Tam Kıvamında: Mantar Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Besin Değerleri Nelerdir?

378

Çorbalar, özellikle soğuk havalarda, sofraların olmazsa olmazıdır. Yaklaşan soğuklara inat, lezzetli mi lezzetli sımsıcak bir çorba tarifi geliyor 😉

Mantar Çorbası Tarifi (6 Kişilik)

Malzemeler:

 • 300 gram mantar
 • 1 orta boy soğan
 • 3 yemek kaşığı un
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 su bardağı süt
 • 4,5 su bardağı kaynar su
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • İsteğe göre karabiber ve pul biber

Hazırlanışı:

 • Mantarlar ince ince dilimlenir.
 • Tereyağı ve zeytinyağı eritilip, soğan ve mantar birlikte kavrulur.
 • Mantar ve soğan suyunu saldığında, un eklenir ve kavrulmaya devam edilir.
 • Karışım çırpılarak kaynar su ilave edilir ve biraz kaynatılır.
 • Daha sonra süt ilave edilir ve kaynatmaya devam edilir.
 • Son olarak, tuz ve karabiber eklenip 15 dakika kısık ateşte pişirilir.

Afiyet olsun… 🙂

Mantar çorbasının içindeki besinlerin özelliklerine birlikte göz atalım…

Mantar: Protein, diyet lifi; sodyum, potasyum, fosfor mineralleri ve B, C ve D vitaminleri açısından zengin besin kaynaklarıdır. Ortalama %20-45 oranında ve sindirilebilirliği yüksek protein içeren mantar, 9 temel amino asidi de içeriğinde bulundurur. Genel olarak mantarın sindirilebilirlik seviyeleri; sebze, meyve ve süt gibi diğer yiyeceklerin çok üstündedir. Yağ içeriği düşük olup; antimikrobiyal, antioksidan, antidiyabetik özelliklere sahiptir. İnsan sağlığı üzerindeki potansiyel yararlı etkilerinden dolayı, fonksiyonel gıdalar olarak mantarlar cazip hale gelmiştir. İnsan sağlığı için güvenli olduğu bilinen, yenilebilen 14.000 mantar türü olup, özellikle İskandinav ormanlarında bol miktarda yenilebilir mantar yetişmektedir.

Soğan: Önemli bir nitrat kaynağı olan soğan; sağlık açısından yararlı birçok polifenolik bileşik içerdiği için, en iyi antioksidan kaynaklarından biri sayılmaktadır. Antimikrobiyal, antikanserojen ve antimutajenik aktiviteye sahip olup antidiyabetik etkisi ile de bilinir.

Süt: Günlük beslenmemizde önemli bir diyet protein kaynağı olan süt, özellikle lisin ve dallı zincirli amino asitler açısından zengindir. Beslenmede tahıllarla birlikte kullandığında da oldukça besleyici bir amino asit örüntüsü oluşturur. Bağırsak hastalıklarına ve kolon kanserine karşı önleyici olup, iyi bir büyüme faktörü kaynağıdır. Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için, süt sağım ve işleme basamaklarında hijyene oldukça dikkat edilmelidir.

6 kişilik Mantar Çorbası’nın besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
60,8218108297
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
32,3210523032,3
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
56,98334,316,6
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
8845431129

 

Aly Farag El Sheikha, D.-M. H. (2018). How to trace the geographic origin of mushrooms?

Haldis Kismul, E. S. (2018). Morning and evening pasture access – comparing the effect of production pasture and exercise pasture on milk production and cow behaviour in an automatic milking system. Livestock Science.

Heikki Aisalaa, O. L. (2018). Sensory properties of Nordic edible mushrooms. Food Research International, 526-536.

J. F. Penry, P. M. (2018). Association of quarter milking measurements and cow-level factors in an automatic milking system. American Dairy Science Association.

Jadeja, C. B. (2018). Deep Eutectic Solvents-based Extraction of Polyphenolic Antioxidants from Onion (Allium cepa L.)

Layla Panahipour, A. S. (2018). TGF-β activity in cow milk and fermented milk products: An in vitro bioassay with oral fibroblasts. Archives of Oral Biology, 15-21.

S. Haftbaradaran, A. K. (2018). Assessment, mapping, and management of health risk from nitrate accumulation in onion for Iranian population. Ecotoxicology and Environmental Safety, 777–784.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir