Acai Üzümü Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Acai Üzümü Nerede Ve Ne Zaman Yetiştirilir? Acai Üzümü Besin Değerleri

2.789

Besinin Adı
Türkçe: Acai Üzümü
İngilizce: Acai Berry
Latince: Euterpe oleracea

Vatanı ve İklimi:
Anavatanı Güney Amerika olan acai üzümü; Brezilya’nın Amazon yağmur ormanlarındaki palmiye ağaçlarında yetişir. Brezilya halkı tarafından bolca tüketilir. İklim koşulları olarak yağmurlu ve sıcak havaları seven acai üzümleri, mor renge sahiptir ve çapı 2,5 cm’dir. Lezzeti; hafif ekşi, hafif tatlıdır.

Bitkisel Özellikleri:
Acai üzümü; yuvarlak, küçük ve koyu mor görünümlüdür. İçerisinde tek çekirdek bulunmaktadır. Mayhoş bir tadı vardır. Taze, dondurulmuş ya da toz halde satılır. Yenilebilir hale getirilmesi için; öncelikle ıslatılır, sonrasında ezilip lapa haline getirir. Tadı; şekersiz çikolata ve böğürtlen gibidir.

Faydaları ve/veya Zararları:
Acai üzümü omega 3omega 6 ve omega 9 içerir. Bunların yanında içeriğinde 19 çeşit amino asiti olduğu tespit edilmiştir. Önemli bitki sterollerine sahip olması dolayısıyla kolesterolü düşürmektedir. Acai üzümü, yüksek antioksidan özelliğe sahiptir.  Lif/posa açısından zengindir.

Bünyesinde; demir, bakırçinkomagnezyumpotasyumfosfor, manganez ve krom barındırır. Hayvanlar üzerinde yapılan bilimsel çalışmalarda; total kolesterolü ve LDL kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir. İçerdiği antosiyanin maddesi, meyveye mor rengini verir. Bu rengi sağlayan maddenin verdiği antioksidan özellik sayesinde, kanserden korur. Vücuttaki toksik madde atımını destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Cildi yeniler ve parlak görünüm kazanmasını sağlar. Hızlı yağ yakımını destekleyici ve ödem atıcıdır. Bu nedenle zayıflamaya yardımcı olur. Beyin fonksiyonlarının işlevlerini yerine getirmesinde hız kazandırır.

  • Yapılan bir araştırmada; 12 gönüllüye acai suyu, acai püresi, elma sosu ve bir içecek verildi. Ardından antioksidan aktivitenin gözlemi için kanları test edildi. Hem elma sosu hem de acai püresi tüketimi katılımcıların antioksidan seviyelerini yükseltti. Bu durum, bu meyvenin antioksidan miktarını arttırdığına dair örnek bir araştırma olarak gösterilebilir. Acai püresi, acai suyundan daha iyi antioksidan kaynağıdır.
  • Hafif şişman erkekler üzerine yapılan bir araştırmada ise; acai üzümünü tüketmenin kardiyovasküler hastalık etkilerini azalttığı sonucuna varılmıştır.
  • Araştırmacılar; önümüzdeki yıllarda kanser tedavisinde rol oynayabileceğini düşünmektedir. Daha fazla bilimsel araştırma yapılması, soru işaretlerinin giderilmesi açısından faydalı olacaktır.

Bilgilendirme:

Taze acai üzümlerinin raf ömürleri kısadır. Kurumuş toz, buzlu meyve püresi ve preslenmiş meyve suyu olarak tüketilebilir. Ayrıca suyu; içecek, dondurma, likör ve jölede ticari olarak kullanılmaktadır. Gıdalarda tatlandırıcı olarak da kullanılmaktadır. Bunun yanında gıda imalatında, mor renk veren gıda katkı maddesi olarak kullanılır. Toz hali, besin değeri en yüksek olan şeklidir. Vücut kremi gibi kozmetikte kullanım alanları da mevcuttur.

100 gram Acai Üzümü Püresi’nin besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
5,26 26 0
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
1,75 105 0
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
5,26 0,63
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
70 35 5,3

 

Chang SK1, A. C. (2018). Superfruits: Phytochemicals, Antioxidant Efficacies, and Health Effects – A Comprehensive Review. Crit Rev Food Sci Nutr , 1-25.
de Souza MO1, S. M. (2010 Jul-Aug;26(7-8):804-10. doi: 10.1016/j.nut.2009.09.007. Epub 2009 Dec 22.). Diet Supplementation With Acai (Euterpe Oleracea Mart.) Pulp İmproves Biomarkers of Oxidative Stress and The Serum Lipid Profile in Rats.
M.Vieirab, H. C. (2018 December). Physical Properties of Açai-Berry Pulp And Kinetics Study of İts Anthocyanin Thermal Degradation. Journal of Food Engineering , 104-113.
Mertens-Talcott SU1, R. J.-S.-P. (2008 ). Pharmacokinetics of Anthocyanins and Antioxidant Effects After The Consumption of Anthocyanin-Rich Acai Juice and Pulp (Euterpe Oleracea Mart.) in Human Healthy Volunteers. J Agric Food Chem. , 7796-802.
Neida S1, E. S. (2007). [Characterization of The Acai orManaca (Euterpe Oleracea Mart.): A Fruit of The Amazon]. 2007 Mar;57(1):94-8.
Pala D1, B. P. (2018 April). Açai (Euterpe Oleracea Mart.) Dietary İntake Affects Plasma Lipids, Apolipoproteins, Cholesteryl Ester Transfer to High-Density Lipoprotein and Redox Metabolism: A Prospective Study in Women. Clin Nutr. , 618-623.
Randah M Alqurashi, L. A. (2016). Consumption of a flavonoid-Rich Ac¸Ai Meal is Associated With Acute İmprovements in Vascular Function and a Reduction in Total Oxidative Status in Healthy Overweight Men.
W1., M. (2009). What is The Açaí Berry and Are There Health Benefits? J Am Diet Assoc.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum