13-18.

Isha, D., & Milind, P. (2012). International research journal of pharmacy.

Uchenna, U. E., Shori, A. B., & Ahmad, S. B. (2017). Tamarindus indica seeds improve carbohydrate and lipid metabolism: an in vivo study. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum