Muskat Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Muskat (Küçük Hindistan Cevizi) Nerede Ve Ne Zaman Yetiştirilir? Küçük Hindistan Ceviz Besin Değerleri

2.667

Besinin Adı
Türkçe: Muskat
İngilizce: Nutmeg
Latince: Myristica fragrans

Vatanı ve İklimi:
Ana vatanı Doğu Hint Adaları olan muskat, Dünya’da yaygın olarak kullanılan baharatlardan birisi olup, küçük hindistan cevizi adıyla da bilinmektedir. Batı Hint Adaları’na (Karayipler Grenada Adaları) 19. Yüzyılda ekilmeye başlanan muskatın ihracı, tüm dünyaya Doğu Hint Adalarından yapılmaktadır.

Bitkisel Özellikleri:
Muskat ağacı, 20 m yüksekliğe ulaşabilen ve yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Muskatın kuru tohum ağırlığının %80’i karbonhidrat, protein ve yağdan oluşmakta olup, içinde fenolik bileşikleri de bulundurur.

Faydaları ve/veya Zararları:
Asya’da gastrointestinal hastalıkların tedavisinde sık kullanılan muskat, gastrointestinal bozukluklara terapötik etki gösteriğinden özellikle Çin’de mide rahatsızlığı olan kişilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

  • Yapılan çalışmalarda; muskatın, mikroorganizmalara karşı güçlü bir antioksidan ve antimikrobiyal etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
  • En yaygın olarak teşhis edilen kanserlerden biri olan kolon kanserinin modülasyonu üzerine yapılan başka bir çalışmada ise, muskadın bağırsak mikrobiyal kolonizasyonunu ve metabolik fonksiyonlarını düzenlediği bulgusu, kolon kanseri tedavisi için potansiyel bir yöntem olabileceğini göstermektedir.
  • Aşırı doz muskat alımı sonucu, kardiyovasküler sistem ve merkezi sinir sisteminde bölgesel hasarlara sebep olabildiği gibi ciddi vakalarda hipotansiyon ve şok geçirme olasılığını arttırabilir. Ayrıca uyuşukluk, anksiyete, halüsilasyon görme, bulanık görme, hipotermi, bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi şikâyetlerde meydana gelebilir. Muskat zehirlenmesi ardından üriner retansiyon, ağız kuruluğu, tremor ve nöbetler gibi antikolinerjik etkiler olabilir. Halüsilasyon etkileri nedeni ile muskat bazen eğlence aracı olarak kullanıldığı için, çoğu zehirlenmeler, kasıtlı maruz kalma durumundan kaynaklanmaktadır. Yetişkinlerde kasıtsız zehirlenme nadirdir. Çünkü zararlı etkileri sadece aşırı miktarlarda yenildiğinde gözlemlenmektedir. Zehir etkisi 2 çay kaşığından (5 gram) fazla tüketildiği durumlarda olduğu gözlemlenmiştir.

Bilgilendirme:
Muskat esansiyel yağı, ilaçlarda aroma maddesi olarak kullanılıp; sabunlarda, deterjanlarda, kremlerde, losyonlarda ve parfümlerde koku bileşeni olarak kullanılmaktadır. Hoş kokusu sebebiyle yemeklerde kullanıldığı gibi, muskatın tozu anne sütü ile karıştırılarak bebeklerde sindirimi kolaylaştırır. Çok az miktarı bile bebeği rahatlatıp uyutabilir.

100 gram Muskat’ın besin değerleri:

CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
45 16 5 10
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
5,8 350 50 0
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
36,3 210 3 2,5
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
527,5 180 180 4

 

Ehab A. Abourashed, A. T.-A. (2017). Chemical Diversity And Pharmacological Significance Of The Secondary Metabolites Of Nutmeg. Phytochem Rev. Author Manuscript.
Fei Li, X.-W. Y. (2015). Modulation Of Colon Cancer By Nutmeg. Journal Of Proteome.
J.E. Roeters Van Lennep, S. S.-V. (2015). Unintentional Nutmeg Autointoxication. The Netherlands Journal Of Medicine.
Osman Emre ÖZKAN, Ç. O. (2018). Chemical Composition And Antimicrobial Activity Of Myristica Fragrans & Elettaria Cardamomum Essential Oil. Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi Dergisi.
Şebnem Pırıldar, Ö. Ö. (2000). Hindistan Cevizine Bağlı Olarak Ortaya Çıkan Psikotik Bozukluk. Anadolu Psikiyatri Dergisi, 58.
Zaleha Shafiei, N. N. (2012). Antibacterial Activity Of Myristica Fragrans Against. Evidence-Based Complementary And Alternative Medicine.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum