Kahvaltı Alternatifi: Smoothie Kasesi (Bowl) Tarifi Nasıl Yapılır?

Faydaları Nelerdir? Besin Değerleri Nelerdir?

759

Sıcak yaz günlerinin aranan lezzetleri arasına girmeye aday olan smootie bowl’u denemeye ne dersiniz? Kolay hazırlanması, lezzetli olması ve rengi; aranan tüm özellikleri ile bir arada…

Bol bol vitamin, mineral ve antioksidan depolamaya hazırlıklı olun 😉

Smoothie Bowl Tarifi (2 kişilik)

Malzemeler:

  • 1 adet donmuş muz
  • 1 avuç kırmızı meyve (böğürtlen, ahududu)
  • 1 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı süzme yoğurt
  • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • 1 tatlı kaşığı bal

Süslemek için:

Hazırlanışı:

  • Tüm malzemeler, blendera veya mutfak robotuna ölçüleri kadar eklenir.
  • Homojen bir kıvam alıncaya kadar mutfak robotunda karıştırılır.
  • Oluşan karışımı kaseye ekledikten sonra, üzerini dilediğinizce süsleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.. 🙂

Smoothie bowl içeriğinde bulunan besinlere bir göz atalım…

Muz: Tropikal meyveler arasında yer alan muz; yılda 102 milyon ton üretimiyle, 120’den fazla ülkeye dağıtılmaktadır. Geleneksel tıpta; ishal ve mide ülseri tedavisi gibi pek çok hastalıkta kullanılan besin olmuştur. Yüksek potasyum kaynağı olarak bilinen muz, vitaminlerden de oldukça zengin bir meyvedir. Önemli oranda flavonoid bileşikleri içeren muzun; iltihap önleyici, tümör oluşumunu inhibe edici, karaciğeri koruyucu ve gastrik hücrelerde asit salgısını azaltıcı etkisi, bilinen flavonoid özellikleridir.

Yoğurt: Canlı ve faydalı bakteriler ile fermente edilen ve sütten meydana gelen yoğurt; yoğun kıvamı ve belirgin tadı ile uzun raf ömrüne sahiptir. Temel besin öğelerini içermekle birlikte içerisine ilave edilen probiyotikler, lifler, vitaminler ve mineraller ile bir takviye olarak da tüketilebilir. Yoğurt, oluşumu için 2 farklı bakteri suşunun (S. thermophiles ve L. bulgaricus) simbiyozu* gerekmektedir. Steril bir ortamda 3-8 saat sürede, 36oC-42oC arası bir sıcaklıkta mayalanmaktadır. Süt ile yapıldığından, süt ve yoğurdun besin değerleri birbirine çok benzerdir. Yoğurt, süte göre daha yüksek oranda laktik asit ve galaktoz içerse de, laktoz içeriği daha azdır. Süte göre yoğurtta, spesifik peptit ve serbest aminoasit konsantrasyonları, diğer protein konstantrasyonlarına ek olarak daha fazla bulunmaktadır.

Ahududu: Rosaceae familyasının bir üyesi olan ahududu; hafif tatlı ve aroması yüksek kırmızı bir meyvedir. Yüksek oranda polifenol ve antioksidan içeren kırmızı ahududu; diğer meyvelerden farklı olarak ellagitanninler ve antosiyaninler bakımından zengin bir fitokimyasal profile sahiptir. Dolayısıyla insan sağlığı üzerinde, kronik hastalıkların görülme oranını azaltması gibi etkileri bulunmaktadır. Anti-proliferatif* etki gösteren ahududu özleri; prostat, kolon, meme ve ağız tümör hücrelerinin büyümesini baskılamaya yardımcı olmaktadır.

2 kişilik Smoothie Bowl’un besin değerleri:
CHO
(g)
Na
(mg)

I
(µg)

Vit. A
(µg)
49,311130,951
Protein
(g)
K
(mg)
F
(µg)
Vit. C
(mg)
17,2118798,639,8
Yağ
(g)
P
(mg)
Fe
(mg)
Vit. B³
(mg)
22,84002,92,2
Kalori
(kkal)
Ca
(mg)
Mg
(mg)
Lif
(g)
481,534115411,4

 

Simbiyoz: İki canlının yardımlaşarak birlikte yaşaması

Anti-proliferatif: Hücre çoğalmasını engelleyen

Aprea E. et al.,. (2015). Volatile Compounds of Raspberry Fruit: From Analytical Methods to Biological Role and Sensory Impact . Molecules, 2445-2474.

Atalay, D. Erge, H.S. . (2018). Gıda Takviyeleri ve Sağlık Üzerine Etkileri. Food and Health, 98-111.

Fisberg M,. (2015). History of yogurt and current patterns of consumption. Nutrition Reviews, 4-7.

Paul F Jacques,. (2014). Yogurt and weight management . The American Journal of Clinical Nutrition, 1229S–1234S.

Singh SS, et al. (2014). Banana lectin: a brief review. Molecules., 18817-18827.

Skrovankova S, et al.,. (2015). Bioactive Compounds and Antioxidant Activity in Different Types of Berries. Int J Mol Sci., 24673-24706.

Uyarı! BirBes.com içeriklerinin bir bölümü veya tamamı, BirBes. com – Beslenme Biliminin Geleceği’nin daha önceden yazılı izni ve onayı alınmadan kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Bütün yasal haklar saklıdır.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir